Як урізноманітнити кутю: секрети з усіх куточків України

Напередодні Різдва українські господині готують особливу страву, кожен з інгредієнтів якої символізує переродження, здоров'я та достаток у родині. Традиція приготування куті походить з язичницьких часів, а рецепти цього частування відрізняються від хати до хати. Розповідаємо найпопулярніші з них у кожному регіоні України.

silmedia_zgcl/6UTFzVdSg.jpeg

Слобожанщина. Кутя з полуничним варенням

Слобожанська кутя готується у двох варіантах: класична з пшениці або ж з рису. Для другого рецепту рис необхідно промити, залити окропом на дві години й процідити через марлю. До каші додають мак, подрібнений у м'ясорубці, блендері чи кавомолці, запарені родзинки, мед, горіхи. Куті дають настоятися і подають охолодженою. Існують також варіації, коли до куті з рису додають полуничне варення.

У давнину страву варили 5 січня увечері або 6 січня рано вранці, бо до сходу сонця вона мала стояти на покуті. За звичаєм, у кутю встромляли хрестик, зроблений чи сплетений із житньої, чи пшеничної соломи.

Страва ставала не лише окрасу столу, а й мала важливе обрядове значення. Наприклад, з її допомогою незаміжні дівчата ворожили на свою долю: вони набирали ложку куті й виходили на поріг — якого боку буде перший звук, з того боку і нареченого чекати.

Наддніпрянщина та кутя із сушеними ягодами

До прикладу, полтавські господині часом готують кутю не лише з пшениці, а й з рису. Зварену кашу заправляють маком, родзинками, медом та горіхами, а перед подачею до страви додають теплий солодкий узвар.

Ця особливість приготування пов'язана з тим, що солодощі набули для наших предків обрядового значення. Кутя обов'язково мала бути солодка, та не кожен міг дістати до неї меду. Тому з ХІХ століття її почали підсолоджувати узваром.

На Черкащині смак куті підкреслюють сушеними ягодами. Додавати їх рекомендують в самому кінці, адже цей інгредієнт сприяє бродінню і страва може швидко зіпсуватися навіть у холодильнику.

На Житомирщині кашу спочатку варять і заправляють маком та різними смаколиками, як і в попередніх рецептах. Та є одна відмінність. Перед подачею кутю заливають виноградним соком і додають ложку червоного вина.

Запоріжжя та карамелізовані яблука в куті

Головною родзинкою куті, яку варили з перловки або пшениці, у цьому рецепті є аж ніяк не мак і горіхи. Хоча вони тут теж присутні. Особливість у яблуках.

Для куті варять узвар із сушених яблук, які після готовності дістають і карамелізують. Їх прогрівають на сковорідці, змащеній маслом, на середньому вогні постійно помішуючи. Наприкінці додають цукор та горіхи.

Кашу заправляють маком, перетертим з лимонною цедрою, журавлиною й родзинками. Після чого заливають узваром. А перед подачею зверху викладають карамелізовану яблучно-горіхову суміш.

Цікаво, що перед тим, як розпочинати вечерю, кутю ложкою тричі підкидали до стелі та дивилися, чи прилипне. Якщо так, значить рік буде добрим.

Поділля та кутя з халвою

На Хмельниччині традиційну страву готують із халвою. Основна складова куті – це пшениця. Спочатку кутю варять окремо, пізніше – викладають її у глибоку тарілку, заливають гарячою водою, додають цукор і халву, родзинки та тертий мак. До речі, халву до куті додають і в Одесі.

У деяких родинах додавали обсмажене до коричневого кольору борошно. Так кутя ставала більш розсипчастою. Зрідка господині додають льодяники та навіть мандарини.

Галичина та цитриновий сік у куті

Традиційну галицьку кутю готують з пшениці. Неприпустимі ні рис, ні перловка, ні інші варіації. Зерно потрібно обтовкти у ступі набіло і залити водою на ніч. Окрім традиційних додатків, зварену кашу присмачують по-різному, хто на що багатий: цукати, сухофрукти, сушені вишні. Дехто додає цитриновий сік.

Кутю подають в макітрі, де терся мак. Страву прикрашають горіхами або родзинками, вкладеними у формі хреста, колосками збіжжя чи китицями калини.

Раніше ми писали, як приготувати найпопулярніші різдвяні ласощі: рецепт Штолена від відомих кухарів.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар