Кілька цікавинок про традиційний символ Різдва

Уже традиційно на зимові свята українці прикрашають ялинки. Однак мало хто знає, що традиційним символом Різдва в українців був Дідух. Розповідаємо цікаві факти про нього.

silmedia_zgcl/atRHNVdIR.jpeg

Дідух – українська різдвяна прикраса. Його назва пов’язана із духом предків, дідів. До хати дідуха вносили напередодні Різдва, а зберігали до Водохреща. Дідух ставили на найпочесніше у хаті місце – під образами. Після свят дідуха спалювали, і це символізувало те, що душам померлих час повертатися на небо.

1. Дідух є символом померлих пращурів. Відповідно до зимової обрядовості, душі померлих пращурів запрошували на святкування, а потім, у певний час, відпроваджували.

2. Дідух має національний характер і пов'язаний із самоідентифікацією хліборобів-українців.

3. Дідух – це культ роду. Цей сніп був містилищем, де зимує дух предка. Одна з назв колядного снопа – «рай», місце, де перебуває дух предків. Основна функція дідуха – пошанування померлих пращурів і забезпечення багатого врожаю.

4. Колоски пшениці, жита, вівса для дідуха заготовляли ще влітку. Найкрасивіший сніп зберігали аж до зими, а перед святами плели дідуха, додаючи сухоцвіт.

5. Біля дідуха залишали ложку для померлих родичів. Цей символ вказує на те, що сім’я пам’ятає своїх померлих предків.

6. Наші предки плели дідух аж до 2 метрів заввишки.

7. За традиціями до хати дідух заносили  господар і його старший син. Якщо ж в сім‘ї не було дітей чоловічої статі, то все це робив лише господар.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар