Герої вмирають: нова військово-меморіальна культура

Яким є ритуал поховання загиблих військовослужбовців і чи дотримуються його в різних підрозділах? Хто відповідальний за встановлення пам’ятників і догляд могил полеглих? Як в Україні нині організовано військові поховання і навіщо нам пантеони героїв?

Військовий меморіал
Зображення: Роман Гнидін

У третьому епізоді подкасту «Меморіалізація війни» на Радіо «Накипіло» йшлося про військову меморіальну традицію в Україні. Публікуємо для вас текстову версію.

Герої вмирають, і це відбувається вже протягом 10 років російсько-української війни. Сектори з військовими похованнями є майже в усіх населених пунктах України й відрізняються залежно від регіону та традицій, оскільки здебільшого похованням загиблих воїнів і доглядом їхніх могил у нас займаються рідні полеглих героїв.

Меморіал у Полтаві
Меморіал загиблих воїнів у Полтаві. Фото: Полтавська хвиля

Тож закономірно виник запит на нову військово-меморіальну традицію, уніфікацію військових цвинтарів і розділення із сім’ями загиблих відповідальності за увічнення пам’яті героїв.

Наразі в Україні немає військових поховань у законодавчому полі, а оскільки країна перебуває у стані війни і військо — це запорука існування держави, гідне вшанування героїв — це питання національної безпеки, уважає військовослужбовець 103 окремої бригади ТрО та бренд-дизайнер ЗСУ Тарас Іщик.

Тарас Іщик
На думку Тараса Іщика, функціонування військових поховань має регламентувати відповідний закон, а військові кладовища повинні бути в усіх обласних центрах.

Від початку повномасштабного вторгнення органи влади почали приділяти увагу законодавчому регулюванню поховання жертв російсько-української війни. З’явилося кілька рішень та законів і правок, спрямованих на вдосконалення сфери поховання. Однак ці рішення лише почасти відповідають запиту.

На думку Тараса Іщика, передусім нам нині потрібна нова система військово-меморіальної культури.

Військове американське кладовище
Військове американське кладовище. Люксембург. Фото: Н. Некипіла

Совєцькі пережитки, власний та іноземний досвіди, залучення родин загиблих воїнів і загальна візія — усе це впливає на процес формування нової військової меморіальної культури в Україні. Будівництво, утримання, поховання та встановлення пам’ятних знаків полеглим героям на території військових кладовищ — це в багатьох країнах завдання держави, але часто й відповідальність муніципалітетів, розповів голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.

Він додав, що Інститут нацпам’яті розробив рекомендації для місцевих органів виконавчої влади, як організовувати сектори військових поховань на цивільних кладовищах.

Щоби створити меморіал, треба пройти шлях від процедури конкурсу й обговорення до самої реалізації, бо військові кладовища встановлюють назавжди. Водночас є природна потреба десь ховати таку кількість загиблих. Тому в деяких громадах, не чекаючи державних розпоряджень, почали вирішувати питання самостійно. Також, за словами Антона Дробовича, Інститут національної пам’яті вже рекомендував уряду почати переговори з владою великих міст щодо побудови військових кладовищ, які перебуватимуть у розпорядженні муніципалітетів.

Найуспішнішим прикладом побудови меморіального простору голова Інституту національної пам’яті назвав військовий меморіал у Львові «Марсове поле» на Личаківському цвинтарі та «Пантеон Героїв» у Тернополі.

Марсове поле. Львів
Марсове поле. Львів. Фото: Н. Некипіла

Створення національного меморіального цвинтаря, як і військових кладовищ, обговорюють із початку повномасштабного вторгнення росії, але зародилася ідея давно. Ці кладовища є не тільки місцем поховання, але й символом пам’яті, гордості та вдячності війську, переконаний військовослужбовець Збройних сил України Тарас Іщик.

«Пантеон Героїв» у Тернополі
«Пантеон Героїв» у Тернополі. Фото: Н. Некипіла

Він навів приклади інших держав, пояснивши, що такі цвинтарі слугують місцем тиші, відпочинку й роздумів для відвідувачів, нагадують про цінність миру та свободи. Це особливі поховання, які вирізняються з-поміж інших меморіальних комплексів сенсами, бо стають своєрідними свідченнями епохи.

Німецьке військове кладовище
Німецьке військове кладовище. Люксембург. Фото: Н. Некипіла

Пам’ять про наших героїв багато значить для повноцінного розвитку незалежної української держави. На цій пам’яті будуватимуть принципи свободи, честі й гідності. Це також спосіб розповідати нашу історію світові, бо відвідування військових кладовищ часто вносять у візити іноземних делегацій. Тож їх створення — питання стратегічне та про якість, оскільки будинок можна знести, площу перепланувати, а кладовище залишається у місті назавжди.

Німецьке військове кладовище
Німецьке військове кладовище. Люксембург. Фото: Н. Некипіла

В Україні родичі полеглих, особливо ті, хто жив на окупованих територіях, досі зберігають прах загиблих родичів удома. Оскільки їм немає, де поховати воїнів, вони чекають на створення Національного військового меморіального цвинтаря, де врешті можна буде увічнити рідних.

Військовослужбовець Тарас Іщик упевнений, що гідне вшанування полеглих є також потужним меседжем для тих, хто нині служить у війську, бо людині важливо розуміти, що відбуватиметься з пам’яттю про неї, як почуватиметься її родина.

Про потребу гідного вшанування як частини ідеології війська сказав і Антон Дробович.

Водночас є проблема в тому, що українці не мають гідного прикладу уніфікації військових поховань, натомість мають совєцький досвід гранітизації та знеособлення. Це призводить до того, що є певне нерозуміння правил військової меморіальної традиції, каже Антон Дробович.

Поховання військових на Берковецькому кладовищі
Поховання військових на Берковецькому кладовищі. Фото: Борис Корпусенко

Схожу позицію стосовно змін у свідомості людей завдяки вдалому прикладу військового кладовища висловив і військовослужбовець 103 окремої бригади ТрО та бренд-дизайнер ЗСУ Тарас Іщик.

Коли воїн повертається на щиті, земляки зустрічають траурний кортеж живим коридором, часто стаючи на коліна перед процесією. Ця традиція сягає ще козацьких часів. Уважають, що під час похорону бойових побратимів козаки ставали на ліве коліно й піднімали шаблі — це був символ шани тим, хто віддав своє життя за волю України. До воїнів завжди ставилися з величезною повагою. Обряди їх поховання як у минулі часи, так і нині сповнено символічними діями й сенсами. Тож у липні 2021 року Верховна Рада України затвердила новий військовий церемоніал поховання на основі як українського історичного досвіду, так і сучасного закордонного. Головна місія ритуалу — гідне вшанування загиблого захисника чи загиблої захисниці, віддання належних військових почестей, щоб його чи її рідні й місцева громада розуміли: ховають людину, завдяки якій існує держава Україна.

Похорон Грінки (Назарій Грєнка)
Похорон Грінки (Назарій Грєнка). Вінниця. Фото: Н. Некипіла

Церемоніал має кілька частин: транспортування, прощання і поховання. Організовує його командир військової частини, начальник гарнізону, керівник ТЦК СП або керівник місцевої влади за місцем поховання людини. На жаль, не завжди на місцях, а особливо в невеличких селах дотримуються військово-поховального церемоніалу. Проте є і вдалі приклади проведення ритуалу поховання у таких підрозділах, як «Азов» чи «Хартія», зауважив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, наголосивши, що незалежно від кількості людей, які прийшли проводжати воїна в останню путь, ритуал потрібно ретельно виконувати, а роз’яснення щодо організації поховання є у статуті частини, або ж його можна знайти в інтернеті.

Шок, розпач і біль, які переживає родина, що отримала звістку про загибель рідного на війні, не дають змоги критично мислити, вивчати гідні практики поховальних ритуалів, комунікувати з командуванням підрозділу чи ТЦК щодо захоронення. Їм потрібні супровід фахівців, які допоможуть із формальностями, і готові рішення на вибір. Ідеться про період із моменту отримання сповіщення про смерть до догляду могили та встановлення пам’ятного знака. Ті, хто втратив рідну людину, яка загинула під час захисту держави, закономірно чекають від держави підтримки й супроводу. Добре, коли при підрозділі створено патронатну службу, представники якої допоможуть з отриманням тіла, організацією живих коридорів та місць прощання з полеглим, приїздом побратимів, а також проведенням ритуалу поховання і оформленням великої кількості документів. Бо це про гідне ставлення. Але здебільшого цього не стається. Тож замість поваги до втрати й відчуття опори в рідних загиблих воїнів з’являється відчуття несправедливості й самотності у своїй біді.

Ведуча Наталя Некипіла знає це з власного досвіду, оскільки пройшла весь цей шлях, коли на війні загинув її чоловік. Про це каже й Олена, яка втратила чоловіка в лютому 2024 року. Сашко Фігурний був бійцем штурмової бригади НГУ «Червона Калина». Він загинув на Запорізькому напрямку.

Василь Особа Львів прощання Андрій Садовий
Прощання з Василем Особою у Львові. Фото: Андрій Садовий

Коли ми говоримо про пам’ять, то насамперед говоримо про майбутнє. Настав час створювати нову колективну пам’ять, нові способи й інструменти, випрацювати меморіальні меседжі. Тому що культура пам’яті, колективна пам’ять — це певне віддзеркалення цінностей, що задає картинку майбутнього, яку ми хочемо бачити. Тож Тарас Іщик із кількома скульпторами й архітекторкою працюють над волонтерським проєктом із робочою назвою «Концепція української військово меморіальної культури».

Могили військовослужбовців на цвинтарях зазвичай найбільш відвідувані. До них приходять подумати, помолитися і віддати шану. Як колись, так і тепер, смерть на полі бою за свою державу є виявом найбільшого подвигу, найвищої жертовності, бо воїни — це люди, які ставлять Батьківщину понад власне життя.

Авторка: Наталка Некипіла.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Сіль Медіа

Ще з рубрики: "Історії"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар