Передача F-16: з якими труднощами зіткнеться Україна

Топ-темою минулих днів стало створення міжнародної коаліції, яка покликана забезпечити Україну винищувачами F-16 американського виробництва, а також дозвіл США на навчання українських пілотів, озвучений Президентом Джо Байденом. Це були перші знакові заяви, які засвідчили про реальну готовність заходу почати роботу у цьому напрямку.

Але аналітики, опитані CNN, попереджають, що літаки не є панацеєю від усіх проблем і так само мають свої вразливі місця, про які Москва добре знає і може це використати.

silmedia_zgcl/4kE3gGQVg.jpeg
Майже 2200 одиниць F-16 діють у всьому світі цього року, що робить його найпопулярнішим бойовим літаком

F-16 — це одномоторні багатоцільові реактивні літаки, що означає, що їх можна використовувати в місіях «повітря-повітря» або «наземна атака». Вони вперше почали використовуватися у 1970-х роках. Тисячі реактивних літаків були побудовані протягом десятиліть, і сотні з них були експортовані по всьому світу. Згідно з довідником повітряних сил Flight Global, майже 2200 одиниць F-16 діють у всьому світі цього року, що робить його найпопулярнішим бойовим літаком на планеті з 15% світового флоту.

Аналітики кажуть, що F-16, які отримає Україна, не є найстарішими версіями, а літаками, які пройшли так звану «модернізацію середнього терміну служби», тобто отримали вдосконалення авіоніки та програмного забезпечення.

Також, зі слів аналітиків, величезна кількість F-16, активних у всьому світі, означає, що вони мають налагоджену систему матеріально-технічного забезпечення та велику кількість доступних запасних частин – важливих компонентів для підтримки боєздатності літаків. Але експерти також зазначають, що для сучасного винищувача, такого як F-16, навчання технічного персоналу може тривати довше, ніж навчання пілотів.

«Я думаю, що можна навчити українського пілота керувати F-16 за три місяці», — сказав Пітер Лейтон, співробітник Griffith Asia Institute та колишній офіцер повітряних сил Австралії.

Але «навчання обслуговуючого персоналу може тривати місяці або роки, залежно від бажаного рівня кваліфікації».

Навіть після 133-денного навчання в школі інженер ВПС США отримує спочатку рік досвіду роботи перед отриманням повної кваліфікації. А F-16 потребують значного технічого обслуговування.

Що стосується підготовки пілотів, то Лейтон і інший активний пілот F-16, який говорив з CNN на умовах анонімності, кажуть, що три місяці навчання призначені для основ – підняти літак у повітря і безпечно приземлитися. Однак навчання різним бойовим ролям набагато складніші. На F-16 легко навчитися літати, але, за словами опитаного пілота, ефективне використання їх у «динамічному середовищі загроз» може зайняти роки.

Далі виникає питання, де базуватимуться українські F-16. «F-16 найкраще працюють на довгих злітно-посадкових смугах. Вони можуть зіткнутися з труднощами на більш жорстких, колишніх радянських, розсіяних по всій Україні смугах», – написали аналітики RAND Corp. Джон Хоен і Вільям Кортні в блозі на початку цього місяця.

«Щоб залучити західні літаки, Україні може знадобитися переасфальтувати та потенційно розширити низку злітно-посадкових смуг. І це процес, який росія, швидше за все, помітить. Якби для цього існували лише кілька аеродромів у відомих місцях, цілеспрямовані російські атаки могли б перешкодити польотам українських F-16», – написали вони.

Якщо припустити, що Україна зможе подолати перешкоди з матеріально-технічним забезпеченням і техобслуговуванням, а також знайти надійні злітно-посадкові смуги, з яких можна було б здійснювати польоти F-16, їй все одно потрібне правильне озброєння, щоб бути ефективним проти ключових винищувачів, які використовує росія, як-от Су-25 і МіГ-31.

«Плюси передових західних винищувачів у пошуках переваги в повітрі, ймовірно, будуть реалізовані лише в поєднанні з великою кількістю боєприпасів західного виробництва», — йдеться у звіті CRS. А сучасне західне озброєння для F-16 — коштує дорого.
silmedia_zgcl/QWo6gMQ4g.jpeg
На думку аналітиків, забезпечення України літаками F-16 і всім необхідним для них, фактично безальтернативний процес

Наприклад, одна удосконалена ракета повітря-повітря середньої дальності (AMRAAM) коштує близько 1,2 мільйона доларів, повідомляє CRS, додаючи, що її виготовлення займає близько двох років. США могли б постачати AMRAAM та іншу зброю зі своїх запасів, але через тривалий час виробництва вони ризикують вичерпати їх.

Але так чи інакше, на думку аналітиків, забезпечення України літаками F-16 і всім необхідним для них, фактично безальтернативний процес. Адже Київ не зможе замінити свої нинішні літаки радянських часів — вони зношуються або втрачаються в боях.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар