Джокер 2019: для тих, хто не хоче передивлятися перший фільм перед прем’єрою

Культура,27 вер.Залишити коментар

2 жовтня в прокат виходить продовження фільму про антагоніста всесвіту DC Comics «Джокер. Божевілля на двох». Аби ви не витрачали час на перегляд першої частини пригадаємо, про що вона.

«Джокер» — це психологічна драма про передісторію Джокера (головного ворога Бетмена). Сюжет розповідає про становлення його особистості, чому він божевільний. Це перший фільм з рейтингом 17+, який зібрав у прокаті $1 млрд та став найкасовішим у 2019 році.

Сюжет зі спойлерами

Події відбуваються в депресивному місті Ґотем-Сіті, що наповнене занепадом, безробіттям та злочинністю. Головний герой Артур Флек працює клоуном в невеликому агентстві та мріє стати стендап-коміком. Він має неврологічний розлад — у нього стаються напади мимовільного сміху. Чоловік живе бідно, з хворою мамою Пенні Флек, вони ледь зводять кінці з кінцями.

Кумиром Артура є популярний телеведучий Мюррей Франклін, чиє шоу сім’я дивиться кожного вечора. Артур навіть уявляє, як телеведучий запрошує його на сцену, хвалить та говорить, що хотів би мати такого сина. Цей момент говорить про явну нестачу батьківської любові.

Кадр з фільму «Джокер»

Головного героя постійно ображають та ставляться до нього упереджено та не толерантно. Через напад хуліганів, товариш Рендалл позичає йому пістолет для самооборони. Також Артур починає зустрічатися з сусідкою Софі.

Майбутній Джокер любить виступати в дитячій лікарні клоуном. Під час номера у нього випадково випадає пістолет на підлогу. Через це його звільняють. Ще й Рендалл не зізнається, що це його пістолет та оббріхує друга.

Початок божевілля

Артур в костюмі клоуна їде на метро та спостерігає як троє чоловіків чіпляються до дівчини. В Артура стається напад сміху, через що його починають бити. Обороняючись, Артур застрелює двох та третього вбиває навмисно.

Кандидат у мери Ґотема Томас Вейн, повідомляє громадськості, що вбиті були заможними менеджерами його корпорації. Вейн вважає, що їх застрелили через заздрощі та називає заздрісників «клоунами». Це обурює містян, вони виходять на протести, одягнувши маски клоунів.

Кадр з фільму «Джокер»

Переломний момент

Психологиня Артура говорить, що через кризу в місті він не може отримати ліки, необхідні для пригнічення нападів сміху. Залишившись без роботи, що приносила йому незначний дохід, він намагається заробляти як стендап-комік. Але через напади сміху недоречно регоче. Артур став мемом у місті. Мюррей Франклін в одному з випусків згадує його та глузує, називає «джокером».

Далі переломний момент для Артура: він дізнається, що Томас Вейн — його батько. Артур сподівається, що мільярдер допоможе йому та говорить з малим сином Томаса — Брюсом, майбутнім Бетменом. Але дворецький маєтку Альфред Пенніворт проганяє Артура зі словами, що його мати божевільна і все вигадала.

Поліція підозрює, що Артур вбивця, через це у Пенні стається інсульт. Артур викрадає з лікарні особисту справу Пенні та виявляє, що вона всиновила Артура. Чоловік божеволіє і вбиває свою матір. Потім він приходить до Софі, але вона вперше бачить Артура — їхні стосунки були лише Артуровими мареннями.

Кадр з фільму «Джокер»

Мюррей запрошує його на своє шоу, оскільки глядачі зацікавились ним. Артур розповідає невдалі жарти та, щоб утримати увагу, зізнається, що убив людей у метро бо вони цього заслуговували. Він засуджує Мюррея за глузування над ним і застрелює.

Джокера заарештовує поліція, поки на вулицях Ґотема заворушення. Томас Вейн з родиною в цей час, увечері, виходять з кінотеатру і, побоюючись натовпу, звертають у провулок. Там на них нападає демонстрант у масці клоуна, вбиває Томаса та його дружину, але жаліє Брюса.

Натовп зупиняє поліцейську машину, яка перевозила Артура і звільняє його. Артура підносять як лідера протестів і символ боротьби проти свавілля влади. Від хвилювання в нього йде з носа кров, якою той малює собі посмішку, чим довершує свій новий образ Джокера.

Згодом Джокер опиняється у психіатричній лікарні та вбиває лікаря.

Кадр з фільму «Джокер»

Трагедія та комедія

У фільмі є ідеальна формула переосмислення персонажа-лиходія:

Жорстоке суспільство + проблеми з батьками + несправедливість життя = емпатія чи любов до головного героя.

Світі Ґотема наповнений відчаєм та кривдою, тож Джокера “зробило” суспільство. Він є відображенням дитячих травм матері та жахливого ставлення людей. Мати знущалася над ним та змушувала приховувати негативні емоції й бути завжди “добрим”.

«Моя мама завжди говорила мені: “Усміхнися та зроби щасливе обличчя”. Говорила… моє призначення — приносити радість та щастя у цей світ».

Артур — це жертва обставин та лицемірства соціуму. Хоч як банальним це не було: всі навколо погані, і я сам став ще гіршим, але це працює та змушує глядача задуматися та співпереживати.

«Хахах, чого ви так переживали через них? Якби я вмирав на тротуарі, то ви переступили б через мене! Ви кожен день мене не помічаєте! А ці хлопці? Що, якщо Томас Уейн поплакався через них по телику?»

Сама абсурдність ситуація перетворює трагедію Джокера, як він сам зазначив на комедію:

«Я думав, що моє життя – трагедія. Але зараз зрозумів, що це чортова комедія».

Іншими словами, якщо хочеться посумувати та насолодитися чимось чорно-сірим, то фільм ідеально підходить.

Кадр з фільму «Джокер»

Але якщо ви прагнете дізнатися історію канонічного розумного, хитрого, Джокера-психопата, то варто переглянути інші адаптації. У цьому фільмі Джокер — сумний, нещасний та хворий чоловік, якому хочеться уваги.

Також у фільмі є нелогічності:

  • Звісно, політики часто мають проблеми з комунікацією, але сказати таку відверту провокацію — доволі дивно.
  • Наскільки це гарна ідея кликати у прямий етер якогось незрозуміло чоловіка?

Цікаво чи зможе новий фільм виправити недоліки попереднього та показати нам справжню сутність Джокера разом з Харлі?

Якість фільму

Фільм хороший з технічної точки. Акторська гра, операторська робота, саундтреки створюють відповідну атмосферу. Головний актор Хоакін Фенікс влучно зіграв Джокера та отримав Оскара. Режисер драми Тодд Філліпс, який до цього займався переважно комедійними фільмами, створив хорошу сумну історію. Особливо варто відзначити операторську роботу Ловренса Шера. Картинка справді пригнічує.

Про що буде друга частина?

Спершу «Джокер» мав бути фільмом без продовження, але у 2019 році автори повідомили про другу частину. На стрічку витратили 200 мільйонів доларів.

Опис фільму «Джокер. Божевілля на двох»:

Артур Флек проводив одноманітні, схожі один на одний дні у психлікарні, допоки не побачив Харлін Квінзель. Життя обох засяяло новою надією, а світ довкола наповнився зцілюючою музикою.

Харлі Квін буде грати Леді Гага. Автори інакше адаптували комікси. Адже на відміну від фільму, де Харлі також пацієнтка в лікарні, дівчина за каноном лікарка, яка до нестями закохалася в Джокера.

У стрічці буде багато музичних елементів, які, найімовірніше, передаватимуть внутрішній світ Джокера. Події відбуватимуться у притулку Аркгем, де класично живуть вороги Бетмена.

«Джокер. Божевілля на двох»

Думки кінокритиків щодо другої частини:

Девід Руні з Hollywood Reporter назвав фільм “розчаруванням”.

У Screen Daily Тім Ґрірсон зазначив, що музичні сцени невдалі:

«Але провина також лежить на Філліпсі, який виявляє мало винахідливості у своїй постановці. Не ейфорічні, не гострі, не сентементальні не саркастичні, музичні сцени знаходяться в простій середині. Без емоційної підводки до популярних пісень, які мають накреслити божевільний роман Артура та Харлі».

У Deadline Піт Хаммонд сказав, що фільм є сміливим продовженням Джокера, і він похвалив повернення композитора Хільдур Ґуднадоттір, який отримав Оскар. 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар