Грант для ветеранів: як Максим Вареник відкрив власну кав’ярню

Не так давно у Полтаві відкрили зіркову кав'ярню «СТАРКАВА», де до напоїв пропонують круасани, розробка яких належить ветерану війни Максиму Варенику, а сам бізнес його родині. Вони відкрили її за допомогою гранту для ветеранів. «СТАРКАВА» — нове місце, тож ще поповнює свою базу клієнтів, але постійні відвідувачі потроху з’являються. Подружжя впевнене, що скоро вони матимуть багато гостей.

silmedia_zgcl/M2uoEnXSg.jpeg
Максим та Іоланта Вареники

Максим Вареник, ветеран російсько-української війни. До початку військових дій на території країни також був військовим. Однак, після звільнення зі служби вирішив розпочати власну справу. До того як відкрити власну кав'ярню працював адміністратором у схожому закладі, а згодом відкрив невелику пекарню.

«Я був військовим майже все життя. Та всі рідні в мене військові. Я перенаситив себе в цій професії, і давно вже хотілося мати свій бізнес, власну справу. Але звичайно, коли був військовим, то не було часу, фінансів. Та й по закону військовим не можна мати власну справу. Тому, коли звільнився за станом здоров’я — пішов працювати адміністратором. Мені хотілося набити руку, дізнатися про діяльність закладів з середини. Я був готовий до змін, тим паче, знайомі попросили відчинити кав’ярню-пекарню. І я зрозумів, що можу. Тож чому не спробувати. І отак дійшов до цього», — розповів пан Максим.

Максим хотів свій затишний бізнес з посадковими місцями та смачною кавою, тож разом з дружиною Іолантою вони відкрили кав'ярню «СТАРКАВА» за допомогою гранту від Бізнес Дії.

silmedia_zgcl/2BE0PnuIg.jpeg
СТАРКАВА знаходиться у Полтаві за адресою: вул. Соборності, 46

До відкриття власної справи дружина Максима працювала фітнес-тренеркою, однак — вирішила підтримати чоловіка у його починаннях.

«Максим сказав, що хоче своє. І ми почали думати, що як зробити, де взяти кошти, бо їх звичайно не було. Отримали грант, адже чоловік був військовим. Зараз Максим усього навчає мене, бо сам він все не витягне», — каже пані Іоланта.
silmedia_zgcl/AwWbP7uIg.jpeg
Дружина Максима Вареника — Іоланта

Складнощі та перешкоди

Максим Вареник каже, що перед відкриттям кав'ярні були сумніви: чи потрібно це.

«Були дуже великі сумніви: відкриватися чи ні, хоч Полтава більш-менш спокійне місце, але довго вагалися, чи робити чи ні. Виїжджати дружині з дитиною чи ні, та що робити з бізнесом? Але рухатися потрібно, надавати робочі місця, платити податки, підтримувати державу та військових податками, поповнювати бюджет. Поговорили та вирішили, що спробуємо», — зазначив пан Максим.
silmedia_zgcl/pUG-P7uSg.jpeg
Максим Вареник у власному закладі
«Проблемою було знайти приміщення в Полтаві, бо ті, що прохідні та в гарних місцях майже всі зайняті. Думали про перенасиченість кавою в Полтаві та Україні. Відомо давно, що кавовий бізнес дуже поширений, але ми в цьому розбираємося добре, тому відкривати щось інше не було стажу. От і вирішили спробувати. Зараз друга проблема — це персонал: знайти барист, щоб були з досвідом, ввічливі та на постійній основі. Хлопці, що постарше, мабуть, бояться йти, бо ми оформляємо офіційно. Також проблеми зі світлом, дуже незручно», — каже пан Максим.
silmedia_zgcl/_AKBE7XIg.jpeg
Старкава

Як швидко ваше місце стало часто відвідуваним?

«Ми як місяць відкрилися в цьому місті, тому воно нове, тільки шукаємо своїх клієнтів, свою аудиторію. Те, що раніше займалися пекарнею стало плюсом, адже люди з цього району вже знають нас. Тому стали нашими клієнтами», — каже пан Максим.
«Так, на 3-4 день люди зранку почали приходити з песиками. І вже по-трошки з'являються наші клієнти, які кажуть, що в нас дуже смачна кава та приходять тільки по неї, або на круасани. Я думаю, що ми обов’язково знайдемо постійних відвідувачів та все піде вгору», — додає пані Іоланта.
silmedia_zgcl/LQKYE7XSR.jpeg
СТАРКАВА працює лише місяць

Власники наголошують, що кав'ярня ще зовсім молода. Нині працюють над власними традиціями закладу, закінчують працювати над інтер'єром.

Назва закладу

Пані Іоланта розповідає, що назва кав'ярні не проста. Вони прагнуть, щоб кожен відвідувач, який би до них завітав — відчув себе зірочкою. Тому ще є куди рухатися.

До того ж у кав'ярні планують зробити куточок пам'яті, аби не забували, що є ЗСУ та волонтери.

«Кав'ярня з нахилом на ветеранський бізнес, бо багато приходять знайомих та друзів, а більшість з них — це люди з якими я служив або перетинався по військовій справі чи волонтерству», — зазначив пан Максим.

Робити попри сумніви

Максим Вареник впевнений, варто не боятися та пробувати робити те, що подобається. Особливо, якщо є стаж та попит у бізнесі, найголовніше навчитися розраховувати свої сили та фінанси, щоб не втратити гроші.

«Я знайшов на порталі Дія бізнес грант для ветеранів, заповнив анкету, скачав зразки бланків і табличок, заповнив це все і подав в електронній формі. Потім центр зайнятості провів заняття, обговорили для чого гроші та про що бізнес. Через місяць відповіли, що ми виграли грант, потім відкрили рахунок в Ощадбанку. Та через нього отримали кошти».
«Якщо вже налаштовані відкривати власну справу, маєте стаж, є попит в цьому бізнесі, то потрібно не боятися, а пробувати подаватися. Найголовніше, варто навчитися розраховувати свої сили та фінанси, щоб скажімо так, не спустити гроші», — каже пан Максим.

Пані Іоланта зауважує, що коштів може бути недостатньо, і мають бути якісь свої фінанси, бо грантових не вистачить, це 100%.

«Завжди якщо розраховуєш на одну суму, то в кінці щось вийде більше. Головне не боятися, а старатися. І завжди можна знайти знайомих, або прийти до нас. Ми допоможемо чим зможемо, завжди раді», — пані Іоланта.

Подружжя говорить, що працівники Дії з ними досі на зв'язку.

«Завжди як дзвониш, то є підтримка, в центрі зайнятості завжди йдуть на зустріч, якщо щось не зрозуміло. Бо буває, десь впираєшся в якийсь документ, не можеш далі пройти. Не вистачає власного досвіду, тому допомагають професіонали з центру зайнятості, Бізнес Дії, адміністрації».

Сьогодні для ветеранів, ветеранок та членів їхніх сімей є доступні програми та гранти від Уряду й дотичних міністерств і відомств. Завдяки цьому вони можуть започаткувати, розширити чи розвинути вже існуючий бізнес.

Подати заявку на отримання гранту через Бізнес Дію можуть люди, які:

  • не перебувають і не працюють на тимчасово окупованій території України;
  • не працюють на території росії;
  • не перебувають під санкціями;
  • щодо яких не порушували справи про банкрутство;
  • не мали кримінальної відповідальності за корупцію;
  • не мають заборгованості перед бюджетом;
  • не виробляють та/або не реалізують зброю, алкогольні напої, тютюнові вироби та не займаються обміном валют;
  • не є кредитними, страховими організаціями, інвестиційними, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами.

Доступні програми для ветеранів в Україні

Грант для ветеранів та членів їхніх сімей «Є-РОБОТА» (250 000 – 1 000 000 грн).

silmedia_zgcl/fGeJIxuIR.png
Зображення з порталу Дія

Час подачі заяви – 20 хвилин, щоб отримати послугу варто зробити декілька кроків:

  • подати заявку та зареєструйтися в кабінеті за допомогою BankID або електронного підпису;
  • заповнити онлайн-заяву та прикріпити бізнес план;
  • підписати заявку електронним підписом. (Якщо заяву подає дружина або чоловік, ветеран має погодити її за допомогою свого електронного підпису).

Подібний алгоритм актуальний для більшості заявок від Дії.

Грант можна витратити на:

  • обладнання та транспортні засоби, сировину, матеріали для комерційного використання;
  • ліцензійне програмне забезпечення (до 50% коштів);
  • сировину, матеріали, товари та послуги, тварин або саджанці для створення ферм (до 70% коштів);
  • послуги з маркетингу та реклами (до 10% коштів);
  • оренду нежитлових приміщень або землі для комерційних і виробничих цілей (до 25% коштів);
  • оренду обладнання (до 30% коштів);
  • лізинг обладнання, крім власних транспортних засобів (до 50% коштів);
  • придбання франшизи.

Після отримання гранту потрібно створити кількість робочих місць, що відповідає розміру гранту, провадити діяльність не менше 3 років та сплачувати податки. Але необхідно повернути суму гранту, якщо не виконані ці зобов’язання.

Розмір гранту:

  • до 250 тис грн — подати заяву можуть і ветерани, і члени їхніх сімей. Та отримувач гранту повинен створити 1 робоче місце;
  • до 500 тис грн — подати заяву так само можуть і ветерани, і члени їхніх сімей. Отримувач гранту має створити 2 робочі місця;
  • до 1 млн грн — подати заяву може ветеран, який зареєстрований як ФОП від 3 років. Програма покриває 70% вартості проєкту. Отримувач гранту має створити 4 робочі місця.

Грант на власну справу (до 250 тис грн)

silmedia_zgcl/1301HxXSR.jpeg
Зображення з порталу Дія

Грантові кошти можна використати для придбання обладнання, закупівлі сировини, орендної плати (не більше 25% від суми гранту), оренди обладнання, маркетингу та реклами, франчайзингу.

Розмір гранту від 50 тис. до 250 тис. грн, але якщо діяльність в Харкові або Харківській обл., розмір збільшується до 500 тис. грн.

Якщо ви вже ФОП чи юридична особа, потрібно найняти щонайменше одного працівника.

  • До 150 тис. грн — треба створити 1 робоче місце;
  • до 250 тис. грн — треба створити 2 робочі місця.

Ведете бізнес у Харкові або Харківській області:

  • до 300 тис. грн — треба створити 1 робоче місце;
  • до 500 тис. грн — треба створити 2 робочі місця.

Грант на сад (до 400 тис. грн за га, проєкт Мінагрополітики)

silmedia_zgcl/aMKsHbXIR.jpeg
Зображення ілюстративне

Потрібно подати заявку та скористатися ключем ФОП або керівника юридичної особи з ЄДРПОУ підприємства на порталі Дія.

Також додати сканову копію проєкту висадки насаджень (з розділами: пояснювальна записка, генеральний план, кошторисна документація, паспорт робочого проекту).

Та має бути відповідність до культури, області, площі землі, цільове призначення земельної ділянки. І наявності обов'язкового зрошення із зазначенням джерела водозабору, встановлення шпалери, кількості саджанців на гектар, сортів рослин із Держреєстру сортів рослин або Держреєстру патентів на сорти рослин.

Гранти надаються для саду, ягідника чи виноградника площею від 1 до 25 га на земельній ділянці або на суміжних земельних ділянках. Кількість коштів — від 140 тис. до 400 тис. грн за гектар, але не більше 70% вартості проєкту висадки насаджень.

Грант можна витратити на оплату рахунків постачальникам (продавцям) за включені до кошторису матеріали та обладнання для реалізації проєкту.

Після отримання гранту ви маєте створити робочі місця, займатися бізнесом не менше 5 років з дати закінчення проєкту висадки насаджень та сплачувати податки в бюджет.

Грант на теплицю (від 2 — 7 млн грн.)

silmedia_zgcl/woq8NbXSg.jpeg
Зображення ілюстративне

До заяви треба додати скановану копію проєкту будівництва модульної теплиці разом з кошторисною документацією. До того ж заява має бути підписана розробником проєкту.

Гранти надають для теплиці площею від 0,4 га до 2,4 га. Та збудувати її потрібно за 1 рік. Кошти можна витратити на оплату будь-яких рахунків щодо проєкту будівництва теплиці.

Також необхідно створити не менше 4 постійних та 10 сезонних робочих місць на 1 га площі модульної теплиці та займатися бізнесом не менше 3 років після завершення будівництва.

Розмір гранту становить:

  • для 0,4-0,6 гектара — 2 млн. гривень;
  • для 0,8-1,2 гектара — 3,5 млн. гривень;
  • для 1,6-2,4 гектара -—7 млн. гривень.

Грант на переробне підприємство до 8 млн грн (Мінекономіки)

silmedia_zgcl/BoIrHxXSR.jpeg
Зображення ілюстративне

Алгоритм подачі заявки стандартний та сума гранту до 8 млн грн, за умови створення не менше 25 робочих місць.

Кошти можна витратити на:

  • придбання основних засобів виробництва (верстати, технологічне обладнання);
  • введення в експлуатацію верстатів, технологічного обладнання;
  • доставку придбаних верстатів, технологічного обладнання;
  • поповнення оборотного капіталу.

Ви маєте створити від 5-25 робочих місць залежно від розміру гранту, здійснювати діяльність не менше 3 років, сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників.

В основному фінансування 50% за рахунок гранту та 50% за рахунок власних коштів, але для територій можливих бойових дій, завершених бойових дій та деокупованих 80% — грантових коштів.

Seeds of Bravery: Грантова підтримка українським технологічним стартапам та малим і середнім підприємствам

silmedia_zgcl/EORkDbXSR.jpeg
Зображення з порталу «Seeds of Bravery»

ЄС проект «Seeds of Bravery» (UASEEDs) запускає 5 програм для стартапів чи МСП. Проект підтримує інтеграцію українських та європейських компаній.

Конкурс для компаній, що зареєстровані в Україні, переміщені до однієї з держав-членів Європейського Союзу та його заморських країн і територій (OCT) або асоційованих країн Horizon Europe після 24 лютого 2022 року.

Гранти в розмірі від 10 000 євро до 50 000 євро доступні для програм:

  • бізнес та інноваційні послуги;
  • інноваційне підприємництво;
  • Deep Tech Incubators;
  • відбудуй Україну;
  • розширення та прискорення Deep Tech.

Станом на 2024 рік від початку грантової програми «Власна справа» вже 800 ветеранів, ветеранок та членів родин учасників бойових дій отримають гранти. В їхній бізнес держава інвестує загалом 368 млн грн. Про це повідомила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна. Завдяки цьому вони створять півтори тисячі нових робочих місць.

Найбільше грантоотримувачів з Вінницької, Київської, Львівської, Житомирської областей. Найпопулярніші сфери, в яких люди планують розвивати свій бізнес – оптова та роздрібна торгівля, переробна промисловість, тимчасове розміщування й організація харчування.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар