День Незалежності від 1991 до 2023 року: історія святкувань

Тексти,24 серп.Залишити коментар

Уже 32 роки Україна — незалежна держава. Попри такий молодий вік, за самостійність країни боролося не одне покоління протягом кількох століть. День Незалежності нині — найбільше державне свято. Тож згадаємо, як відзначали його українці, починаючи з 1991 року.

У 1991 році святкували 16 липня

Святкування Дня Незалежності у 1991 році відрізнялося від усіх подальших вибором дати. 16 липня 1990 року Верховна Рада ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, тому вперше та востаннє для святкування обрали 16 липня.

Тоді Хрещатиком пройшов багатотисячний марш українців у вишиванках і з українськими прапорами. 

На Майдані Незалежності виступали українські артисти, святкування завершував салют.

Київ під час проголшення незалежності України. 1991 рік. Фото: Вечірній Київ

1992 рік

День Незалежності почали святкувати 24 серпня. А ще отримали частину основних державних символів: національний синьо-жовтий прапор і затверджену музику Державного гімну.

Виступ ансамблю біля Одеського театру / Фото Ігоря Павленка (ЦДКФФА України)

1993 рік

Хрещатиком пройшов урочистий марш духових оркестрів, а також відбулося авіашоу.

Авіашоу у Києві / Фото Валентина Фаліна (ЦДКФФА України)

1994 рік

Відбувся перший військовий парад до Дня Незалежності. У ньому брали участь українські військові. 

1995, 1996, 1997 роки

Три роки поспіль влаштовували святкові концертні програми, але без масштабних військових парадів та техніки. 

Святкування 4-ї річниці незалежності України на Майдані Незалежності. Концертна програма “Україно, ми твої сини”. 24 серпня 1995 року

У 1996-му  до урочистостей до Дня Незалежності долучили невелику кількість військових.

1996 рік

У 1997 році відбулася святкова хода центром Києва та покладання квітів до пам’ятника Шевченку.

1998 рік

Головною вулицею  Києва крокували підрозділи ЗСУ. Також кияни та гості столиці могли побачити колону військової техніки.

Тоді влада повернула 24-му серпня масштаби відзначання головного державного свята. У Києві відбулося театралізоване дійство, частинами якого стали хода спортсменів та парад ретро-автомобілів.

Традицію проведення параду відновили / Фото з архіву ЦДКФФА України

1999 рік

У 1999 році у Києві можна було   побачити військових, техніку та авіацію.

2000 рік

Через брак коштів військовий парад влаштували без танків та авіації.

Тренування авіаторів до параду

2001 рік

На 10-ту річницю Незалежності Хрещатиком пройшло 18 підрозділів, 173 одиниці техніки та 1450 осіб особового складу. Загалом взяло участь у ході 6530 військовослужбовців котрих вишикували у 19 «коробок», в одній з котрих військові були вдягнуті в старовинну козацьку форму.

2002 рік

Цього  року розважальні заходи скоротили до мінімуму через Скнилівську трагедію.

2003 рік

Відбувся військовий парад, але без військової техніки,  участь взяли 5 тисяч військових. Проходження військ у 2003-му вперше почалося з маршу «Козацька слава».

2004 рік

Парад 24 серпня 2004 року пройшов без військової техніки, у складі 19 зведених батальйонів, з близько 5 тис. військовослужбовців. 

2005—2007 роки

Святкування Дня Незалежності України відбувалося без параду військ. Замість колон бронетехніки та озброєних батальйонів Хрещатиком крокували військові музиканти.

2008 рік

У Києві з нагоди 17-ї річниці незалежності України пройшов перший за останні 7 років військовий парад за участю військ та техніки.

Колонна “Хамві” 95-ї аеромобільної бригади проходить Хрещатиком на параді на честь Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2008 року

2009 рік

У 2009 році Хрещатиком пішим строєм прокрокували 3,4 тисячі військовослужбовців у 20 парадних розрахунках. На центральній вулиці столиці України з нагоди свята було продемонстровано бойову техніку Сухопутних військ та Повітряних Сил ЗС України, переважна більшість представлених зразків була модернізована на вітчизняних підприємствах ОПК. У небі над столицею України пролетіли 35 літаків.

У цей день гостям церемонії показали і найбільший у світі літак «Мрія», який російські окупанти знищать через 13 років в аеропорту Гостомеля.

Літак «Мрія» в небі над Києвом на День Незалежності 2009 року / Radio Liberty

2010—2013 роки

Після приходу до влади Віктора Януковича паради у столиці на честь Дня Незалежності не проводилися.

Після скасування військового параду у 2011 році обурені опозиційні партії самостійно влаштували святкову ходу в Києві 24 серпня. Колона мала прямувати від пам’ятника Тарасу Шевченку до Адміністрації президента. На шляху їх зустріли загони міліції та «беркутівці».

Україна відзначала День Незалежності протистоянням опозиційних демонстрантів і правоохоронців. 2011 рік

2014 рік

Військовий парад з нагоди 23-ї річниці Незалежності відбувався у першій рік російської збройної агресії проти України.  Головною вулицею столиці проїхали близько півсотні одиниць військової техніки. Маршем пройшли 14 парадних розрахунків загальною чисельністю близько півтори тисячі військовослужбовців Збройних Сил, Нацгвардії, МВС та Державної прикордонної служби.

Військовий парад з нагоди Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2014 року

2015 рік

Парад пройшов без участі військової техніки. Участь у параді взяли 2,3 тисячі українських військовослужбовців, 14 військових частин отримали бойові прапори з відзнакою — стрічкою до бойового знамена «За мужність і відвагу». Добровольчі підрозділи, зі сформованих 2014 року, котрі переважно було зараховано до різних силових структур, на марші були представлені батальйоном «Айдар», котрий на той час зазнав найбільших втрат під час «АТО».

Військовий парад з нагоди Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2015 року

2016 рік

Хрещатиком йшли понад 4 тисячі військових і 200 одиниць техніки. Також у 2016 році українські військові вперше продемонстрували військову форму нового дизайну. Участь у параді взяла литовсько-польсько-українська бригада.

Учасники параду вшанували загиблих українських героїв. Хвилина мовчання супроводжувалась виконанням пісні «Пливе кача».

2017 рік

Цього року в параді брали участь понад 4,5 тис. військовослужбовців з них понад 3600 українських військових та близько 70 одиниць техніки, з яких 25 одиниць — нові зразки, були виставлені для огляду на Хрещатику поміж Майданом Незалежності й Європейською площею. 

Також головною вулицею Києва вперше крокували військові підрозділи 10 країн-партнерів 9 з яких є членами НАТО.

2018 рік

У параді до Дня Незалежності вперше участь у параді військ взяли жінки-військовослужбовці, а також військові капелани.

Водночас кількість країн-партнерів, які взяли участь у параді 2018 року, збільшилася до 18.

2019 рік

Володимир Зеленський вирішив скасувати військовий парад 24 серпня 2019-го. Як пояснив шостий президент України, краще виділити 300 мільйонів гривень на премії українським військовим. У результаті військовослужбовці отримали по тисячі гривень до свята, а учасники ООС – по 2 тисячі.

Замість параду 24 серпня в Києві пройшов Марш гідності за участю військових, дипломатів, медиків, учителів, спортсменів, волонтерів та керівництва країни. Українські виконавці заспівали гімн України на Майдані Незалежності, Володимир Зеленський виступив з офіційною промовою.

Паралельно в столиці відбувся Марш захисників України, організований ветеранськими спілками та волонтерами.

Марш захисників України

2020 рік

Вперше в історії України парад до Дня Незалежності організовували ветеранські організації, натомість офіційного параду не проводили.

Хода ветеранів пройшла від парку Шевченка до Майдану Незалежності, марш пройшов без партійної символіки. Очолювали ходу родини загиблих учасників АТО/ООС та родини Небесної сотні, родини полонених і зниклих безвісти, а також поранені ветерани російсько-української війн.

На Софіївській площі був концерт за участі українських зірок. Володимир Зеленський виголосив святкову промову.

2021 рік

Вперше після обрання Зеленського президентом на святкування Дня Незалежності завітали всі українські президенти. Тоді на головній вулиці країни відбувся парад та Перформанс «ДНК».

Мрія востаннє летить над Києвом під час святкування Дня Незалежності. 2021 рік. Фото – ОП

2022 рік

З нагоди Дня Незалежності України провели виставку знищеної військової техніки і озброєння збройних формувань Російської ферерації у м. Києві на вул. Хрещатик.

День Незалежності 2022 у Києві / фото УНІАН, В’ячеслав Ратинський

З вітальним словом до українців звернувся Володимир Зеленський. 

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар