Геловін: плюси, мінуси, підводні камені

Культура,30 жовт.Залишити коментар

Геловін —  день, який сприймають по-різному протягом століть. Від язичницьких ритуалів до причини повеселитися та вбратися в костюми. Це свято ідеально вписується в капіталістичну модель, бо стимулює людей до значних витрат на товари. Продажі на Геловін сягають рекордних сум, адже люди купують костюми, солодощі та декор.

Згідно з щорічного опитування Національної федерації роздрібної торгівлі, проведеного компанією Prosper Insights & Analytics, кількість покупок напередодні Геловіна зростає. 47% учасників опитування почали робити покупки до жовтня. Загальні витрати на Геловін  сягнуть 11,6 мільярдів доларів після торішнього рекорду в 12,2 мільярда доларів. 

Скриншот статистики з сайту NRF.

Поціновувачі свята в США  планують витратити в середньому 103,63 долара, що приблизно на 4,62 долара менше рекорду 2023 в 108,24 долара. Серед категорій витрат найпопулярніші цукерки —  3,5 мільярда доларів. Загальні витрати на декорації сягнуть 3,8 мільярда доларів, потім підуть костюми — 3,8 мільярда доларів і вітальні листівки — 0,5 мільярда доларів.

В Україні свято не таке популярне. Згідно онлайн-опитуванню мешканців великих міст України, 49% впевнені, що це свято не християнське і тому не святкують його, а 19% віддають перевагу таким веселощам. Пустою витратою грошей Геловін вважають 10% і 9% проти жодного шуму після 23:00. 7% опитаних не проти заробити на продажу гарбузів. Та лише 6% людей не мають чіткої позиції з приводу свята.

Статистика Геловін Україна
Статистика з сайту DayToday

Під час Геловінського періоду наймоторошнішою примарою є екологічна проблема. Сайт Waste Managed, провідна компанія з утилізації відходів у Великій Британії, повідомляє: екологічна група Hubbub провела  дослідження відходів на  Геловін  і виявила, що на 83% костюмів для свята використовували пластик на масляній основі, який не підлягав повторній переробці.

Якщо подати в контекст, це приблизно 2000 тонн пластикових відходів або 83 мільйони пластикових пляшок.

Також пластиковий полімер, який використовують в понад 63% цих костюмів може розкладатися від 20 до 200 років.

Геловін Hallowen скелети прикраси декор
Зображення з сайту unsplash.com

18 000 тонн гарбузів викидаються щороку, це приблизно 360 мільйонів порцій гарбузового пирога. Коли гарбузи відправляють на звалище, вони розкладаються та виробляють надзвичайно шкідливий парниковий газ – метан. Цей газ більш ніж у 25 разів шкідливіший для атмосфери Землі, ніж вуглекислий. Метан є ключовим фактором змін клімату, і його зменшення є екологічним пріоритетом.

Дані про витрати та екологічний вплив справді лячні, проте справа не в самому святі, а в людській поведінці. Прикраси, декор, солодощі — невід’ємна частина багатьох свят. Важливо, щоб люди поводили себе свідомо: можна покращити ситуацію, якщо використовувати речі повторно, надавати перевагу екологічним матеріалам та правильній переробці сміття.

Геловін гарбузики гарбузи прикраси декор
Зображення з сайту unsplash.com

Загалом свято має язичницьке походження, хоча його етимологія християнська. Геловін —  це буквально похідна від All Hallow Even, або переддень Дня всіх святих. Разом із Днем усіх душ, який припадає на 2 листопад, це час, призначений у християнському календарі для вшанування святих і новоупокійних. У минулі століття це також була нагода помолитися за душі в чистилищі. Також  Геловін асоціюється з надприродним, часто вважають, що це має сильні язичницькі корені, які так і не були усунуті християнізацією.

Геловін гарбузики гарбузи прикраси декор
Зображення з сайту unsplash.com

Деякі фольклористи виявили його походження в римському святі Помона, присвяченому богині плодів і насіння, або на святі мертвих Паренталія. Як правило, це було пов’язано з кельтським святом Samhain або Samuin (вимовляється соу-ан або соу-ін), що означає кінець літа. У гельському тексті Х століття Tochmarc Entire героїня Емер згадує це як перший із чотирьох чвертей днів у Середньовічному ірландському календарі, «коли літо йде на відпочинок». Разом зі святом Белтайн, яке прославляло сили, що породжують життя Сонця, Самайн манив до зими та темних ночей попереду.

Геловін — невід’ємна частина медіакультури. До прикладу, у багатьох серіалах/мультсеріалах є традиція Геловінських епізодів, в YouTube, TikTok та інших мережах поширюються тематичні тренди. 

У «Сімпсонах»  декілька таких епізодів.

Сімпсони Гелоуін
Скриншот з сайту simpsonsua.tv

Та незвичним є епізод-пародія на аніме «Зошит смерті». Частина серії намальована в стилі японської анімації:

«Dead Tome» –  Ліса знаходить том смерті сенс якого в тому, що будь-хто, кого буде записано в нього — помре. Спочатку дівчинка вписує  лише злочинців, але згодом туди починають потрапляти зовсім безневинні люди, та героїня не помічає, як сама стала тим, кого спочатку записувала до щоденника.

Сімпсони Геловін Dead Tome зошит смерті Зошит смерті аніме
Кадр з епізоду Dead Tome

У Шрека також є спецепізод «Шрек: Геловін (2010)», де герої розповідають моторошні та вайбові історії з іронією та гумором в стилі «Шрека». 

Шрек віслюк Геловін Шрек: Геловін (2010)
Кадр з мультфільму «Шрек: Геловін (2010)»

Ще цікавою є Геловінська серія «Вінкс», яка у свій час налякала багато дівчаток та хлопчиків. Вона влучно передає енергетику свята завдяки костюмам, привидам та атмосферою мультсеріалів 2000-них.

Вінкс Winx Геловін привид
Кадр з серіалу «Вінкс»

Якщо ви бажаєте відчути колорит свята, а у вашому місті його не святкують, то перегляд таких епізодів занурить у День усіх святих. Так само й цікаві та нескладні образи допоможуть зробити Геловінську фотосесію.

@mimiermakeup

last minute Halloween hack ib @lenkalul but with a uno twist🕷️this reminds me of aot so muchhh makeuphacks halloweenmakeup

♬ AURA – Ogryzek
@oatmilkmakeup

happy first day of october 🎃 second look ib: @caitlin . i filmed three more looks but this video was already too long so ill post those separately 1. @halfmagicbeauty sculptitude in emo rose, @kaleidosmakeup venus trap palette, @nyxcosmetics wonder pencil, @mehronmakeup white paradise paint, @colourpopcosmetics blush in let’s dance 2. @aboutfacebeauty liner in devils diary, @kaleidosmakeup futurism vi lunar lavender palette, @halfmagicbeauty glitter pill in sweet prince 3. @wonderskin liner in licorice, @kaleidosmakeup black jasmine palette #halloweenmakeup #halloweeninspo #halloweeneyelook #bugmakeup #pumpkinmakeup

♬ Red Flags And Long Nights – Album Version – She Wants Revenge

Гелувін — нагода випробувати свою креативність, навчитися любити осінь для тих, хто її не любить, та ще більше зануритися в настрій жовтня її поціновувачам. Головне, як і будь-коли, пам’ятати про свідоме споживання.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар