«Найбільший на планеті будівельний майданчик»: як світ збирається відбудовувати Україну?
Тисячі компаній з усього світу включилися “в гонку”, аби взяти участь у повоєнному відновленні України. Адже це стане багатомільярдним проектом, хоч і повним ризиків, пише The New York Times.
Видання запевняє — у світі бізнесу зараз величезний інтерес до цієї теми. Так, понад 300 компаній з 22 країн зареєструвалися для участі в торговій виставці та конференції Rebuild Ukraine цього тижня у Варшаві. На Всесвітньому економічному форумі в Давосі, у свою чергу, Український дім був наповнений натовпом, що жваво обговорював інвестиційні можливості. Понад 700 французьких компаній зібралися на конференцію, організовану з цього приводу в грудні президентом Еммануелем Макроном. А на днях Фінська конфедерація промисловців проспонсорувала цілоденний вебінар з українськими чиновниками, щоб компанії могли продемонструвати свої пропозиції.
Сергій Цівкач, виконавчий директор урядового офісу із залучення іноземних інвестицій UkraineInvest, натомість, наголошує на принциповому моменті. «Вони всі кажуть: «Ми хочемо допомогти у відбудові України. Але чи хочете ви інвестувати власні гроші, чи хочете продавати послуги чи товари? Це дві різні речі»», — цитує Цівкача The New York Times. Видання зазначає, що наразі для бізнесу головне питання – хто контролюватиме гроші. Це питання, яке активно обговорюють Європа, Сполучені Штати та такі глобальні інституції, як Світовий банк — найбільші донори та кредитори.
І хоча мало хто готовий вкладати гроші прямо зараз, інвестори активно пропрацьовувань можливості. «Багато компаній починають позиціонувати себе відповідним чином, щоб бути готовими і вже мати певний досвід співпраці, коли надійде фінансування для реконструкції», — зазначив колишній міністр економіки Тимофій Милованов.
«Поки що всі зусилля спрямовані на те, щоб підтримувати режим виживання», — зазначив керуючий директор данської компанії Danfoss в Україні Андрій Берестян. «Зараз ніхто не шукає капітальної реконструкції. Але, безумовно, згодом ми бачимо величезну можливість для себе та для подібних нам компаній».
Європейські уряди, які мають сприяти відбудові України, пропонуватимуть своїм компаніям фінансову підтримку. Так, Німеччина оголосила про створення фонду гарантування інвестицій. План контролюватиметься міжнародним аудиторським гігантом PwC і компенсуватиме інвесторам потенційні фінансові втрати, якщо бізнес буде експропрійований або проекти будуть знищені. Франція також запропонує державні гарантії компаніям, які будуть працювати в Україні. Міністр фінансів Брюно Ле Мер заявив, що контракти на загальну суму 100 мільйонів євро були укладені з трьома французькими компаніями для проектів в Україні: Matière побудує 30 наплавних мостів, а Mas Seeds і Lidea матимуть змогу просувати свій бізнес, постачаючи насіннєві матеріали для фермерів.
Приватний капітал також придивляється до можливостей для свого бізнесу. Так, наприкінці минулого року Президент України Володимир Зеленський уклав угоду з виконавчим директором найбільшої у світі компанії з управління активами BlackRock Лоуренсом Фінком щодо «координації інвестиційних зусиль для відновлення країни». При цьому їх робота виконуватиметься на безоплатній основі.
Як пише видання, Фінк був залучений до цього проекту Ендрю Форрестом, австралійським гірничим магнатом, який є виконавчим директором Fortescue Metals Group. У листопаді Форрест сам оголосив про початкові інвестиції в розмірі 500 мільйонів доларів із свого власного фонду прямих інвестицій у новий фонд, створений для проектів з відновлення України. Фонд буде працювати спільно з BlackRock і має на меті залучити щонайменше 25 мільярдів доларів із суверенних фондів, які контролюються національними урядами та приватними інвесторами з усього світу.
The New York Times робить висновки, що глибока трагедія України є також і величезною економічною можливістю, яку Президент України Володимир Зеленський порівняв із планом Маршалла. Водночас, довгострокова допомога на відновлення залежатиме не лише від результату війни, а й від того, скільки грошей виділить на це Європейський Союз, Сполучені Штати та інші союзники.