Як долучитись до відбудови: ідеї для донатів у вигляді вільного часу, речей і вмінь

Для відбудови необхідні не лише кошти. Потрібні люди. Волонтерські ініціативи з відбудови потребують підтримки фахівців у будівництві, робітників для прибирання будівельного сміття і організаторів толок. Стати волонтером відбудови можна не лише на будівництві, а й популяризуючи ідеї благодійності закордоном, у боротьбі за гідні умови для вимушених переселенців і за збереження ідентичності населених пунктів. Благодійність у відбудові дає змогу жертводавцям, які мають брак довіри до зборів коштів, одразу бачити результат свого внеску і впевненість у тому, що допомога надана дійсно потребуючим.

silmedia_zgcl/XHQfVRgIR.jpeg
Фото Назара Кучера

Україна дуже гнучко реагує на кризи, спричинені війною. Як приклад – організації, проєкти та ініціативи, які уже зараз займаються проєктами реконструкції та будівництва у постраждалих від бойових дій та деокупованих населених пунктах. Їх практика показала наскільки відчувається брак людського капіталу.

За даними дослідження EY (Ernst & Young) обсяги руйнувань української нерухомості перевищують площі усього нового житла, введеного в експлуатацію за останні 7 років в Україні. За попередніми підрахунками ООН, відбудова України коштуватиме мінімум $411 млрд. Окрім фінансового ресурсу, є величезна потреба у фахівцях усіх рівнів будівельних процесів – від робітничих спеціальностей до управлінських. Міністерство економіки України оцінило потреби ринку праці протягом наступних 10 років – необхідно залучити 4,5 мільйона співробітників.

До повномасштабного вторгнення існувала тенденція відтоку кваліфікованих кадрів за кордон. У 2022 році багато інженерів, будівельників, технологів виробництва будівельних матеріалів, кваліфікованих робітників вирушило на фронт у лавах ЗСУ і триває їх постійна мобілізація.

Волонтери відбудови допомагають закрити першочергові потреби у постраждалих громадах, допомогти людям, які неспроможні найближчим часом самотужки відновити свої оселі і навіть просто дочекатися компенсації від держави – виконуючи умову для виплат і не ремонтуючи будинок, власники пошкодженого житла, особливо похилого віку, ризикують не перезимувати.

ТОП-5 волонтерських ініціатив з відбудови

БУР

«Будуємо Україну Разом» — це громадська організація, яка співпрацює з громадами по всій Україні, орієнтована на молодь і активне її залучення до волонтерства та неформальної освіти.

Історія організації почалась у 2014 році, коли волонтери встановили нові вікна у Краматорській багатоповерхівці та відбудували два повністю зруйновані будинки у Семенівці. Тоді ж у Краматорську створили перший в Україні молодіжний центр “ВІЛЬна ХАта”.

У сезоні відбудови 2023 року заплановано 120 таборів та волонтерських акцій у понад 50-тьох громадах. Уже зареєстровано 1384 волонтерів та волонтерок. Організація планує залучити 6000 добровольців.

silmedia_zgcl/YUqsVgRIg.jpeg
Фото з Facebook-сторінки БУРу

До БУРу можна долучитись по-різному: волонтером, співробітником на відкриті вакансії або запросити БУР до своєї громади.

Організація може проводити локальні будівничі акції для місцевих волонтерів – толоки, які тривають 1-3 дні. Цього достатньо, щоб зробити косметичний ремонт у важливих для громади локаціях.

БУР-табір зазвичай триває 7-10 днів. Волонтери за табір здатні подарувати громаді: відновлену школу, сучасний молодіжний простір, фельдшерський пункт чи нове помешкання для українців, які втратили свій дім через війну.

Довгострокове волонтерство триває 3-6 місяців і спрямоване на взаємний розвиток молодих волонтерських лідерів та громад. Волонтери та волонтерки їдуть до обраної громади, аби на місці допомогти розвитку молодіжних ініціатив: брати участь у створенні молодіжної стратегії, організовувати заходи та проєкти з профорієнтації для школярів чи запускати молодіжну раду.

Коаліція урбаністів "Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine"

Ro3kvit – це українська команда з іноземною підтримкою. Громадська організація заснована у 2022 році у відповідь на масові руйнування, спричинені російською військовою агресією. Коаліція об’єднує більше 80 фахівців з України та з-за кордону, які об’єднали свої зусилля для розвитку знань і методик для відбудови міських і сільських середовищ й інфраструктури України. Мінімум 50% експертів – з України, серед яких – дослідники, проєктувальники, радники, викладачі. Серед співзасновників – нідерландський архітектор Фулко Трефферс, який працював над концепцією відбудови Маріуполя.

Усі експерти мають досвід проєктування в Україні або постконфліктного планування.

Експертизу виконують у сферах архітектури і житлобудівництва, міського/регіонального планування, повоєнного відновлення, економіки, культури й спадщини, енергетики, мобільності і транспорту, ландшафту, соціології, екології, циркулярності, розробки політик.

Наприкінці червня коаліція Ro3kvit та Ініціативна група URAG Міжнародного підрозділу Американської асоціації планування презентували «Довідник із залучення громадськості до процесів містобудування в Україні» — інструмент, який допоможе планувальникам, керівникам та урядовцям, залученим до містобудування та розвитку України, опанувати механізми залучення громадськості до конкретних проєктів повоєнної відбудови. Робоча група буде вдячна за критичні зауваження та пропозиції щодо покращення довідника – запрошують долучитись до подальшої роботи над доповненням та редагуванням рекомендацій.

«Добробат»

ГО «Добробат» – неприбуткова організація, створена у квітні 2022 року для відбудови та допомоги українцям у нагальному відновленні житла та соціальної інфраструктури на деокупованих територіях. Добровольчий будівельний батальйон допомагає постраждалим з невідкладними ремонтними заходами.

Волонтери «Добробату» працюють у сімох осередках – Київському, Чернігівському, Сумському, Харківському, Миколаївському, Херсонському та Запорізькому. Розбирають завали та зосереджуються на первинній відбудові пошкоджених будівель у форматі «fast recovery»: швидко відновлюють перекриття зруйнованого даху, ремонтують вибиті вікна, підмуровують пошкоджені стіни тощо. Добровольці самі обирають напрямок, у якому можуть допомогти. За попередніми підсумками діяльності організації, вдалося виконати розбір завалів і полагодити будівлі у 87-ми населених пунктах.

До організації долучаються також небайдужі до України іноземці. Заступник почесного консула Гвінеї в Україні – Діалло Ісса Садіо мешкає в Україні з 1986 року, працює дипломатом останні 15 років. В Україні він отримав дві вищих освіти, одружився, народились і вивчились його доньки. З літа 2022 року він щотижня працює в команді київського осередку волонтерів «Добробату».

silmedia_zgcl/vcwfVggIR.jpeg
Фото з Facebook-сторінки Добробату

З кожним охочим допомогти у відбудові укладається Договір про провадження волонтерської діяльності. За рік понад 40 тисяч людей виявило бажання стати волонтерами. Долучитися можна через чат-бот організації або подати заявку на сайті.

«Repair Together»

Repair Together – це українська волонтерська ініціатива по відбудові деокупованих громад. Засновники у 2022 році вперше компанією друзів поїхали в гостомельський притулок для тварин на так звану собачу толоку і невеличка ініціатива виросла в окремий рух для відбудови. Чимало проєктів реалізовано на Чернігівщині.

Одним з джерел фінансування гуманітарних потреб в рамках ініціативи є… рейвери. Європейські тусовщики влаштовують благодійні вечірки в нічних клубах на честь Repair Together, а виручені кошти передають волонтерам.

Волонтери, як і в БУРі, влаштовують толоки – ремонтують і відбудовують житло в селах, постраждалих внаслідок бойових дій і окупації, прибирають, ремонтують або ж відбудовують, надають адресну допомогу. Але якщо в БУРі вільний час волонтерів заповнюють активностями неформальної освіти, то Repair Together розважає волонтерів вечірками.

Результати толок викладають у соцмережах: Волонтерський дайджест Repair Together

Ініціатива запрошує долучатись усіх охочих, особливо із базовими навичками в будівництві. Можна також допомагати будівельними матеріалами, їх пошуком для придбання, пожертвувати непотрібну техніку, інструменти або меблі.

Приватна ініціатива журналіста і письменника Руслана Горового

silmedia_zgcl/Y4QB4ggIg.jpeg
Ілюстрація художника Максима Паленка. Зображення з особистої сторінки Facebook-сторінки Руслана Горового

Український журналіст, автор відомого проєкту «Служба розшуку дітей», режисер-документаліст, поет і музикант, письменник Руслан Горовий свою волонтерську спільноту по-доброму іронічно називає «циганським табором», а свою машину – «кибіткою».

«Циганський табір – це група людей, які об’єдналися задля допомоги військовим, які б’ють ворога, і цивільним, які постраждали від pociйської навали.

… Оскільки з лютого я опікувався літніми людьми в Києві та маю «чорний пояс по бабусях», то мене кинули на напрям допомоги цивільним на деокупованих територіях. У цьому випадку завдання табору – знайти людей, у кого є речі, якими вони не користуються, і віддати тим, кому ці речі потрібні. Це найголовніше завдання. Все, що ми не можемо нациганити, ми купуємо за підтримки діаспори з усього світу.

Важливо. На допомогу потерпілим на деокупованих територіях ми не збираємо гроші в Україні чи серед тих, хто вимушено полишив Україну останнім часом, бо вважаємо, що це перекладання грошей з кишені в кишеню.

Якщо є питання – в коменти. Єдине прохання: перед тим, як щось питати, прочитайте попередні коменти, можливо, там все є. Бо час – це важливо. Спричиняймо добро!

Mordor must die. Ваші цигани», опублікував він у своєму пості про напрями волонтерської діяльності.

«Циганський табір» допомагав мешканцям деокупованих сіл з будматеріалами і нагальними заходами, щоб люди могли перезимувати у своїх домівках. Періодично вони повертаються до своїх підопічних, коли з’являються можливості допомогти у нових потребах.

На своєму ютуб-каналі Руслан Горовий показує історії людей, зокрема їх пошкоджені оселі. Нещодавно виклав відео з Інгульця – власниця хати показала її стан після повені.

Інгулець. Галина і її хата після повені.

Коментуючи потреби людей у цьому сезоні, пан Руслан говорить, що настала друга хвиля відновлення.

silmedia_zgcl/AyQ_VRgSR.jpeg
Фото з особистої сторінки Facebook-сторінки Руслана Горового
— Ситуація змінюється кожен день. За рік в одній і тій же точці настали різні потреби. Там, де встигли щось відновити – потрібна техніка. На Півдні – згорів холодильник, отже знову потрібен. Їжа ніде не потрібна, окрім тих кількох людей з інвалідністю, яких ми власними силами забезпечуємо продуктовими наборами на місяць. А от що дуже буде потрібне на осінь – дрова. Минулого року ми купили в дев’ять сіл Київщини 50 машин дров. Немає ж державної програми допомоги пенсіонерам, особливо одинакам, в яких півхати розібрано. У відновлених самотужки будинках, де були пошкоджені стіни, тепло погано тримається. У когось зруйновані пічки, то гріються “буржуйками”. На дрова грошей немає ні в кого. Я буду шукати на зиму ще 50-60 машин, щоб люди просто вижили, — розповів Руслан Горовий.
silmedia_zgcl/3RHX4ggSg.jpeg
Фото з особистої сторінки Facebook-сторінки Руслана Горового
silmedia_zgcl/Tc0XVRRIg.jpeg
Фото з особистої сторінки Facebook-сторінки Руслана Горового

Долучитись до допомоги можна по-різному: матеріалами, транспортом, коштами і заохотити донатити своїх друзів-іноземців.

Закриваючи потребу в опаленні, люди отримають більше шансів дочекатися компенсації на ремонт своєї оселі, адже для отримання виплат від держави люди повинні виконати умову – НЕ ремонтувати свої будинки. А це дуже проблематично, бо цілком природно, що люди хочуть захиститись від холодів. Про шлях до компенсації йтиметься далі.

Що надихає молодь на волонтерство?

Полтавець Омелян Щур-Дунець – майбутній професійний інженер-будівельник. Він навчається за спеціальністю 192 «Будівництво та цивільна інженерія» у Полтавській політехніці і став амбасадором волонтерського руху «Будуємо Україну Разом».

silmedia_zgcl/ceQB4RRIg.jpeg
Фото з особистого архіву Омеляна Щур-Дунця

«На даний час я працював у трьох таборах БУРу, також планую поїхати ще на один заїзд в Бережани до 19 серпня.

Я хотів зробити свій вклад в Перемогу над ворогом в російсько-Українській війні, допомогти постраждалим від її наслідків, тож, побачивши таку можливість, я зареєструвався на перший свій БУР-табір. З того часу стараюся вільний від навчання час, під час канікул, проводити в БУР-таборах.

Моя спеціальність дає мені теоретичні знання, які я застосовую під час волонтерства, та відбудови зруйнованих будівель і навпаки: робота в БУР-таборах дає мені практичні навички, які знадобляться в майбутній професії.

silmedia_zgcl/p6QfVggSR.jpeg
Фото з особистого архіву Омеляна Щур-Дунця

Перший раз відвідав БУР-табір в м. Стрий Львівської області. Волонтери облаштовували простір для ВПО, що проживали в гуртожитку. Учасники мого заїзду робили ліжка, демонтували приміщення санвузлів та душових.

На другий табір я поїхав у Чернігівську область – село Лукашівка. На цей раз у будинку, який збудували майстри БУРу разом з «Repair together» на місці згорілого від прямого попадання ракети, волонтери виконували внутрішні роботи: утеплювали дах, встановлювали вікна, збивали з дощок перекриття, мурували перестінки, монтували каркаси із профілю. Мене дуже вразила історія пані Наталії, для якої ми облаштовували будинок. Вона разом з родиною пережила окупацію в підвалі, втративши будинок ще на початку повномасштабного вторгнення.

silmedia_zgcl/DcwB4gRIgz.jpeg
Фото з особистого архіву Омеляна Щур-Дунця

На третьому таборі, який відбувся зовсім нещодавно – 22-29 липня у м. Бережани Тернопільської області, разом з волонтерами ми допомогли облаштовувати молодіжний центр «Рідне місто» в міській ратуші та внутрішньому дворику. Прибрали дворик від сміття, демонтували аварійний навіс, підготували кімнати молодіжного простору до ремонту.

У волонтерстві мотивує можливість самореалізації та творчості, спілкування, дружба, допомога потребуючим, впевненість у собі, свобода. Гуртом подолаємо всі труднощі!» – розповів Омелян.

silmedia_zgcl/qFQBVggSg.jpeg
Фото Назара Кучера

Студент-айтішник Назар Кучер теж навчається у Полтавській політехніці. Він п'ять разів брав участь у БУР-таборах.

«Мені хотілося урізноманітнити волонтерський досвід. Подорожі в незвідані місця дуже в цьому допомагають. Був у Стрию, де облаштовували гуртожиток для ВПО. У Переяславі облаштовували молодіжний простір. У Макарові ремонтували гуртожиток після попадання уламка снаряда. У Полтаві теж ремонтували гуртожиток для ВПО і аудиторію для студентів або дітей вимушених переселенців з гуртожитку.

Мотивують люди навколо. Якось до нас у Макарів приїхали волонтерити француз і мадяр. Француз не дуже добре знав англійську, але вчив мене французької, а я його української. А мадяр працював у Нью-Йорку і розповідав нам історії своїх подорожей. Вразило, що є люди, які готові проїхати тисячі кілометрів аби допомогти», – поділився Назар.

silmedia_zgcl/0DwfVgRIR.jpeg
Фото Назара Кучера

Гідність за будь-яких умов і відбудова сільських будинків з повагою до локального контексту

silmedia_zgcl/G6QfVgRSR.jpeg
Фото з сайту balbek bureau

Архітектурна майстерня balbek bureau створила два проєкти: системи комфортного житла для вимушених переселенців і онлайн-конструктор для сільської відбудови, щоб зберегти самобутність населених пунктів.

Експериментальний проєкт RE:Ukraine Housing створили з метою тестування темпів зведення, технологій будівництва, циклів збирання й розбирання, взаємодії мешканців. Для будівництва пілотного проєкту обрали ділянку у Бучанському районі. Протягом 9 місяців у житлових блоках мешкатимуть 15 сімей із різних регіонів України.

«Ми проаналізували світовий досвід розробки, будівництва та утримання селищ із тимчасовим житлом. У такий спосіб вивели систему цінностей і пріоритетів для забезпечення тимчасового, але гідного проживання українців.
Коли пілот відпрацює своє, модулі можна буде розібрати й використовувати на іншій локації за новим цільовим призначенням. Наприклад, як сезонне житло для аграріїв на період посівної чи збору врожаю, військове помешкання чи тимчасове житло біля зруйнованих будівель, які відновлюють», — коментують розробники.

Для будівництва пілотних житлових модулів і експериментального двору для дослідження будівельних технологій розробники шукають фінансових партнерів і донорів-постачальників. Після завершення пілотного проєкту (орієнтовно він триватиме до двох років) все, що буде створено і побудовано, передадуть у власність відповідної територіальної громади. Потенційним партнерам пропонують заповнити анкети. У разі започаткування співпраці архітектурна майстерня надасть почесний статус партнера та забезпечить просування на їх платформах.

Архітектори пропонують також долучитися до збереження сформованого органічного образу українських сіл та не дати стерти його типовою забудовою. У рамках проєкту RE:Ukraine Villages вони створили онлайн-конструктор будівель (з ізометрією, планами, кресленнями, розгортками фасадів, технічним описом і навіть рекомендаціями з матеріалів, необхідних для оздоблення). Онлайн-конструктор містить найбільш типовий для Київщини декор і передбачає різноманіття варіантів. Наступною у конструкторі з’явиться Чернігівська область. Залежно від обсягів підтримки проєкт масштабують на інші регіони.

«Перші думки про проєкт з’явилися в нас в березні 2022 року, коли в Київській області ще тривали бої, а з різних джерел надходила інформація про руйнування сіл та містечок.
Війна може кардинально змінити вигляд наших сіл – не тільки обстрілами, а й під час повоєнної відбудови. Ми знали, що відновлення почнеться одразу після деокупації і з очевидних причин відбуватиметься швидко та за стандартизованим сценарієм. Наша команда розуміла, що відновлення самобутньої та характерної української сільської хати – не очевидний шлях, і що більшість скористається готовим котеджним проєктом.
Ми вирішили спростити процес відбудови та запропонувати власникам готове рішення. Адже будь-який ремонт чи будівництво з нуля – це велике діло, особливо, коли необхідність з'являється раптово та в умовах війни. Часто це історія різних поколінь – дітям доведеться відбудовувати будинки своїх батьків, і це вплине на ремонтні рішення.
Кожна родина має своє бачення власного дому та розраховує на певний бюджет. При розробці ми врахували різні потреби власників: онлайн-конструктор містить найбільш типовий для регіону декор і передбачає різноманіття варіантів. Це рішення є гнучким відповідно до доступних ресурсів і можливостей», — написали на сайті проєкту.

«єВідновлення»: власникам пошкодженого житла не варто квапитись з ремонтом

silmedia_zgcl/IXyRIRRIg.jpeg
Зображення з порталу Дія

У травні стартувала державна програма «єВідновлення». Українці, в яких житло зазнало пошкоджень або руйнування через бойові дії, можуть отримати до 200 тисяч гривень компенсації. Кошти на відновлення майна, пошкодженого внаслідок війни, можна витратити лише на будівельні матеріали чи замовлення ремонтних послуг у підрядників, які є учасниками програми. Одна з основних умов – житло не було відремонтоване самостійно. Держава не відшкодовуватиме ні втрати, ні витрати навіть якщо будуть збережені чеки і договори, які підтверджують оплату ремонту, якого житло негайно потребувало (наприклад, латання пробитого даху для захисту від опадів, заміну вибитих вікон або дверей тощо).

Для власників пошкодженого житла шлях до компенсації складається з шести кроків: 1) подати заявку на послугу «Пошкоджене житло» в застосунку Дія; 2) відкрити рахунок єВідновлення в банку; 3) подати заявку на виплату через Дію; 4) дозволити огляд майна для встановлення суми компенсації комісією місцевої влади; 5) дочекатися внесення рішення в Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна; 6) дочекатися зарахування коштів на картку єВідновлення.

Бізнес може приєднатися до програми і надавати свої послуги. Долучитись до програми єВідновлення можуть бізнеси з МСС-кодами:

1520 — Генеральні підрядники житлового та торгового будівництва;

5211 — Магазини з будівельними матеріалами та пиломатеріалами;

5231 — Магазини зі склом, фарбою та шпалерами.

silmedia_zgcl/jNQf4ggIR.png
Зображення з порталу Дія

Власники повністю зруйнованого житла, яке за висновком спеціальної комісії не підлягає відновленню, можуть претендувати або на отримання сертифіката на придбання нової домівки, або на грошові виплати на самостійну відбудову. Розмір компенсації розраховується за затвердженою урядом формулою. Сертифікат видається в електронному вигляді на е-мейл або в застосунку Дія. Він дійсний протягом 5 років з моменту отримання. Використати кошти можна на придбання житла на первинному чи вторинному ринку, а також інвестувати в обʼєкт на етапі будівництва.

Заявки на отримання грошей для самостійного будівництва будуть розглядати на другому етапі програми.

Нагадаємо, у попередній публікації ми писали які нові технології з’явились в Україні для відбудови та що світові експерти радять Україні для успішної відбудови.

Редактор з науково-технічних питань – Олександр Зима

Ольга Ружицька

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар