Грант на власну справу: як ветеран Василь Здирко створив GRIM PRINT
Василь Здирко — ветеран і приватний підприємець, власник компанії GRIM PRINT у м. Стрий, яка займається створенням мерчу й корпоративного одягу. Василь захищав Україну з 2014 року та повернувся до цивільного життя після поранення у 2016 році.
Василь батько трьох дітей. Чоловік брав участь в «Спортивні амбасадори» від «Повернись живим» та реалізував себе в територіальній громаді. З 2016 року їздив на заробітки, щоб зібрати стартовий капітал, удосконалював виробництво, а в 2018 році відкрив ФОП та почав працювати.
Василь Здирко отримав найзатребуваніший серед українців мікрогрант «Власна справа».
«Дізнався про грант із соціальних мереж, бо я раніше брав участь у грантових програмах. Там невеличка сума була: по одній-дві тисячі євро на обладнання. І я слідкував за такими грантами, бо розумів, що є можливість удосконалити обладнання, якісь кошти витратити на маркетинг, тому постійно стежив у соцмережах, які організації роблять грантові програми. І вдалося, побачив через центр зайнятості та через Дію Державну програму для ветеранів для започаткування та розвитку власного бізнесу. Тому без роздумів одразу брав участь, заповнив анкету, зробив бізнес-план, розрахунки і подався», — розповів пан Василь.
Повернувшись з війни, Василь не хотів працювати на когось, а прагнув відкрити власну справу, яка буде симпатизувати, подобатися і розвивати, щоб мати вільний час для громадської діяльності та сім’ї.
«Коли працюєш на когось, не можеш формувати плани чітко, тому основна мотивація — це власна справа та працювати на себе».
Власна справа без досвіду — реально
Василь — приклад того, що навіть без професійних знань і вмінь, коли є бажання, можна зробити бізнес з нуля.
«Досвіду раніше не було. Інститут вдалося закінчити в 2016 році після повернення з війни, бо коли я вчився, був Майдан, війна, через це не зміг повноцінно закінчити навчальний заклад. Та після повернення зробив це, і тоді було питання як далі працювати. Тож вирішив відкрити власну справу, бо, відверто кажучи, в роки Майдану і війни якраз основу мала би закладати майбутня професія інженер-механік, на яку я вчився. Враховуючи те, що мій рівень знань не був досконалим, я не був би там дуже компетентним , щоб достатньо заробляти », — говорить ветеран.
Утім є важливий нюанс: кошти гранту потрібно повернути, якщо ви не створите робочих місць відповідно до суми гранту, пропрацюєте менше трьох років або не сплатите податки в бюджет за працевлаштованих робітників.
«Наша команда: це я з дружиною, — розповідає Василь Здирко. — Та була грантова умова, що влаштовуємо одного працівника. Також я звертаюся дистанційно до дизайнерів, бо більшість роботи з клієнтами є через графічні редактори, потрібно візуалізацію робити, дизайни і так далі».
Грантові кошти можна витратити на обладнання, сировину, оренду, маркетинг, рекламу. Також на франчайзинг, «оренду» торгової марки і використання перевіреної бізнес-моделі.
Розмір гранту може бути від 50 тис. до 250 тис. грн (розмір допомоги — до 500 тис. грн, якщо ви працюєте в Харкові або Харківській області).
Якщо сума гранту до 75 тис. грн, — створювати робочі місця не обов’язково, та коли ви вже ФОП чи юридична особа, то потрібно найняти щонайменше одного працівника.
Проблеми — це нормально
«Раджу не боятися та подаватися. Реально є дуже багато організацій, які допомагають написати план. Не боятися попросити допомоги, написати комусь в соцмережі про це. Багато хто залюбки допоможе та зробить. Є ветеранські організації, клуби, тож якщо ти маєш клепку якусь в голові, бажання працювати на себе і бізнес-ідею, то вперед».
Звичайно, як і в будь-якій справі, перешкоди будуть, особливо зі старту. Але якщо старатися та справді горіти своєю ідеєю, кожен з часом навчиться розв’язувати проблеми.
«На початку були складнощі. Це малий досвід і велика конкуренція на загальному ринку, але вдосконалювалися та старалися, — ділиться досвідом ветеран —Перешкодою була відсутність раніше таких потужних грантів, як зараз, — на мільйони та тисячі доларів. Найкращий, який я на той час знайшов, це на тисячу доларів, але на це абсолютно нічого в бізнесі не відкриєш. Також було корисно проходити навчання та курси, щоб розуміти, як вести підприємницьку діяльність. Це було складно, тому і поїхали за кордон, щоб заробити якийсь капітал для стартової суми. Складнощі ще були з самою якістю продукту, бо як тільки я з цим зіштовхнувся, то недосконало знав методи друкування, температуру висихання, які фарби підібрати, а які в жодному разі не можна використовувати. Тож подекуди не вдавалось задовольнити потреби клієнтів. Колись була китайська неякісна фарба, щось стерлося чи пересохло».
За словами пана Василя, бізнес може довго розвиватися та шукати свою авдиторію. Але, коли ти хочеш влитися в сферу діяльності, мати цінності та робити все якісно, то клієнт знайдеться.
«Бізнес дуже довго набирав популярність. У перші часи було тяжко, бо їздив за кордон, щоб назбирати на капітал для обладнання. Довгочасно працював. Але в нас є багато підприємств, клінік, стоматологічних кабінетів, курортних закладів, з якими я почав співпрацювати. Ходив, робив пропозиції, візуалізацію, зразок товару, друкував. І пропонував хорошу ціну, якість, доставку. Ми разом з технологом приходили, заміряли все. Максимально вливався в ринок. Був уважним з такими моментами, які не міг би надати інший виробник. Варто пам’ятати, що найважливіше — це якість. Коли ти робиш клієнту якісно, він задоволений, постійно до тебе повертається. У мене практично всі клієнти з перших днів задоволені. Тож вони щороку, двічі на рік у мене замовляють. І я не думаю, що клієнти будуть в інших купляти чи відмовляться. Отже, найважливіше — це якість, швидкість за домовленістю».
Велике значення мають зміни на ринку
«За змінами на ринку постійно слідкуємо, які там є потреби. Зараз на Захід України релокувались підприємства, що роблять попит на брендовану продукцію, текстильну, уніформу. Важливі зміни на ринку сталися в перші дні повномасштабного вторгнення і зараз, коли відключають світло. Але я маю генератор, маю екофлоу, і цього достатньо, щоб виконувати замовлення і не переживати, що десь не встигну, десь комусь не надам послуги, які вони хочуть отримати. Також обираємо надійних клієнтів, з якими вже працюємо довгий час. Вони самі знаходять нас, читають відгуки попередніх замовлень на нашому сайті, в соцмережах і хочуть отримати саме в нас товар».
На грантові кошти підприємець придбав спеціальний принтер із технологією друку DFT, який дає змогу виконувати замовлення у більшій кількості та з високою швидкістю, розповідає пан Василь:
«Це нова технологія друку, яка запустилась приблизно років два тому. У себе в регіоні я почав працювати з цією технологією одним із перших, але по Україні це вже використовували: потрібне мінімальне джерело енергії, що зараз дуже важливо. Спеціальні фарби друкують на особливій плівці, а потім методом термоперенесення наносять на одяг. Зображення тримається дуже якісно та надійно. Принт не стирається, не тріскається. Це одна з кращих технологій, що ми нині використовуємо».
Експозиція
«Чому саме принт на одязі? Ця історія розпочинається ще з далекого 2014 року. Мій товариш, з яким я служив, мав швейний цех до війни, і, повернувшись, далі вирішив працювати у цій сфері. Була потреба шити і брендувати одяг для різних великих корпорацій, компаній та фірм. Відповідно для корпоративного стилю друкувалися логотипи. Тому я вирішив спробувати, бо був запит. Вчився практично з нуля, бо досвіду не було і багато чого не виходило. Але потім вдосконалювалися і вдосконалювалися, вийшли на новий рівень, яким нині я задоволений. Є і запит і попит на продукцію, бо у нас багато курортних містечок поруч, наприклад, Славське, Моршин, Трускавець, де розвинений готельно-ресторанний бізнес. Вони всі через конкуренцію хочуть виділятися та мати корпоративний одяг у закладі. Тому я й обрав сферу мерча для підприємців».
Про важливе
Військовий досвід, як виявилося, також може допомагати керувати бізнесом, зазначив пан Василь:
«Військовий досвід це плюс, бо першими клієнтами були побратими. Щоб підтримати, брали мою продукцію, знайомим рекомендували, допомагали налаштовувати бізнес. Хтось технічно допомагав, а хтось грошима. Військове братерство давало рушій. Ще дисципліна та відповідальність. Коли вже прийшов, то маєш щось створити та працювати тут».
За словами підприємця важливою складовою успіху у створенні справи є зокрема й підтримка рідних.
«Дружина допомагає з перших днів започаткування моєї справи, коли навіть це ще і бізнесом не було, а хіба вклад. Вона постійно підтримувала та допомагала все опанувати. Також вона відповідає за комунікацію з клієнтами. Самому важко, а якщо ти маєш допомогу від друзів і коханої людини, це дає стимул далі йти, творити, надихатися і не опускати ніколи рук».
Пан Василь розповідає, що створення бізнесу не обійшлося і без зворушливих моментів, які розчулюють.
«Нещодавно мені одна історія запам’яталася. Вона почалася далеко, ще певно десь із 2016 року. Я їздив на похорон до військового Тараса Матвіїва, героя України, з яким служили в одному підрозділі. Він сам був журналістом. Та я одну з його цитат на футболці зробив і приїхав на похорон. Мене зі спини сфотографували, закинули в соцмережі. І мама загиблого героя шукала футболки з його цитатами, бо їй сподобалось. І декілька років вона час від часу замовляла їх. Тут нещодавно вона закидає в мережу фотографію зі спини з цитатою, де я був на похороні. І говорить, що її дуже вразило, коли побачила хлопчину у футболці з цитатою Тараса Матвіїва. І каже, як так швидко йому вдалося, якщо він повернувся з війни, засмаглий від Донбаського сонця. І коли вона робила останнє замовлення, 2-3 тижні тому, написали їй, що це я той, хто друкує, і я був з цією цитатою. Її це вразило, вона була така здивована і радісна».
На майбутнє Василь планує франшизу з креативного бізнесу та займатися паралельно чимось іншим, розвивати це.
Урядовий портал повідомляє, що за результатами цьогорічної сьомої хвилі грантової програми «Власна справа» переможцями визнано 526 українців. Вони отримають 127 мільйонів гривень на розширення бізнесу.
Найбільше грантоотримувачів зі Львівської, Івано-Франківської, Київської областей та Києва. Та серед переможців — 50% жінок, 41% чоловіків та 9% юридичних осіб.онад 75% із них мають вищу освіту.
Найпопулярніші сфери бізнесу серед переможців:
- оптова та роздрібна торгівля;
- ремонт автотранспортних засобів;
- тимчасове розміщення й організація харчування;
- переробна промисловість.
З липня 2022 року вже 16 тисяч українців стали переможцями програми «Власна справа». Від початку дії програми держава надала мікрогранти на старт або розвиток бізнесу на загальну суму 3,8 мільярда гривень.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.