Я написала MoMA — вони не відповідали: як у музеях українських художників називають російськими

Я надіслала листа до MoMA (Музей сучасного мистецтва у Нью-Йорці). Вони не відповідали

Я написала про роботи Малевича і Екстер, які є в їхній музеї. Я написала, що навіть за допомогою простого пошуку можна знайти факти, що підтверджують їхню українську ідентичність, але в музеї вони все одно підписані як російські художники.

MoMA не відповів.

silmedia_zgcl/5rPDI-5Ig.jpeg

Я написала, що Казимир Малевич народився в Києві в 1879 році. Його батько був поляком, а мати — українкою. Усе своє життя Казимир Малевич наголошував на тому, що українське село формувало його мистецьке бачення світу.

silmedia_zgcl/F-X7MacSg.jpeg
Картина Малевича в МоМА

Казимир Малевич – український художник, чиї роботи відображали Голодомор 1932–1933 років. У 1930 році Малевич був заарештований і закатований радянським ОДПУ в Ленінграді. Вони пускали воду під тиском на його уретру, вимагаючи, щоб він зізнався у шпигунстві. Захворювання передміхурової залози та інші проблеми зі здоров’ям призвели до смерті Казимира Малевича 15 травня 1935 року. Про українську ідентичність Малевича добре свідчать його листи, написані українською мовою.

MoMA не відповів.

Я написала, що Олександра Екстер народилася в Білостоці Гродненської губернії Російської імперії (нині Польща). Її батько був заможним білоруським бізнесменом. Її мати була гречанкою. Невдовзі її батьки переїхали до Києва, і вона відвідувала гімназію Св. Ольги та Київське художнє училище. Олександра закінчила малярський факультет Київського художнього училища в 1906 році. Її малярська майстерня на горищі на вулиці Фундуклієвській, 27, нинішня вулиця Хмельницького, була місцем збору київської інтелектуальної еліти.

silmedia_zgcl/ZXGTM-5Sg.jpeg
Картина Олександри Екстер в МоМА

MoMA не відповів.

Я написала, що зараз країни та суспільства все більше рефлексують над своїм минулим. Це здорові процеси. Ми знаємо, що тривалий час українська культура перебувала під тиском російського колоніалізму та імперіалізму. Вбивали митців, російська держава привласнювала культурні артефакти, формувався міф про «велику російську культуру» та інші «малі бідні культури». Десятиліттями радянська (а згодом російська) пропаганда нав’язувала міф про те, що росіяни, українці та білоруси — це один народ, що Росія — нація «старшого брата» з явним правом привласнювати всю культурну та історичну спадщину.

Я написала, що як інтелектуали 21-го століття ми повинні переосмислити це, щоб повернути справедливу ідентичність культур і націй, і MoMA може бути лідером у цьому.

Я написала, що це вже роблять інші відомі музеї та галереї світу. В амстердамському музеї Stedelijk перекласифікував Казимира Малевича в українця. Метрополітен-музей у Нью-Йорку перекласифікував українських художників – Івана Айвазовського, Архипа Куїнджі та Іллю Рєпіна. Штутгартський музей оновив інформацію про українську художницю Олександру Екстер і прибрав підпис «російська художниця».

Я написала: «Я сподіваюся, що ви цінуєте творчість, відкритість, толерантність і щедрість, як зазначено на вашому веб-сайті». Я попросила переглянути політику MoMA і змінити підписи цих двох видатних художників, Казимира Малевича та Олександри Екстер, щоб вони більше не були класифіковані як російські художники.

Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку не відповів.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Ірина Домненко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар