«20% жителів чекають на ЗСУ»: мешканці Маріуполя після року російської окупації

Як пише видання The Guardian, яке поспілкувалося з мешканцями окупованого Маріуполя через рік після того, як російські війська взяли місто, місцеві жителі негативно оцінюють нинішній стан речей, окремі з них — чекають на український контрнаступ і критикують російську владу та її місцевих ставлеників.

У серії анонімних інтерв’ю виданню люди розповіли, що Маріуполь перетворився на похмуру версію Радянського Союзу.

«У мене таке відчуття, ніби я потрапив у якийсь жахливий колгосп. Магазини примітивні, а ціни астрономічні. Це не те місто, яке я знав. І люди теж не ті. Все змінилося. У мене постійне відчуття, що я хочу додому», - розповів один з мешканців Маріуполя.
silmedia_zgcl/dtWX5_U4R.jpeg
Окупаційна влада знесла понад 300 багатоквартирних будинків, які були знищені під час облоги

Зі слів місцевих, над муніципальними будівлями всюди розміщені російські прапори, на вулицях багато військових, а на стінах офісів і шкіл висять портрети володимира путіна та лідера самопроголошеної ДНР дениса пушиліна.

Окупаційна влада знесла понад 300 багатоквартирних будинків, які були знищені під час облоги міста. За словами мешканців, центр тепер є «порожньою пусткою».

Багато квартир віддали колабораціоністам, зокрема в тих житлових будинках, де відновлено електропостачання, газ та інші комунікації.

Частина мешканців намагалися і далі жити в зруйнованих дев’ятиповерхівках, які планували знести, без опалення та світла. Інші були змушені переїхати в переповнені гуртожитки, де чоловіків і дружин розділяли та розміщували в окремих кімнатах за статевим принципом — чоловіків з чоловіками, а жінок з жінками.

«Умови в гуртожитках погані. Люди не хочуть залишати своє майно, тому що вони бояться бути пограбованими», – сказав один із співрозмовників.

silmedia_zgcl/TfG95l84g.jpeg

В матеріалі The Guardian зазначається, що близько 120 тисяч жителів Маріуполя досі проживають у місті. З них, зі слів місцевого мешканця, близько 20% підтримують Збройні сили України і чекають на звільнення.

«Я вважаю, що потрібно почекати», – пояснив чоловік. Інші 80%, на його думку, порівну розділилися між людьми, байдужими до політики, і тими, хто підтримував росію та нову окупаційну владу міста. Але настрої серед останніх теж змінюються.

«Ця остання група зараз — більшість. Вони дуже бояться контрнаступу. Настрої в Маріуполі різко змінилися. Рік тому всі думали, що росія переможе. Іншого сценарію не було. Зараз навіть ті, хто підтримує путіна, розуміють, що росія може програти. Вони бояться, що знову будуть бої. І вони зрозуміли, що коли ця територія знову стане українською, їм кінець. Їм доведеться покинути свої домівки і назавжди виїхати в Росію», прокоментував ситуацію для видання проукраїнський мешканець Маріуполя.

За оцінками місцевих жителів, до Маріуполя переселилося близько 50 000 росіян з Москви, Санкт-Петербурга, Самари та інших міст.

«Ці, що приїхали, поняття не мають про те, що сталося. Вони дивляться пропаганду по телевізору і думають, що нас врятували від неонацистів», – сказав один із місцевих.

Тим часом кремль міцно зайнявся пропагандою серед молоді в місті. Знову відкрили школи та дитсадки за російською програмою, а українську мову заборонили.

«Промивання мізків дуже сильне. Дітям кажуть, що президент росії найкращий, а в Україні повно поганих людей і фашистів. Це як СРСР. Пропагандистські гасла відірвані від реальності. Не змінилося викладання хіба що тільки математики і фізики», - жартує мешканець Маріуполя.

Мешканці визнають, що через рік після захоплення росією ознак активності українських партизанів було мало.

«Я не зустрічав цього. Людей арештовують, катують і вивозять», – розповів один із нинішніх жителів. Виїхати з міста можна було лише через росію – шлях дорогий і ризикований. Розвідка ФСБ росії перевіряла всіх, хто намагався виїхати, перевіряючи телефони на наявність ознак проукраїнської діяльності.

«Якщо вони щось виявлять, то вас затримають. ФСБ допитує людей по 8, 10 і навіть 16 годин. Залишитися чи піти – це дуже болюче питання. У мене є сім'я. Я не можу залишити їх», – сказав один із мешканців, додавши, що вони залишилися в Маріуполі, щоб доглядати за своїми літніми бабусею та дідусем після того, як їхній батько був убитий під час російської блокади.

Більшість людей взяли російські паспорти, адже без цього неможливо отримати пенсію, медичне обслуговування та навіть купити чи продати автомобіль. Люди похилого віку отримували пенсію в розмірі 10 000 рублів на місяць.

silmedia_zgcl/UddCc_U4R.jpeg

Один з мешканеців розповів, як нещодавно відвідав маріупольський пляж, колись популярну зону відпочинку, де сім’ї та пари купалися та відпочивали влітку.

«Я пішов з сестрою. Там нікого не було. Було зовсім порожньо. Всі бояться, що там можуть бути гранати чи міни. З одного боку було жахливо, з іншого – круто залишатися там наодинці. Мені хотілося плакати», - розповів він.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар