How are you? — I’m Fine: про українську інсталяцію на фестивалі Burning Man

Медіапроєкт Ukrainian Witness презентував нову інсталяцію «I’m Fine» на всесвітньовідомому фестивалі сучасного мистецтва «Burning Man» 2024. Арт-об'єкт створений з реальних артефактів війни, зібраних на деокупованих територіях.

silmedia_zgcl/2LLYn53Sg.jpeg
Інсталяція «I’m Fine»

Інсталяцію зробили український художник Олексій Сай та засновник Ukrainian Witness — Віталій Дейнега. Вона має 32 метри довжини, 7 метрів висоти та понад 10 тонн ваги.

Матеріали — прострілені вуличні знаки, сонячні панелі, супутникові антени, знищені знаки назв міст та розбиті паркани. Робота ілюструє світові руйнівні наслідки збройної агресії російської федерації, через яку було знищено понад 2024 об’єкти культурної спадщини України, включаючи бібліотеки, театри та мистецькі освітні центри. Із них 334 об’єкти були повністю зруйновані та не підлягають відновленню. Масштаби інсталяції дозволяють відчути всю глибину людських історій, що стоять за цими знаками.

«I’m Fine – так називається наша робота цього року на американському Burning Man. Якщо дивитись на неї здалеку – це просто красиві та яскраві, майже іграшкові, букви. Але коли підходиш до них ближче – бачиш, що обшито їх елементами поверхонь, які пошкодили російські ракети, снаряди та кулі. Люди стоять і дивляться. Іноді дуже довго. Сміливіші торкаються гострих країв. Багато хто плаче. Здається, наша ідея спрацювала і її почують тут десятки тисяч людей. Наша абсолютно неадекватна життєва ситуація стала для нас нормою, ми навчились бути сильними і святкувати життя навіть за цих обставин. Ми все менше реагуємо на ракети і смерть, горе і надзусилля, які доводиться докладати, щоби просто не зʼїхати з глузду від страхів війни і від почуття провини за те, що робиш недостатньо. Ми правда «в нормі», просто наша норма страшніша за нічні жахіття. Але ми живемо, боремося і навіть намагаємось іноді радіти. Ми «в порядку». Ми навіть готові щиро запитати у світу «а як справи у вас?», – розповів Віталій Дейнега у фейсбуці.

«Burning Man» — щорічна восьмиденна подія незалежного мистецтва, що відбувається в США, штат Невада, в пустелі Блек-Рок. Початок припадає на першу хвилину останнього понеділка серпня. Останній день — на День Праці. Кульмінація фестивалю проходить в суботу після заходу сонця, коли спалюють величезну дерев'яну статую людини. Щороку обирають нову тему події. На тиждень в пустелі розміщують твори сучасного мистецтва.

У 2023 році на цьому фестивалі команда «Спільноти бьорнерів України» перезентувала «The Hedgehog Temple» («Храм їжака»), побудованого з протитанкових їжаків та накритого військовою піксельною сіткою.

silmedia_zgcl/NHymD5qIg.jpeg
Інсталяція «The Hedgehog Temple»

Їжак символ оборони України, також він присвячений українцям, які вже ніколи не зможуть поїхати на Burning Man, бо їх забрала війна:

«Ми веземо на Burning Man нашу біль і горе від людських втрат. Хочемо розповісти історії наших друзів з творчої спільноти, яких забрала війна. Артисти, діджеї, музиканти, режисери, художники, айтішники, журналісти… вони могли би бути з нами на Burning Man, але вже ніколи не зможуть це зробити через російську аргесію. В середині The Hedgehog Temple на протитанкових їжаках будуть розміщені історії загиблих героїв, воїнів, просто друзів чи близьких, яких забрала війна», — розповів голова спільноти Ярослав Корець.

У 2022 році литовсько-американський табір Amber Dust створив інсталяцію «Тризуб Свободи», щоб продемонструвати світові підтримку України у війні з рф та демократичних цінностей.

silmedia_zgcl/XYMnKcqIR.jpeg
Інсталяція «Тризуб Свободи»

Арт-об’єкт висотою близько 4,8 метра та зібраний за принципом сот з фанери.

«Ми обрали герб України, який, як вважають, виник як родовий символ, синтез божественних стихій вогню та води у проявленому світі. Три точки, три світи та трійці завжди присутні в людській міфології та культурі. Сьогодні тризуб є символом єдності та свободи. Символ наполегливості та цілеспрямованості, символ боротьби за свободу та демократію. Мудрість, закладена в тризубі, універсальна», – розповіли автори.

Кожний арт-об'єкт об'єднують значні ідеї української незламності, волі та будуть частиною суспільної пам'яті щодо боротьби за свободу. Важливим є те, що «I’m Fine» показує нашу силу духу, «The Hedgehog Temple» – символ оборони та пам'яті, «Тризуб Свободи» – втілення єдності та незалежності. Отже інсталяції зображають ідеї української міці, бо вони надихають та інформують про українські цінності, що викликає емпатію, а не жалість.

Нагадаємо, на вокзалі Києва покажуть виставу про жінок, які чекають коханих з війни.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар