Бахмут — місто троянд

Тексти,12 черв.Залишити коментар

До повномасштабної війни у Бахмуті жили близько 80 тисяч людей. Щодня місто також відвідували туристи, щоб спробувати вино десь глибоко під землею, прогулятись зеленими парками та скверами, та побачити унікальну Алею — через яку Бахмут називали містом тисячі троянд. У день «королеви квітів» (червоної троянди) згадуємо про квіткову алею Бахмута.

«Алея троянд»

«Алею троянд» у Бахмуті заклали у 2013 році. Влада планувала не лише прикрасити місто, а й створити привабливу зону для відпочинку мешканців та гостей Бахмута. Тоді жителі висадили понад п’ять тисяч кущів троянд різних сортів, що зробило її однією з найбільших трояндових алей в Україні. За деякими джерелами, загалом по місту їх налічувалося майже 40 тисяч.

«Алея троянд» у Бахмуті. Фото: Вільне Радіо

«Алея троянд» розтягнулася на пів кілометра від вулиці Леваневського й аж до Північного ставка. Серед квітів, які висаджували на алеї, були різні сорти, включаючи чайно-гібридні троянди, флорібунди, рамблери та клаймінги. Троянди вибирали не лише за їхню красу, але й за стійкість до місцевих умов та здатність до рясного цвітіння.

Фото: Вільне Радіо

У 2015 році на «Алеї троянд» у Бахмуті зафіксували рекорд України у номінації «Найбільша кількість троянд в одній локації». 

«Алея троянд» у Бахмуті. Фото з відкритих джерел

На «Алеї троянд» завжди було чимало відвідувачів, які милувались квітами чи підгодовували білих лебедів, які жили на території. Ще однією візитівкою цього місця був постамент «Козака з сіллю». За легендою, хто доторкнеться до знаменного мішка з сіллю та потре його, той неодмінно розбагатіє.

Пам’ятник козаку-солевару у Бахмуті до повномасштабного вторгнення. Фото: Вільне радіо
«Алея троянд» у Бахмуті до вторгнення. Фото з відкритих джерел

Більшість туристичних місць у Бахмуті мають як негативні, так і позитивні відгуки. Але це не стосується «Алеї троянд». Відвідувачі міста оцінювали красу та затишність цього місця майже на п’ять зірок. 

Користувачі писали про красу троянд, наявність дитмайданчика та біотуалетів, згадували, що поруч розташовані парк та ставок, які підходять для сімейного відпочинку:

Справді, це було дуже спокійне і гарне місце, доки не прийшли російські окупанти.

«Алея троянд» зараз 

Наразі відомо, що «Алея троянд» у Бахмуті зазнала пошкоджень через бої та окупацію. Вперше з весни 2023 року російські загарбники частково показали, як виглядає «Алея троянд» у Бахмуті. До цього західний район міста фотографували, коли за околиці точились важкі бої з російською армією. На світлинах можна побачити Прозорий соціальний офіс, багатоповерхівки та магазини по вулиці Леваневського. Багато будівель уздовж «Алеї троянд» сильно пошкоджені або зруйновані, деякі споруди обвалилися. Зокрема, дев’ятиповерхівки по вулиці Леваневського дуже постраждали, ідентифікувати точну адресу на фото важко через сильну руйнацію. 

Вулиця Левановського у серпні 2023 року
Район «Алеї троянд» у Бахмуті в жовтні 2023 року

На «Алеї троянд» досі залишився вцілілим пам’ятник козаку-солевару. Фото зроблене з великої відстані, тож невідомо чи скульптура має пошкодження. 

Пам’ятник козаку-солевару у Бахмуті в жовтні 2023 року.

Жителі Бахмута висадили нову алею

На честь 452-річчя Бахмута, жителі незламного міста, які зараз проживають у Києві, в пам’ять про нього висадили кущі троянд. 100 кущів закупила громада Бахмута, ще 20 – за власні кошти працівники КП УЗН Оболонського району як подарунок бахмутянам.

Разом із жителями Бахмута, які вимушені тимчасово проживати у столиці, квіти висаджували керівники Бахмутської МВА й Оболонської РДА.

Знищене квітуче місто

Битва за Бахмут тривала із серпня 2022 до травня 2023 року. Врешті-решт українські війська відступили з міста на більш вигідні позиції. У подальшому бої розгортались на околицях, і наразі російські війська підійшли до Часового Яру, що західніше Бахмута. Єдина околиця, яку українські війська продовжували тримати після відходу — Кліщіївка, панівна висота під Бахмутом.

Українські та міжнародні ЗМІ називали боротьбу за Бахмут — найкровопролитнішою битвою з початку російського вторгнення та найкривавішою битвою з часів Другої світової війни. 

Наразі Бахмут перебуває в російській окупації, а «Алея троянд» — зачинена назавжди.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар