День вишиванки 2024: дата, історія та візерунки

Користь,7 трав.Залишити коментар

16 травня 2024 року в Україні відзначають День вишиванки. Розповідаємо про традиції святкування одного з головних українських народних символів.

Як з’явився День вишиванки та чому це свято важливе

У 2006 році студентка Чернівецького університету Леся Воронюк, запропонувала одногрупникам обрати один день і всім разом прийти на заняття у вишиванці. Спочатку у вишитому одязі до університету прийшли кілька десятків студентів. Потім до акції долучилися деякі викладачі. З роками свято вийшло за межі Чернівців, та поширилось по всій Україні. День вишиванки святкують щорічно в третій четвер травня. Дату обрали з наміром підкреслити, що святкування припадає на будній день, і що вишиванка – органічна складова повсякденної культури українців.

Цьогоріч День вишиванки в Україні відзначають 16 травня. Це свято об’єднує українців, прославляє культуру та спростовує міфи російської пропаганди.

Історія української вишивки 

Вишиванки створювали ще за часів Київської Русі. У ті часи сорочки були дорогими та мали попит серед багатіїв. Існували спеціальні школи вишивальниць при школах і монастирях, які здебільшого працювали на замовлення.

Першу школу вишивки заснувала сестра Володимира Мономаха — Анна. У ній дівчат навчали мистецтва гаптування золотом і сріблом. Таким чином наречені готували собі придане на майбутнє весілля. Кількість зібраних вишиванок свідчила про матеріальний добробут дівчини. 

З 17 століття вишивка була популярна у народі. Дівчата вишивали рушники й демонстрували родичам нареченого. Якщо наречена погано володіла голкою, то її вважали невмілою господинею. 

Особливості української вишивки

У різних регіонах українська вишивка має свої традиційні особливості. 

Для полтавської вишивки характерна ніжна колірна гама, пастельні тони. Найчастіше це вишиття білою ниткою по білій тканині. 

Полтавська вишиванка

У кримських вишиванках переважають рослинні та квіткові візерунки, у чернігівських — тонкі та мініатюрні стібки, а в закарпатських — яскраві та строкаті різнокольорові малюнки.

Кримські візерунки
Закарпатська вишивка

У Київській області виготовляли вишиванки білого кольору з червоними візерунками, використовували й чорні нитки, які відтіняли вишивку.

Київська вишивка

У вишивці Донеччини переважають теплі кольори, найбільш поширеним є червоний, який поєднують із сірими елементами. Вишивають квіти, рослини, дерева, на рушниках-птахів. Окрім птахів, які символізують щось чарівне, в орнаментах використовують сонце, місяць, зорі- найстарші міфічні символи.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар