Без вільної України не може бути вільної Європи: як світові лідери реагують на війну

Тексти,22 серп.Залишити коментар

Більшість країн світу підтримують Україну на міжнародній арені. Гуляючи вулицями Києва можна помітити очільник Європейської ради Шарля Мішеля (двійника прем’єр-міністра України), канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента США Джо Байдена в чорних окулярах та багатьох інших світових лідерів. Або ж згадайте експрем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона, що вигукував вітання «Слава Україні» та з’являвся на публіці англійців у шапці «Укрзалізниці».

Сьогодні ми зібрали для вас перелік політиків та державних діячів, що так чи інакше впливають на війну в Україні. Деякі з них виступили категорично проти вторгнення, інші обережно натякають, що протистояння краще вирішувати дипломатичним шляхом, а хтось продовжує будувати відносини з росією попри війну.

Джо Байден (Президент США)

Джо Байден одним із перших відреагував на вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року. До того дня американська розвідка стежила за ситуацією на українських кордонах та попереджала про небезпеку.

«Президент путін обрав навмисну ​​війну, яка призведе до катастрофічних втрат і людських страждань. Тільки росія несе відповідальність за загибель і руйнування, які принесе цей напад, і Сполучені Штати, їхні союзники та партнери дадуть єдину і рішучу відповідь», — так прокоментував російське вторгнення Джо Байден.

З того часу США стали надійним союзником України, передали понад 66 мільярдів доларів допомоги, надіслали ЗРК Patriot, бойові машини, ракети та боєприпаси, що використовують наші бійці.

20 лютого 2023 року Джо Байден прибув з неанонсованим візитом в Київ. Тоді він згадав розмову з Президентом України на початку повномасштабного вторгнення:

«Тієї темної ночі один рік світ готувався до можливого падіння Києва. Можливо, навіть до кінця України. Через рік Київ стоїть, і Україна стоїть, і демократія стоїть. Американці підтримують вас, і світ підтримує вас. Київ, треба сказати, захопив частину мого серця», — сказав Байден.

Загалом, Джо Байден у своїх промовах про Україну наголошує на єдності, звеличує народ, який щодня протистоїть ворогу та говорить, що росії на чолі з путіним доведеться відповідати за свої злочини.

Фото: AP Photo/ POOL/ Evan Vucci

Сі Цзіньпін (голова КНР)

Сі Цзіньпін назвав війну, яку розв’язала росія,, «українською кризою». Лідер Китаю з одного боку хоче підтримувати хороші відносини з рф, проте й сваритися з західними партнерами теж не планує.

«Складні проблеми не мають простих рішень. Ми переконані, що раціональний вихід з української кризи і шлях до міцного миру і загальної безпеки в світі знайдуться, якщо всі будуть керуватися концепцією спільної, комплексної, спільної і стійкої безпеки, продовжувати діалог і консультації в рівноправному, розсудливому і прагматичному ключі», – заявив глава Китаю.

Також Сі Цзіньпін нагадує у своїх промовах, що його країна розглядає відносини з росією, як один з головних пріоритетів дипломатії.

«Китай і росія дотримуються концепції вічної дружби і взаємовигідного співробітництва. Двосторонні відносини ґрунтуються на принципах неприєднання, неконфронтації та ненаправленості проти третіх сторін. Дві країни твердо один одного підтримують в проходженні по шляху розвитку згідно з національними реаліями, в здійсненні розвитку і відродження», – написав Сі Цзіньпін.

Олаф Шольц (канцлер Німеччини)

У травні 2023 року Олаф Шольф заявив, що не бачить України в НАТО «в осяжному майбутньому».

«Усім зрозуміло, що в осяжному майбутньому цього не станеться. Зокрема, тому, що критерії НАТО включають цілу низку умов, які Україна наразі не може виконати», – зазначив Шольц.

Проте, канцлер зауважив, що Німеччина обговорюватиме питання безпеки України. Зокрема про те, «наскільки ми будемо оснащувати Україну зброєю в майбутньому».

Під час візиту Володимира Зеленського до Берліну Олаф Шольц запевнив, що Німеччина буде надавати Україні підтримку, в тому числі і військову, стільки часу, скільки це буде потрібно. За словами канцлера Україні вже допомогли на 17 мільярдів євро.

Підтримка Німеччини є дуже важливою для України. Наразі ЗМІ активно обговорюють зволікання з рішенням щодо постачання ракет Taurus. Канцлер Німеччини відкинув звинувачення в нерішучості.

«Як і в минулому, ми завжди будемо дуже ретельно перевіряти кожне рішення, що працює, що має сенс, яким може бути наш внесок», – сказав Шольц, пише Tagesschau.

Наразі Україна використовує ракети великої дальності Storm Shadow, поставлені Великою Британією, а також французький аналог цієї зброї – SCALP.

Санна Марін (прем’єр-міністр Фінляндії 2019-2023 рр.)

Санна Марін непохитно підтримувала Україну в війні.Під її керівництвом Фінляндія почала надсилати зброю та захисне спорядження вже 27 лютого 2022 року.

У травні 2022 року Прем’єр-міністерка відвідала звільнені містечка Київщини. Санна Марін побачила наслідки руйнувань Ірпеня та Бучі, фото з того візиту облетіло соцмережі.

«Було вкрай важко дивитися на все те, що росія зробила з цими містами. Дуже багато людей загинуло. Та водночас викликає захоплення героїчний дух українського народу, який б’ється за свою свободу та за всю Європу», — розповіла Санна Марін на зустрічі з Зеленським.

Всього Фінляндія передала Україні понад 930 млн євро допомоги. Окрім цього країна прийняла більше 40 тисяч українських біженців та продовжує блокувати російські активи.

«Ми повинні підтримувати Україну так довго, наскільки це потрібно. Що швидше та раніше ми зможемо надати їм більше важкого озброєння, то швидше війна закінчиться», – заявила Санна Марін на зустрічі з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом у листопаді 2022 року

Вдруге, Санна Марін завітала в Україну 10 березня 2023 року. Вона взяла участь у церемонії прощання з Героєм України Дмитром Коцюбайлом (Да Вінчі).

Фото: Офіс Президента

Санна Марін стверджує, що якщо Україна програє, то людство очікують складні часи. Вона закликала демократичні країни полишити наївність і нарешті побачити, що відбуваються геополітичні зміни в усьому світі й авторитарні країни діють дедалі більш агресивно, закликала позбутися залежності від цих країн.

«Це дуже важливо, щоб Україна виграла війну. І нам треба переконатися, що вони отримають всю допомогу, всі інструменти, всю зброю, яка їм необхідна, щоб бути вільною країною. Я думаю і відчуваю, що вони представляють всі наші цінності, європейські цінності, і вони борються за нас, всіх нас, не тільки за себе», – заявила Санна Марін в інтерв’ю 60 minutes у лютому 2023 року.

Еммануель Макрон (президент Франції)

Лідер Франції в одному з інтерв’ю заявив, що «Європа має зменшити свою залежність від США, не дозволити себе втягнути в американсько-китайське протистояння щодо Тайваню, а також, що «європейці не можуть вирішити кризу в Україні».

На думку Еммануеля Макрона, європейські країни повинні зробити Європу «автономною», цю коаліцію може очолити Франція, яка стане «третьою супердержавою».

«Парадокс полягає в тому, що, ми, охоплені панікою, віримо, що ми лише послідовники Америки, – цитує Макрона видання Politico.– Європейці не можуть вирішити кризу в Україні, – сказав в інтерв’ю Макрон. – Як ми можемо казати щодо Тайваню: майте на увазі, якщо ви зробите щось неправильно, ми там будемо. Якщо ми хочемо посилити напругу, це шлях, яким ми маємо рухатись», – сказав президент Франції.

Після цього Еммануель Макрон зазначив, що Франція все ж таки хоче поразки росії, але…. «не повний її розгром».

«Я хочу, щоб росія зазнала поразки в Україні, і я хочу, щоб Україна змогла відстояти свою позицію, але я переконаний, що, зрештою, це не буде укладено військовим шляхом», – повідомив Президент Франції.

Макрон пояснив, що він не думає, що «росія має бути повністю розгромлена чи атакована на її території. Деякі хочуть перш за все розгромити рф. Це ніколи не було позицією Франції і ніколи не буде».

Саломе Зурабішвілі (президентка Грузії)

На початку вторгнення лідерка Грузії підтримала українську сторону і закликала росію припинити війну.

«Я гадаю, що наші відносини вище, ніж це. Це дуже серйозне питання, тому що воно стосується колишнього президента, але знову ж таки, перший суддя в цьому питанні – це грузинський народ, який пережив ті роки», – сказала вона.

Зурабішвілі також розповіла, що не збирається помилувати громадянина України, але шукає «рішення, яке буде більше відповідати тому, як слід поводитися з колишнім президентом».

Нагадаємо, що Міхеїл Саакашвілі є громадянином України. У жовтні 2021 року він повернувся в Грузію, де його затримали. Саакашвілі оголосив голодування. Він також заявив, що під час перебування під вартою його катували. Це зрештою підірвало його здоров’я. Попри погіршення його стану, суд відмовився відтермінувати виконання вироку. На ситуацію відреагував Володимир Зеленський та ВР України. Вони закликали припинити катувати Саакашвілі та відправити на лікування за кордон.

Віктор Орбан (прем’єр-міністр Угорщини)

В ефірі Kossuth radio Віктор Орбан заявив, що Україна втратила свій суверенітет, оскільки стала залежною від підтримки Заходу. Прем’єр-міністр Угорщини розповідає про те, що війна надовго «затягнеться».

«Після саміту НАТО здається, що війна затягнеться. Ми ледве говоримо голосом миру. Війна та санкції не зникнуть із нашого життя», – заявив Орбан.

Прем’єр-міністр Угорщини виступає проти вступу України в НАТО. На його думку, Володимир Зеленський бореться за свій народ і дивиться на конфлікт лише через свою призму.

«Якби ми слухали українського президента, ми були б у Третій світовій війні», — заявив Орбан.

Проте на думку Орбана Угорщина зацікавлена в закінченні війни, бо на фронті гинуть угорці з Закарпаття.

«Втрати українців – це наші втрати. Там живуть і угорці, частина України – це давня угорська земля, яка тепер належить Україні, і угорці існують там як корінне населення», – заявив Орбан.

Наприкінці інтерв’ю Орбан зазначив, що лише українцям ухвалювати рішення щодо війни, оскільки «це виключно справа українського народу».

«Тому я б радив їм робити саме те, що для них найкраще. Але що для них найкраще, вони мають визначити самі. Ніхто інший не може цього визначити. Тому що вони є незалежною, гордою нацією і країною» – сказав Орбан.

Лідери Африканських країн (Південно-Африканськоа Республіка, Замбія, Сенегал, Єгипет, Союз Коморських островів, Конго, Уганда)

Ми не дарма зібрали лідерів цих країн разом. 16 червня політики прибули до Києва і представили «Мирний план», який нібито може припинити війну.

Фото: Офіс Президента України

Президент ПАР Рамафоса представив план з 10 пунктів. За його словами, досягти миру можна лише дипломатичним шляхом, що і є основною складовою мирного плану, а лідери цих сімох країн Африки вірять у те, що це можливо.

«Ми приїхали для того, щоб уважно вислухати президента Зеленського, а завтра ми поїдемо в Санкт-Петербург для того, щоб зустрітися з президентом Путіним для того, щоб вислухати його. А після Петербурга ми зробимо перше завершення і будемо намагатися зробити так, щоб діалог став можливим для встановлення миру у цьому конфлікті», — сказав Президент Республіки Сенегал Макі Салл.

Тож давайте детальніше поговоримо про «Мирний план». Одним із пунктів плану є деескалація конфлікту (у разі необхідності «по обидва боки» конфлікту). Також складовими документу є суверенність держав і необхідність гарантій безпеки. Ви запитаєте який інтерес до зупинення війни в африканських країн? Однією з причин їхнього прибуття до України та бажання завершити війну є її негативні наслідки для Африки. Зокрема, лідер ПАР відзначає зростання цін на зерно, нестачу добрива:

«Шостою складовою є те, що обидві країни повинні забезпечити рух зернових і добрив…»,— розповів Рамафоса.

Фото: Офіс Президента України

Ще лідери Африканських країн пропонують обміняти полонених, а також повернути в Україну всіх викрадених дітей. Останніми двома пунктами плану є відбудова нашої країни після війни та взаємодія з країнами Африки.

На зустрічі з лідерами африканських країн Володимир Зеленський прокоментував «Мирний план». Він наголосив, що Україна не дасть себе схилити до вигідних росії кроків та не дасть окупантам використовувати країну.

«Неможливо хорошими словами чи добрими кроками зупинити агресію путіна. Деякі мої колеги постійно продовжують називати цю війну кризою. Навіть зараз публічно вони продовжують це робити… Це говорить про те, що ми по-різному оцінюємо ситуацію. Це не криза і це не загроза. Це війна, наслідки якої — велика кількість криз…», — прокоментував візит африканських лідерів Зеленський.

Після України африканські лідери поїхали до Санкт-Петербурга, де зустрілись з президентом рф путіним.

Петр Павел (президент Чехії)

З перших днів повномасштабної війни Чехія підтримала Україну.

«Підтримувати Україну завжди буде нашою метою. Ми хочемо, щоб Україна перемогла і перемогли всі ми. Щоб ми зберегли цінності, на яких базується наше суспільство», – сказав президент Чехії.

Петр Павел підтримує вступ України до НАТО та ЄС. На його думку, у момент закінчення війни буде важливим, щоб Україна розпочала переговори про вступ до НАТО.

«Вважаю, що Україну в її бажанні приєднатися до ЄС і НАТО необхідно підтримувати. Ми зробимо все для цього. Ми намагатимемося, щоб переговорний процес було розпочато до кінця поточного року і щоб чітко прозвучало, що Європа в майбутньому буде з Україною», – сказав Павел.

Президент Чехії зауважив, що з точки зору технічної сумісності Україна вже виконала «домашнє завдання», а ЗСУ мають цінний досвід реальної війни, так само Україна є повністю сумісною з НАТО з точки зору цінностей і довгострокових стратегічних інтересів, і єдина проблема, що залишається, – це триваюча війна, тому що прийняття України раніше загрожує прямим зіткненням Альянсу з росією.

Загалом Чехія надала Україні військової та гуманітарної підтримки на 190 мільйонів доларів. Також країна прийняла на лікування десятки українських солдатів, допомагає з ремонтом військової техніки та навчанням військовослужбовців.

Александар Вучич (президент Сербії)

Сербію вважають одним із найбільших союзників росії в Європі. На початку вторгнення лідер країни заявив, що Україні варто поступитися росії і не чекати перемоги. Проте зараз думка президента Сербії змінилась. В інтервʼю в Белграді Александр Вучич розповів, що підтримує цілісність України.

«Ми від початку говорили, що не хочемо і не можемо підтримати вторгнення росії в Україну, – сказав Вучич. – Для нас Крим – це Україна, Донбас – це Україна, так і залишиться».

За словами Вучича, в минулі роки він багато разів розмовляв з путіним і навіть вивчав російську мову, щоб говорити з ним без перекладача. Але зараз ситуація змінилася, і лідери двох країн не говорили вже «багато місяців». Водночас Сербія не підтримує санкції проти росії та закуповує газ в окупантів за нижчими цінами.

«Ми не завжди радіємо деяким позиція росії, – заявив сербський президент. – У нас традиційно добрі стосунки, але це не означає, що ми підтримуємо кожне окреме рішення чи більшість рішень, які виходять із Кремля».

Також президент Сербії запевнив, що не має наміру дозволяти росіянам вербувати сербів на війну проти України.

Королівська родина Великобританії

Британська королівська сім’я не залишилась осторонь війни та підтримала Україну. Королева Єлизавета II публічно продемонструвала підтримку попри те, що ніколи не висловлювала свою політичну позицію. Вона з’явилась на публіці у жовтому пальто та капелюсі з синіми квітами .Також композиція із синьо-жовтих квітів була помітна на тлі світлин зустрічі королеви Єлизавети II з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. До цього у мережі з’явилась інформація про пожертви королеви на допомогу постраждалим українцям.

Підтримує Україну і діючий монарх Великобританії Чарльз ІІІ. 8 лютого 2023 року Президент України Володимир Зеленський прибув до Букінгемського палацу, де зустрівся з королем.

Крім того Чарльз III відвідав українську громаду у Британії, побував в українській катедрі в Лондоні та зустрівся з тими, хто допомагає біженцям.

Також Чарльз був першим високопоставленим членом королівської родини, який відвідав кордон України з Румунією, де мільйони українських біженців рятувались від війни, яку розв’язала росія.

Принц та принцеса Уельські відвідали Український культурний центр у Лондоні. Королівське подружжя спілкувалося з представниками української громади й волонтерами, щоб дізнатися, яку допомогу надає центр і з якими проблемами стикається. На знак підтримки України Вільям та Кейт одягли значки з українським прапором і білим серцем.

Країни Балтії

Прем’єрка Естонії Кая Каллас, прем’єр Латвії Кріш’яніс Каріньш та прем’єрка Литви Інгріда Шимоніте приєднались до декларації G7 про підтримку України.

«Ми будемо працювати з Україною у рамках цієї міжнародної рамки, щоб створити безпекові зобов’язання та механізми, які допоможуть Україні якнайшвидше перемогти у цій війні, підтримувати економічну стабільність та відбудову, забезпечити реалізацію реформ, стійкість та просування на її європейському та євроатлантичному шляху», – зазначають вони.

Країни Балтії виступили з спільною заявою про те, що боротьба України з агресором допомагає захистити євроатлантичну безпеку і міжнародний порядок.

Литва, Латвія та Естонія обіцяють підтримувати Україну «до перемоги» і брати участь у міжнародних зусиллях для захисту її незалежності, демократії і добробуту. Також країни хочуть допомогти притягнути до відповідальності окупантів.

Єнс Столтенберг (Генеральний секретар НАТО)

Нещодавно мережу сколихнув скандал, де начальник апарату генсека НАТО припустив, що Україна могла б відмовитися від деяких своїх територій та отримати членство в Альянсі.

Начальник апарату генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга Стіан Єнссен припустив, що Україна могла б відмовитися від деяких своїх територій та отримати членство в НАТО.

Після цього Стіан Єнсен вибачився за свою пропозицію. Він зазначив, що його заява була частиною дискусії про можливі майбутні сценарії для України.

Єнс Столтенберг на пресконференції в місті Арендал заявив, що попри всі скандальні заяви НАТО підтримуватиме Україну, доки вона не переможе у війні, яку розпочала росія.

«Коли президент путін вдерся в Україну минулого року, він недооцінив хоробрість українського народу, мужність українських сил і завзятість українського політичного керівництва. Але вони також недооцінили єдність і силу НАТО. Альянс продовжуватиме підтримувати вас стільки, скільки буде потрібно», — сказав під час спільної пресконференції Єнс Столтенберг з президентом України Володимиром Зеленським.

REUTERS / Ints Kalnins

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу підтримує Україну, проте виключає можливість надання членства в Альянсі під час повномасштабної війни.

За словами Столтенберга, наразі НАТО зосереджена на тому, щоб «забезпечити перемогу України як суверенної та незалежної держави, бо якщо Україна не переможе, то нема чого й обговорювати».

«Набуття членства (в НАТО) під час війни – цього на порядку денному немає. Питання – в тому, що станеться, коли війна так чи інакше завершиться», – сказав Єнс Столтенберг.

Шарль Мішель (голова Європейської Ради)

Шарль Мішель під час виступу у Верховній Раді підкреслив, що росія, руйнуючи українську інфраструктуру та обстрілюючи міста, цілиться у наше право просто існувати.

«Чому? Та тому, що ви хочете бути вільними українцями, ви хочете йти своїм шляхом, ви обрали демократію, Європу. Тож, обстрілюючи Україну ракетами, росія обстрілює і те, у що вірить Європейський Союз, обстрілюючи самі підвалини нашого Союзу», — заявив Шарль Мішель.

Голова Європейської Ради заявив, що Україна не підкориться росіянам та нагадав слова Вінстона Черчилля, який сказав, що свобода і надія є найпотужнішою зброєю у боротьбі проти нацистів.

«Нельсон Мандела зі своєї в’язничної камери зумів звільнити своїх людей, свій народ. І сьогодні Володимир Зеленський надихається вашим спільним духом, і цей дух Черчилля, Мандели, мабуть, можна знайти в серці кожного українця. Я бачив і в Одесі, і в Бородянці, та й у Києві — ви переможете завдяки цьому духові. Ми разом з вами. З першого ж дня росія прорахувалася: Україна не впаде, як і не впала. Європейський Союз об’єднаний більш ніж коли-небудь, і наші зв’язки міцніші, ніж раніше», — підкреслив Президент Європейської Ради.

У червні 2022 року Україні надали статус кандидата в Європейському Союзі. На 2023 рік ЄС уже гарантував 18 мільярдів євро, допоміг експортувати 45 мільйонів тонн українського продовольства та надав притулок багатьом українським біженцям.

Шарль Мішель висловлює впевненість, що Україна переможе у війні через свій дух і ЄС буде її підтримувати.

«Мої дорогі українські браття та сестри, ви вибрали доєднатися до нашого союзу. Ви платите за це велику ціну. І ми це ніколи не забудемо… Не може бути вільної Європи без вільної України», — сказав Шарль Мішель.


Більшість європейських лідерів підтримують Україну, адже розуміють загрозу війни не лише для цінностей Європи, а й у контексті реальної небезпеки для своєї країни. Деякі політики нібито солідарні з українським народом, проте не готові надавати озброєння та розривати відносини з росією.

Ми говоримо про них тому, що всі політичні лідери займають важливе місце в суспільстві, впливають на громадську думку та можуть допомогти Україні вибороти свободу, надати зброю, гуманітарну допомогу, фінансування. Або ж навпаки, політики ігнорують війну, продовжують вести бізнес з рф чи відкрито підтримують агресію. Кожне таке рішення має наслідки та привертає увагу всього світу.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар