Байрактари та бавовна — крінжові пісні, що спекулюють на війні

Культура,25 квіт.Залишити коментар

З початку повномасштабного вторгнення українська музика нарешті почала витісняти російський контент з хіт-парадів. З’явилось багато якісних пісень, що слухають не тільки в Україні, а й в усьому світі. Але також чарти заполонили «хіти»
про дику дичку, волонтерів, ваньок-встаньок та інші атрибути російсько-української війни. Ми зібрали для вас пісні, що спекулюють на боротьбі та мають дуже поверхневі тексти.

HANUMIKE — Дика Дичка

Кілька тижнів тому український співак Руслан Ханумак разом зі своїм гуртом записав нову пісню. Музиканти присвятили трек українським жінкам, що захищають нас на фронті, проте зробили це дуже в невдалій формі.

Для тих, хто хоче зберегти здоровий глузд і не планує переглядати кліп, ми розповімо коротко, що не так з цією піснею.

Відомо, що ролик знімали у полі. Серед декорацій чомусь використали ті броньовані машини, які передали військовим з Канади. Цей факт обурив громадськість. Погодьтеся, що авто краще б виглядало на фронті, а не на зйомці низькопробних кліпів. На задньому фоні кліпу є написи: «Обережно, міни».

Поруч зі співаком можна побачити справжніх жінок-військових: Валентину Скрипак, Юлію Олійник, Аллу Мартинюк та інших. Вони танцюють під «запальну» музику. Тільки на їх формі ЗСУ, замість інформації про ім’я, групу крові, читається напис: «Дичка».

Перейдемо до тексту. У цій пісні є дуже неоднозначні слова:

Тут, звернемось до вікіпедії, що пропонує нам таке визначення слова «дичка» – це рослина, що виросла в забутому людьми саду, дика грушка чи яблуня із занесеного в ліс породистого насіння або конопля, що росте на узбіччі. То як вам таке порівняння щодо наших захисниць, які обов’язково носять піксельні спіднички?

Але й це ще не все, ось вам інші рядки пісні:

«Ти у полі у Херсоні, де стріляють як в Warzoni. Мій незламний бетер без соляри вже скучає, ти навіть на відстані його заводиш, я не знаю».

Warzone у кліпі це комп’ютерна гра «Call of Duty: Warzone», з якою співак порівнює
реальні події війни.

І тут варто нагадати, що не можна романтизувати вторгнення окупантів в Україну. Війна — це не гра, а боротьба, кров та люди, що гинуть за свободу рідної країни.

Підспівує у пісні Дар’я Петрожицька, яка наразі виїхала з України і проживає у Німеччині, і точно немає ніякого відношення до ЗСУ: «Заряджаю Іглу і стріляю, ра-та-та, я крушу і збиваю, дочекайся, тебе розцілую, дай тільки клятих я дошматую».

Чи слухати цю пісню, чи ні вирішувати тільки вам. Але на думку автора, цей трек — спекуляція на війні, і тут немає подяки українським жінкам, що боронять нашу країну з перших днів повномасштабного вторгнення. Проте в цій пісні можна знайти приниження, сексуалізацію та шароварщину, що ніяк не збагачує музичну культуру.

Ось деякі коментарі користувачів мережі під кліпом на пісню:

Після того як українці несхвалили пісню, а навпаки розкритикували та засудили, Співак Ханумак записав відео, в якому публічно заявив, що завершує кар’єру в музиці. Також він просив вибачення у всіх тих, кого образила пісня «Дика Дичка».

«Я не йтиму проти народу… бо той, хто йде проти українського народу, завжди
погано закінчує. Ще півроку тому, коли я тільки-но починав свою музичну
кар’єру, не міг собі уявити, що закінчуватиму її саме так. Мені не місце у
музиці. Я піду з музичної індустрії, щоб не псувати ваш музичний смак»
, — розповів співак.

Наостанок я все ж таки, залишаю вам посилання на кліп, але не змушую його дивитись.

А ми рухаємось далі.

Юлія Лущинська — Гопак

Цей трек завірусився в тік-тоці після того як Юлія заспівала його для Дмитра Гордона на мосту в Києві. Фрагмент з інтерв’ю назвали ганьбою та почали активно використовувати в мемах. У приспіві пісні є такий рядок: «коси заплела, вишиванку одягла, гарна українка я, я танцюю гопака». Ці слова лише поширюють стереотипи, де українців асоціюють з борщем, козаками, гопаком та косами.

Сама ж співачка була одягнена в червоний костюм і вінок, який більше нагадує російський кокошник. Здаються дивними і її рухи на відео, що зовсім не схоже на гопак, а більше на танець під «калінку-малінку».

Коментарі українців під піснею в Ютуб:

З думкою користувачів не погоджується співачка. Юлія зазначила, що в Instagram блокує негативні коментарі, а в TikTok залишає, щоб під її трек і далі знімали відео. Вона також розповіла про свою перемогу в шоу «Караоке на майдані» п’ять років тому, з тих пір Юлія захотіла пов’язати життя з музикою. Проте співачка не дуже часто згадує про участь в проєкті Х-Фактор, де отримала три «Ні» від суддів. Ось що вона говорить про «Гопак»:

«Особисто я на цю пісню робила ставки, бо знала, що ці прості слова дуже гарно і легко запам’ятовуються. До релізу пісню гарно приймали на концертах, всі танцювали. Увесь цей негатив почав литися на мене, навіть коли я виставляю дитину або щось хороше, все одно негатив, я зрозуміла, що зараз, що б я не виставляла, я все одно буду погана. Тому я іноді можу виставити відеопідкол або прикол, сама над собою посміятись і стараюсь все приймати з гумором. У душі я сподіваюсь, що негатив з часом зміниться на любов», — розповіла Лущинська.

Наостанок залишаю вам посилання на кліп та кілька мемів для гарного настрою.

@lilpink044

Легенда #рек #ятанцююгопака #гопак #гордон #українськийтікток

♬ оригінальний звук – lilpink
@mark.levinski

В недалекому майбутньому 💁🏼👌 #днепрработаем💪

♬ танцюю гоу пака – pablos
@wiaceslavka

шо за вопроси странні?🤨

♬ танцюю гоу пака – pablos

Potap – Волонтер

Новий скандальний трек у лютому випустив український репер та продюсер Потап. Він присвятив його волонтерам, які щодня спільними зусиллями наближають перемогу України. Проте нова пісня не сподобалась шанувальникам, деякі користувачі переконані, що її текст принижує людей. Давайте розбиратись.

Потап обрав мелодію, що не відповідає задуму пісні, а більше підходить до танцювальних треків, що він випускав раніше. Також новий трек має примітивний зміст, що недооцінює працю волонтерів, принижує старання людей, що безоплатно рятують інших.

У ролику можна побачити жахливі кадри руйнувань в Ірпені і волонтерів «Добробату», що відновлюють місто після звільнення.

Попри серйозний задум у тексті можна побачити легковажність:

«Танцюй, мала, танцюй мала, давай, ти дві ночі дома не спала. Ой, мамо, не питай, з ким була і де ночі провела, я була з хлопцями-бійцями, волонтерила».

І звісно ж Потап не забуває додати у пісні, що наші волонтери можуть дістати все: «і танк, і байрактар, і соуси тартар».

Тут повинні були бути коментарі під кліпом в Ютуб. Проте через шквал обурення українців Потап вирішив закрити обговорення.

Натомість, тримайте реакції під його дописом в інстаграм:

Деякі коментатори радили Потапу «видалити пісню» або завершити музичну кар’єру та нагадували йому про життя в Іспанії, і називали цей хіт «іспанським соромом».

А от проєкт волонтерів «Добробат», після випуску пісні подякував співаку за «творчість, яка надає сили».

Наостанок, я все ж таки залишаю вам посилання на кліп. Дійте на свій страх і розсуд.

Поплавський — Офіцери

«Патріотичну» композицію присвятив українським захисникам колишній ректор Київського університету культури Михайло Поплавський. У кліпі до пісні «Офіцери» він виступив разом з бек-вокалістками у національному вбранні. Барабанщики та танцюристи одягнені у костюми козаків. У ролику також можна побачити кадри з військового архіву. Зокрема, показана робота артилерії та авіації.

В одному відео Поплавський використовує усі наявні стереотипи про український народ. Він співає на фоні калини, поруч з козаками, що танцюють гопак. Його оточують усміхнені дівчата. А на фоні з’являються на короткий час кадри військових дій і звучання танкових пострілів. І так по колу.

Новий кліп Поплавський підписав так:

«Лиш вперед, лиш разом. Ви без вагань підете знов наш боронити кордон. Ви наші герої. Бажаю здоров’я, сил та віри у нашу перемогу. Вдячні Збройним силам України».

Проте в коментарях впевнені, що Михайло Поплавський таки забув про ще один атрибут:

Якщо вам цього замало, то додаю посилання на кліп. Але обережно, його важко додивитися до кінця.

Руханкомен «Скоро перемога»

До так званої «байрактарщини» потрапив і новий артист Руханкомен. Він записав та виконав дитячу пісню «Скоро перемога», що набрала стрімкої популярності в Тік ток. Його танцювальні рухи почали повторювати не тільки школярі, а й дорослі, з’явився тренд. Співака запросили на єдиний телемарафон, що викликало сарказм у його бік та порівняння з псом Патроном. Аудиторія розділилась на два табори:

  • ті, хто підтримують Руханкомена та вважають, що ця пісня може заспокоїти дітей у стресовій ситуації;
  • інші ж люди говорять, що «Скоро перемога» може нашкодити школярам, які замість того, щоб пройти в укриття співатимуть цю пісню.

На критику та негативні коментарі Руханкомен вирішив не реагувати, а навпаки пропонує «змахувати» з себе хейт та посміхатися.

Новий хіт побачили також російські пропагандисти, які обурились, що українці можуть веселитися під час небезпеки. Також анонімні канали почали поширювати інформацію, нібито майбутнє покоління нашої держави уже втрачено, і всі діти звикають жити в умовах постійної небезпеки та повітряної тривоги. 

Тож Руханкомен і його пісня вже наробили шуму, але правильні слова там все ж таки були. Важливо, зберігати спокій, вірити в перемогу ЗСУ, але краще залишити рюкзак та перечекати повітряну тривогу в укритті. 

Маша Кондратенко «Ванька-встанька», «Ведмеді-балалайки»

Ще вісім місяців тому трек «Ванька-встанька» з’явився на всіх музичних платформах. Тоді українські артисти не сильно спекулювали на тематиці війни і цю пісню гарно сприйняла тік ток аудиторія. Навіть більше, деякий час цей трек очолював рейтинг на Ютуб, а лише потім став предметом для насмішок та постійною критикою виконавиці. 

Ця пісня ніби присвячена російським окупантам, що вторглися на українську землю. Але насправді у ній немає ні культурної, ні моральної цінності. Цей трек можна віднести до мейстрімного попу. Українці, що слухають його не задумуються над змістом, а звертають увагу на мелодію і приспів, що дуже легко запам’ятовуються. Окремо варто сказати про виконавицю Машу Кондратенко, що виконує цю пісню під фонограму або не може правильно потрапити у ноти. 

Після успішного доїння корови, обговорення та перших місць у хіт-парадах виходить нова пісня співачки — Ведмеді балалайки. Здогадались? Так, цей трек знову потрапив у рейтинги тік току та став черговою хвилею хайпу для співачки. Творчість артистки можна порівняти з Макдональдсом, так можливо це буде смачно на перший раз, але їсти постійно таке не зможеш.

Основною аудиторією виконавиці є підлітки, тому такі пісні руйнують не тільки музичну індустрію, а й впливають на психіку школярів.

А ось що про ці хіти пишуть в коментарях під кліпом на пісню «Ванька-встанька» :

По традиції, залишаю вам кліпи, ви зможете їх переглянути або ж почитати коментарі.

Miramі — «Бавовна — солодка вата»

Популярний в Україні молодіжний гурт випустив нову пісню. І здавалось все добре, але слова у пісні максимально не поєднані, ось переконайтесь: 

«Бавовна — солодка вата

Чекає доня на тата.

Бавовна — солодка вата

А мати жде сина в хату»

Виконавиці взяли за мотив бавовну. Коли стає відомо, що на території ворога палають військові бази чи стратегічні об’єкти — це бавовна, музичний гурт порівнює з солодкою ватою і в черговий раз романтизує війну. 

Ось такі українці пишуть коментарі під відео на трек в тік ток:

Також ви можете прослухати пісню повністю та поділитися своїми враженнями.

KALUSH x SKOFKA – Батьківщина

За чотири місяці пісня співаків набрала більше 11 мільйонів переглядів. Зростає популярність виконавців, а також кількість негативних коментарів, де артистів звинувачують у сексизмі та об’єктивації. Трек написали, щоб підняти українцям бойовий дух та згадати загиблих за Україну героїв. Проте її текст не виправдав очікувань аудиторії. 

У пісні лунають такі рядки:

«Кулі-дебіли полетіли, бо не мали права вони на слова.
Воля – це дівчина, що любить дім, тільки руским би не дала».

Згодьтеся, таке порівняння грубе і недоречне. Недоцільно порівнювати волю з дівчиною, як і з’ясовувати, що саме вона «не дала» росіянам.

Через п’ять днів після публікації пісні соліст Олег Псюк пояснив ситуацію фанатам та вибачився перед ними. За словами репера він не вдало скоротив текст, тому й вийшло спотворення змісту:

«У цей рядок я заклав зовсім інший сенс. Я писав про ДІМ, а не про дівчину. ДІМ би не дала, не віддала, тому що любить. Загалом я мав на увазі: Воля — це дівчина, яка любить свій Дім, свою Батьківщину, і цей Дім вона б не віддала руским», — розповів співак.

Також Олег додав, що на його думку хороше посилання пісні зрозуміле кожній свідомій людині, а не тім хто хочуть розігнати ворожнечу.

Деяких українців задовільнило таке пояснення, інші ж просять співака перезаписати пісню. А ще одна частина вважає аргументи співака виправданнями:

Скріншот: інстаграм
Скріншот: інстаграм

Для тих, хто не бачив кліп, ви може зараз його подивитись:

Лобода — «По-українськи»

У річницю повномасштабного вторгнення Світлана Лобода випустила кліп на нову пісню, що присвячена усім нескореним українцям. У ролику співачку оточують гори і навколо неї танцюють жінки, що одягнені у вишиванки і вінки. Для співачки та інших учасників відео підібрали костюми з елементами національних українських мотивів, частина яких була запозичена з українських музеїв. Також патріотичним є текст треку. Артистка співає про калину, незламний дух та гнів українських синів. Основна думка пісні — не забувати та ніколи не пробачити ворога. Шкода, що Світлана Лобода зрозуміла це тільки на дев’ятий рік війни.

А ось що про новий трек говорять у коментарях:

До речі, велика частина фанатів Світлани Лободи ще досі знаходиться в росії. Більшість з них незадоволені новою позицією співачки і критикують її за українську мову, але все ще продовжують слухати.

Jerry Heil — #МОСКАЛЬ_НЕКРАСІВИЙ

Попспівачка випустила трек, що є переосмисленням української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть». За основу вона взяла виступ Вєрки Сердючки у 2004 році, а у кліпі можна побачити козаків з мультфільму з обличчями президента Володимира Зеленського, голови ОВА Миколаєва Віталія Кіма та колишнього радника ОП Олексія Арестовича. 

Також у відео можна побачити основні моменти війни, з яких робили меми: байрактар, Чорнобаївку, тероборону, повітряну тривогу та багато іншого. 

У тексті співачка називає не тільки конкретні імена політиків, а й історії, що наробили галасу: роми, що вкрали в окупантів танк, жінка з балкону, що збиває дрон банкою з огірками та багато інших кліше.

І наостанок, згадаємо про «некрасівого москаля», це що тим хто переміг на конкурсі краси можна вторгатися на чужі території?

А ось що думають про цю пісню в коментарях:

Коментарі під кліпом в Ютуб

На свій страх і ризик залишаю вам посилання і на цю пісню:


Сьогодні ви почули багато пісень, які важко віднести до якісного контенту. Ніхто не забороняє українцям слухати музику, проте варто ретельно обирати, що саме необхідно почути. Наша нація неймовірно талановита, тому ми здатні робити проєкти та прославляти музичну культуру на весь світ, а не створювати чергову спекуляцію на воєнній темі, що може на деякий час і застрягне у вашій голові, але точно не запам’ятається на роки. Тож поки наші військові захищають нашу державу від окупантів на лінії фронту, давайте боронити музичне поле, тут, в тилу, і слухати якісний український контент. 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар