Американський пілот: «Джус» та його колеги довели важливість людського фактору в повітряному бою
Старший науковий співробітник Атлантичної ради, автор CNN і колишній американський військовий пілот, ветеран ВПС США, Нолан Петерсон переконаний, що українські пілоти, зокрема і нещодавно загиблий Андрій Пільщиков з позивним «Джус», довели важливість людського фактору в повітряному бою з переважаючими силами противника.
«У цю епоху стрімкого розвитку військових технологій «Джус» та його колеги, українські пілоти-винищувачі, довели важливість людського фактору в повітряному бою. День за днем вони використовували креативність і мужність, щоб продовжувати боротьбу, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу росії», – пише Нолан Петерсон.
Петерсон згадує фрагменти свого інтерв’ю з «Джусом», під час якого той розповідав, що після знищення росіянами багатьох наземних навігаційних засобів
на початку війни він виконував бойові завдання, використовуючи портативний туристичний GPS-навігатор Garmin.
«Українські льотчики вистояли, і донині російська авіація так і не досягла нічого близького до переваги в повітрі над усією Україною», – додає Петерсон.
«Можливо, це дурість, але нам наплювати на технології», — сказав Джус в ході того інтерв’ю, маючи на увазі технічні обмеження свого винищувача МіГ-29 радянських часів проти сучасніших військових літаків росії. «Ми просто намагаємося зробити все можливе з тим, що у нас є. Це наша земля, це наші родини, це наші міста. Ми їх захищаємо. Це для нас головна мотивація».
«Ми досягли успіху в цьому, тому що росіяни були страшенно здивовані… Вони взагалі не очікували опору в повітрі», — пояснив тоді Джус.
Водночас, Джонатан «Джерсі» Берд, колишній пілот F-15 Національної гвардії Каліфорнії, який виконував навчальні місії з Джусом до вторгнення росії 2022 року, згадує це так.
«Дозвольте мені сказати чітко: ми готували українських пілотів як експертів. Але повітряний бій нічим не можна замінити. Це вони тепер експерти», — зазначив він.
«Ми всі готові до бою», — казав Джус про своїх товаришів. «Навіть з нашими втратами ми все ще виконуємо свою роботу зі справжнім бойовим настроєм, настроєм справжнього пілота-винищувача, з божевільними жартами. У нас чудовий моральний дух. Але це також має обмеження, тому що ми не хочемо помирати».
Окрім навичок пілотування, Джус був чудовим комунікатором і часто давав інтерв’ю західним виданням, підкреслюючи важливість F-16 для України. У цих розмовах Джус наполягав на тому, що F-16 значно покращать здатність українських пілотів захищати цивільне населення від російських ракетних ударів, а також забезпечать краще повітряне прикриття для українських наземних військ, які борються за звільнення окупованих росією земель.
Власний позивний Джус отримав під час навчання в Каліфорнії з Національною гвардією США (адже він віддавав перевагу соку перед алкоголем, чим заслужив «критику» його українських та американських колег).
Нагадаємо, що Джус і двоє його колег загинули в катастрофі на Житомирщині. З цього приводу триває розслідування. 29 серпня з Джусом попрощалися у Києві.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.