Чому поляки блокують пропускні пункти на кордоні з Україною та чи погано це

Блокада кордону польськими перевізниками триває з 6 листопада. Тим часом українські водії цілодобово стоять у черзі з автівок, а українські компанії через простій втрачають мінімум 1 млн грн на день. Розбираємося, чому склалася така ситуація, чого вимагають страйкарі та як це впливає на Україну.

silmedia_zgcl/m_2fheNIR.jpeg
facebook.com/Ministry.for.restoration

Якщо простими словами, то польські перевізники скаржаться, що програють українським компаніям, які пропонують нижчі ціни на свої послуги та транспортують товари в межах Європейського Союзу.

Протестувальники вимагають від ЄС скасувати транспортний безвіз для українських перевізників та запровадити систему дозволів, яка була раніше.

У червні 2022 року Україна та Європейський Союз підписали угоду про так званий «транспортний безвіз». За умовами цієї угоди скасовується необхідність українським перевізникам отримувати відповідні дозволи аби здійснювати двосторонні та транзитні перевезення в країни ЄС.

Крім того, перевізники хочуть, щоб порожні польські вантажні автомобілі, які повертаються з України до Польщі, могли проїжджати кордон без еЧерги.

silmedia_zgcl/5D0dU6HSR.jpeg

Проросійські організатори

Офіційним організатором страйку є нещодавно створений «Комітет захисту перевізників і роботодавців у сфері транспорту». Очолює його Рафал Меклер. Він – голова люблінського осередку ультраправої та антиукраїнської партії «Конфедерація».

Свого часу ця партія виступала проти приєднання України до ЄС. А з початком вторгнення РФ в Україну, Rafał Mekler Transport та інші польські компанії, як от Kam-Trans, Jata-Trans, BOR-TOM, GLT POLSKA, KMS LOGISTYKA та PEO-TRANS – проводили акції з вимогами скасування антиросійських санкцій.

silmedia_zgcl/ayt_givSR.jpeg

Сам Меклер наполягає, що акція має виключно економічний характер і про політику не йдеться.

Українські втрати

Через блокаду польського кордону вже почав дорожчати автогаз. За ним потягнуться бензин і дизель. Здорожчення пального призведе до зростання цін на все – від харчів до товарів широкого вжитку.

Однаково потерпають від наслідків страйку як імпортери, так і експортери, адже 49% компаній ввозять продукцію в Україну. Українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.

Багато українських підприємців також не можуть виготовляти власну продукцію, адже сировину замовляють у Європі.


Коли закінчаться страйки?

Нині до польських перевізників долучилися і фермери. Головна причина – втрати, яких вони зазнають через Україну.

Фермери мають намір страйкувати щонайменше до 3 січня 2024 року. Перевізники ж подали заявку на страйк до 1 лютого 2024-го.

З 1 грудня словацькі перевізники теж заблокували рух вантажівок перед пунктом пропуску Ужгород. Однак Сергій Деркач на своїй сторінці повідомив, що 4 грудня Блокаду пункту пропуску з Словаччиною призупинено. Пропуск вантажівок через Ужгород – Вишнє-Нємецьке здійснюється у звичайному режимі.

silmedia_zgcl/f-vMiivIR.jpeg

Чи вплинули страйки на рішення Єврокомісії

Станом на 5 грудня Єврокомісія не планує вносити зміни до діючої Угоди про лібералізацію вантажних перевезень, а навпаки висловлює готовність відстоювати транспортний безвіз. Про це за результатами Ради міністрів транспорту ЄС заявила комісарка Адіна Велян.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар