Elsagate: не дитячий контент на YouTube

Культура,12 лип.Залишити коментар

За статистикою Ranktracker, 80% батьків стверджують, що їхні діти дивляться хоча б якийсь контент на YouTube. Варто бути обережними, бо серед дитячих мультфільмів та шоу на платформі може ховатись еlsagate.

Elsagate – це контент, що замаскований під дитячий, але має неприйнятні теми.

У цих відео з’являються різні персонажі, наприклад, Ельза, Людина-павук, посіпаки, Леді Баг. Їх перелік змінюється від трендів. У 2023-24 роках — це Венздей з серіалу «Венздей», Леді Баг з мультсеріалу «Леді Баг і Кіт Нуар», герої з вебсеріалу «Дивовижний Цифровий Цирк», Хагі Вагі з гри «Poppy Playtime» та інші популярні образи. Але термін називається на честь Ельзи, бо вона поширена персонажка в подібних речах. Відео створені завдяки справжнім акторам чи флеш анімації.

Відповідно до даних вебсайту Socialblade у топ-100 популярних каналів в Україні на YouTube входять кілька з подібним контентом: американський Woo Hoo та українські Трум Трум Оки Токи, Трум Трум СЕЛЕКТ (також в них є українськомовний канал Трум Трум Трік Україна). Ці канали мають мільйони підписників та мільярди переглядів.

Канал Woo Hoo

Типові сюжети таких відео: вагітна Венздей приходить у лікарню, але їй відмовляють у допомозі, бо це лікарня тільки для русалок. Тож інша вагітна русалка допомагає Венздей теж стати підводною жителькою. Дівчата почали із зачіски, але русалка випадково начарувала вошей на голову Венздей. І аби вилікуватися, Венздей вилила собі на голову білу рідину… (канал Трум Трум Трік Україна).

Інший сюжет: Пікачу працює лікарем та допомагає персонажам вирішувати проблеми. Наприклад, одягає рукавички й риється в роті Кісі Місі та дістає різні речі. Інших покемон лікує гігантськими шприцами та перетворює на ляльок, щоб вправити ногу. (канал Трум Трум Трік Україна).

Ще один приклад: до лікарки Ельзи приходить Леді Баг, у якої в носі застряг йо-йо. Ельза ледь дістала іграшку. На відео наближено показують нежить на іграшці та в носі супергероїні. Потім приходить Нептун з гнійним набряком позаду. Ельза за допомогою тризуба його лускає, і весь гній летить їй на обличчя (канал Zoom Go).

Тема вагітності, облизування предметів, медичного обладнання, незрозумілих субстанцій на тілі, показування з бридкої сторони фізіологічних процесів людини, наступання на персонажів є стандартними темами Elsagate. 

Більшість з цих речей — фетиші та сексуалізована поведінка. Улюблені герої, яскраві кольори, швидкі події приваблюють дітей, і вони споживають контент, який не має ніякого сенсу та наповнений дорослими підтекстами.

Канал Трум Трум Трік Україна

Часто у таких мультфільмах використовують персонажів з творів 18 та 16+ («Гра в кальмара»). У додаток показують тему педофілії: вагітні, неповнолітні Венздей та Леді Баг.


За словами експерток Українського фонду «Благополуччя дітей», ефект від переглядання відео elsagate може бути таким, як при будь-яких травматичних подіях: від тимчасового неспокою та поганого настрою до суїцидальних думок.

«Це дуже індивідуально. Наслідки можуть залежати від віку дитини, темпераменту, знань і навичок, існування довірливих взаємин із дорослими тощо. А ще ці наслідки можуть бути віддаленими у часі чи підсилені іншими травмуючими подіями», — розповіли нам експертки Українського фонду «Благополуччя дітей».

Експертки зазначають, інтернет — анонімний і дуже мінливий простір, що створює сприятливі умови для всіляких зловживань. Секстинг, кібергрумінг, сексторшен, хепіслепінг, ельзагейт — нові терміни на позначення небезпечних явищ у мережі, які з’являються весь час. І всупереч уявленню, що це все «не по-справжньому», шкідливий контент справді може травмувати дитину, навіть якщо вона сидить у вас перед очима у своєму планшеті чи телефоні. 

За словами експерток, навіть якщо ви встановили батьківський контроль на дитячі гаджети (а це обов’язково!), будьте готові до того, що в 9-10 років дитина навчиться його обходити. Або це можуть зробити зловмисники, як у випадку ельзагейту.

«Наша професійна позиція така: дітей змалку потрібно навчати правил безпеки. У жодному разі не розповідати про “треш” і насильство! А говорити про відчуття комфорту, особисті кордони, людей, яким можна довіряти і у яких просять про допомогу. Є слова, якими про небезпеку можна розмовляти навіть з малюками. Усе, що бентежить, викликає неспокій, не подобається, не можна терпіти!  Потрібно сказати цьому впевнене НІ. Це універсальне правило, яке стосується і офлайну, і онлайну»,— зазначили експертки Українського фонду «Благополуччя дітей».

Експертки впевнені, що молодших дітей варто навчати розповідати довіреним дорослим про неприємний контент, а підлітки можуть самостійно блокувати відео і скаржитися на них. Наприклад, за допомогою чат-не-боту Unsee, який Український фонд «Благополуччя дітей» розробили разом із Ювенальною поліцією. Завдяки боту можна анонімно поскаржитися на небезпечний або надокучливий контент, порадитися з психологом або разом із поліцією зупинити онлайн-злочинців.


YouTube — корисна платформа, щоб дивитися відео на будь-які теми, як для дорослих, так і для дітей. Але щось шкідливе може заховатися будь-де: і в книгах, телешоу так і в інтернеті. Важливо фільтрувати будь-який контент, що ви споживаєте. 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар