100 найкращих книг 21 століття за версією The New York Times

Культура,15 лип.Залишити коментар

Журнал The New York Times опублікував список зі 100 найкращих книг 21 століття. Для створення рейтингу опитали 503 експертів у літературі. Кожний учасник надіслав список з десяти кращих книг, вперше виданих англійською мовою після 1 січня 2000 року.

Найкращою книгою експерти визнали роман Елени Ферранте «Моя неймовірна подруга». Це історія про дружбу-змагання, жіночу дружбу та дружбу-заздрість. Колись дівчата, а тепер дорослі жінки, є прикладом одна для одної в плані успішності.

«Розумниця Елена здобуває освіту, а обдарована Ліла працює в сімейній майстерні. Змагаючись і зростаючи в цьому суперництві, подруги залишать однолітків далеко позаду. Але в Італії 1950-х років вирватися зі світу невігластва і батьківського диктату непросто. Це наче гра, у якій Елена і Ліла зробили різні ставки. Яка переможе?», — йдеться в описі книги.

На другій сходинці у рейтингу розмістили книгу Ізабель Вілкерсон «Тепло інших Сонць». У книзі авторка описує Велике переселення чорношкірих американців з Півдня на Північ і Захід з 1915 по 1970 рік.

Також у трійку лідерів потрапив роман Гіларі Мантелла «Вулфголл». Англія, двадцяті роки XVI століття. Країна на межі катастрофи: якщо король Генріх VIII помре, не залишивши спадкоємця, неминуче почнеться громадянська війна. І ось на арені історії з’являється Томас Кромвель, син коваля-бунтівника, політичний геній, чиї засоби впливу — підкуп, погрози й лестощі. Та він має величну мету — перетворити Англію відповідно до своєї волі та бажань короля, котрому він віддано служить. Гіларі Мантел із притаманною їй глибиною та психологічною проникливістю створила епічну картину суспільства на великому історичному зламі, де мало не кожен із героїв з відвагою та пристрастю кидається на зустріч власній долі.

На четвертій позиції у топі — Едвард Джонс «Відомий світ». Цей роман про чорношкірого фермера, чоботаря та колишнього раба Генрі Таунсенда. Події відбуваються у Вірджинії в передвоєнну еру, коли Генрі стає власником плантації з власними рабами, моральний пісок зсувається під ногами читача.

У п’ятірку лідерів також потрапила книга «Виправлення» Джонатана Франзена. Історія про жінку із Середнього Заходу, на ім’я Енід Ламберт, яка сповнена рішучості повернути своїх трьох дорослих дітей додому на, можливо, останнє Різдво їхнього батька, торкається різних аспектів.

На шостій позиції розмістили роман чилійського письменника Роберта Боланьо «2666».

Головний герой роману — зниклий німецький письменник Ганс Райтер, що публікується під псевдонімом Арчімбольді й сприймається критикою, як один з найбільших німецькомовних письменників минулого століття. Четверо літературних критиків, що спеціалізуються на дослідженні творчості Арчімбольді, натрапляють на його слід у фіктивному мексиканському місті Санта-Тереза , водночас у цьому місті відбуваються серійні вбивства жінок, рахунок жертв іде на сотні.

На сьомій позиції у топі — роман 2016 року американського автора Колсона Вайтхеда, що розповідає про Кору, 15-ти річну рабиню, яка втікає з плантації в Джорджії. Книга має назву «Підземна залізниця».

На восьмій сходинці у рейтингу опинилась книга Ішіґуро Кадзуо «Не відпускай мене». Це роман з елементами наукової фантастики та антиутопії, розповідь про пошук відповідей, любов, дружбу, пам’ять, надію і безвихідь. Кеті, головна героїня книжки, намагається зрозуміти та прийняти своє дитинство і юність у привілейованій школі-інтернаті Гейлшем та поза нею, свою інакшість від людей та обране для самої Кеті та її найближчих друзів призначення бути донором. Це довга дорога зі спогадів, відчуттів, одкровень, які поволі вибудовують для героїв нову картину світу.

Також у десятку лідерів потрапив роман німецького письменника В. Г. Зебальда «Аустерліц»

Цей роман або ж «прозову книжку невизначеного жанру», як називав його сам Зебальд, вирізняє не лише незвичний, лабіринтоподібний сюжет, який автор вибудовує з ретельністю павука, що плете свою павутину, а й особлива поетичність мови, яка перетворює цей твір на довжелезний вірш про пошуки втраченого дитинства. 

Неназваний оповідач знову й знов зустрічає залюбленого в європейські ландшафти та архітектуру загадкового самітника Жака Аустерліца, який розповідає йому про свої багатолітні намагання розкрити таємницю власного походження. Ці пошуки ведуть його ледь не через усю Європу й спонукають відвідати різноманітні «місця пам’яті» найновішої німецької та європейської історії — з Антверпена до Лондона, з Парижа до Марієнбада, а з Праги до концентраційного табору «Терезієнштадт».

Повний список найкращих книг можна побачити тут.

В опитуванні брали участь: Стівен Кінг, Бонні Гармус, Клаудія Ренкін, Джеймс Паттерсон, Сара Джессіка Паркер, Карл Уве Кнаусгаард, Елін Гілдербранд, Томас Чаттертон Вільямс, Роксан Гей, Марлон Джеймс, Сара Маклін та інші. 

Нагадаємо, які книги обирали українці у 2023 році: рейтинг.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар