Чому європейські фермери дуже незадоволені через українське зерно та які це матиме політичні наслідки

Новини,2 квіт.Залишити коментар

Фермери у Східній Європі масово висловлюють незадоволення та протестують через дії своїх урядів і ЄС, адже, на їхню думку, надлишок зерна з України загрожує їх бізнесу.

Польща та інші сусідні країни погодилися допомогти вивезти зерно з України на світові ринки після того, як російське вторгнення заблокувало український експорт. Але наразі значна частина цієї продукції накопичується у Східній Європі, і це загрожує джерелам існування для місцевих виробників, пише Bloomberg. 

Надлишок продукції утворився через “вузькі місця” інфраструктури, а також через дії самих місцевих фермерів, які зволікали з продажем минулорічного урожаю в очікуванні підвищення цін на продукцію. Натомість ширший глобальний спад, навпаки, підштовхнув ціни до зниження. Як результат — фермери в Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині та Болгарії зіткнулися зі зниженням доходів і намагалися якомога швидше позбавитися своїх запасів до початку нового сезону збору врожаю.

«Ми повинні допомогти Україні в транспортуванні та продажу зерна в країни за межами ЄС. Але це не можна зробити за рахунок польських фермерів і місцевих ринків», зазначив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

За його словами, Єврокомісія повинна обмежити обсяг поставок з України в Євросоюз, оскільки це дестабілізує місцеві ринки.

У свою чергу, міністр агрополітики Генрик Ковальчик спочатку став об’єктом атаки фермерів на сільськогосподарському ярмарку, а згодом був закиданий яйцями під час панельної дискусії. Фермери обіцяють відновити протести, якщо ситуація не покращиться протягом наступних двох-трьох тижнів.

Bloomberg пише, що невдоволення може мати політичні наслідки. У Польщі та Словаччині цього року відбудуться вибори, і фермери є важливою електоральною групою. Так, у Словаччині в опитуваннях лідирує колишній прем’єр, який відкидає санкції проти росії та постачання зброї в Україну. Болгарія перебуває в схожій ситуації, а вибори там проходять вже цих вихідних

Румунські фермери вирушили в середу до Брюсселя, щоб протестувати перед будівлею Європейської комісії з банерами «Румунські фермери заслуговують на повагу!». Ця країна, один із найбільших виробників кукурудзи та пшениці в ЄС, з початку війни також сприяла експорту понад половини українського зерна наземним транспортом.

За словами Развана Філіпеску, віце-президента Асоціації фермерських виробників у регіоні Добруджа, імпорт з України минулого року зріс до 570 тис тонн із майже нуля. І це теж створює проблеми для місцевих виробників. Президент країни Клаус Йоганніс заявив, що антикризовий фонд ЄС в розмірі 56 мільйонів євро для фермерів є недостатнім, а також критикував політику блоку, яка не враховує «величезні жертви», на які пішла ця країна.

У листі до президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн Болгарія та чотири країни ЄС, що межують з Україною, наполягали на тому, щоб блок збільшив фінансову підтримку фермерам, розглянув питання про купівлю надлишкового зерна для гуманітарної допомоги або навіть обмежив імпорт з України.

У Болгарії виробники зерна на три дні заблокували пункти пропуску на кордоні з сусідньою Румунією, вимагаючи компенсацій. Тут майже 80% урожаю соняшнику 2022 року залишається нереалізованими.

Словаччина хоче, щоб ЄС співпрацював зі Всесвітньою продовольчою програмою ООН, щоб забезпечити транспортування українського зерна з країн-членів блоку, як стверджує особа, знайома з ходом закритих переговорів.

«Ніхто не контролює джентльменську угоду про те, що Європа буде транзитною територією для українського зерна в Африку», — сказав Еміль Мачо, голова Словацької сільськогосподарської та продовольчої палати.

«Це не працює, зерно залишається тут», скаржиться він.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Валерія Магда

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар