Як змінювалися ляльки Барбі: від створення до сьогодення

Щотри секунди у світі продається одна лялька Барбі. Можливо, секрет її популярності в тому, що за час свого існування вона змінюється разом зі світом.

Як з'явилася лялька та в яких образах бувала — читайте далі.

silmedia_zgcl/HT2ORNCVR.jpeg

Як було раніше

До того як з'явилася Барбі дівчатка гралися пупсами. Їх потрібно було доглядати, як маленьких дітей. Однак такі іграшки не завжди захоплювали увагу. Та й фантазії для побудови сюжетно-рольової гри з ними не завжди вистачало.

Так у творчині ляльки Барбі й з'явилася ідея створити універсальну іграшку, яка була б до вподоби всім. Тоді Рут Хендлер спостерігала за іграми своєї доньки. Саме це і стало рушієм для зміни лялькового світу.

silmedia_zgcl/mUPcrGCVg.jpeg
Ця жінка на фото створила Барбі. Її звуть Рут Хендлер

Рут побачила, що увагу її доньки захоплює більше не пупс, а паперові ляльки, яких можна перевдягати у різний одяг. Такими іграшками донька з подругою могли грати годинами.

silmedia_zgcl/gfv_3GjVR.jpeg

Перша Барбі

Барбі з'явилася у 1959 році. До речі, її прообразом була лялька Лілі — героїня німецьких коміксів.

silmedia_zgcl/aB__qGjVg.jpeg

За сюжетом мальованок Лілі була сексуальною блондинкою, яка "розводила" багатіїв на гроші та подарунки. Лілі до речі, не була дитячою іграшкою. Її продавали у тютюнових магазинах та серед товарів для дорослих.

Барбара Міллісент Робертс повне ім'я ляльки

Отож, права на Лілі викупила компанія Mattel. І тоді у США у штаті Вісконсин з'являється перша Барбі з високим лобом, волоссям, зібраним у кінський хвіст та смугастому купальнику.

Вперше її представили на виставці іграшок у Нью-Йорку.

silmedia_zgcl/OqczKtlVR.jpeg
Отак виглядала перша лялька Барбі

Однак покупці поставилися до неї насторожено. Надто вже зухвалий вигляд мала.

silmedia_zgcl/aU8XqGj4g.jpeg

Та компанія завчасно була готова до такої реакції, адже попередньо провела дослідження ринку. Тож Mattel запустила проривну телевізійну рекламну кампанію, орієнтовану не на матусь, а безпосередньо на дівчат, аби правильно подати продукт.

Кампанія, до речі, стала першою рекламою іграшок на телебаченні.

Реклама на телебаченні привернула увагу клієнтів. Тоді кілька сотень тисяч ляльок розлетілися вмить.

Однак у магазинах Барбі не продавалася. І тоді Рут найняла спеціального перукаря, який експериментував із зачісками ляльок та модельєра, який пошив для Барбі цілий гардероб: сукні, куртки, жакети, костюми. Весь одяг мав бездоганну якість: блискавки, застібки, гудзики, кишені, виточки.

silmedia_zgcl/fgKZ6Gj4g.jpeg

Геніальність маркетингу була ще й в тому, що ляльку продавали майже по собівартості. А одяг та аксесуари для неї давали змогу отримувати гарний прибуток. Ні в однієї ляльки не було стільки додаткових аксесуарів. Барбі можна було купити цілий гардероб одягу і ще масу всього — від червоного Феррарі до лялькового будинку.

У 1960 році Mattel стала публічною компанією. До 1966 року обсяг продажів досяг $100 млн, до 1968 року перевищив $200 млн, а прибутковість акцій становила 16%.

А далі Барбі змінювалася відповідно до запитів світу та тенденцій

У 1961 році лялька почала опановувати безліч професій. Яку тільки не можна було знайти: автомобілістка, художниця, співачка, телеведуча, медсестра, вчителька, стюардеса, космонавтка. Всього у Барбі було 80 різних професій.

silmedia_zgcl/bbsLuMj4g.jpeg

Вона одягалася як мама, ходила на роботу як мама, носила макіяж і зачіску як мама, і була ідеальним об'єктом для наслідування.

silmedia_zgcl/yxNj3GC4R.jpeg

Впізнаваний образ Барбі, яка до того моменту продавалася вже в багатьох країнах, своєю чергою послужив каталізатором руху за права жінок у всьому світі.

silmedia_zgcl/oMDxuGC4g.jpeg
Барбі 60-х

Однак тоді критики приписували Барбі клеймо ляльки-споживача, ляльки-модниці, нав'язливо захопленої ганчірками.

silmedia_zgcl/OUFJ0Lr4g.webp

Насправді Рут Хендлер хотіла створити таку ляльку, з якою діти могли б грати, переодягати її, зачісувати, укладати волосся, всіляко смикати, імітувати ситуації дорослого життя, і тим самим прищепити дівчаткам хороший смак.

До речі, всього у Барбі в різні роки було 19 видів зачісок, а одяг їй придумували понад 75 дизайнерів.

silmedia_zgcl/sR_C3Mj4R.jpeg

Незабаром у Барбі з'явилася краща заміжня подруга Мідж.

silmedia_zgcl/hyHqqMCVR.jpeg

Одного разу компанія створила набір «Щаслива родина», де у Мідж був вставний пластиковий живіт з немовлям всередині, поруч її підростаюча дитина разом з Барбі, Кен в ролі медпрацівника.

До речі, був час, коли Кена перестали випускати, бо на нього не було попиту і він був радше доповненням до гри на кшталт домашнього улюбленця, аніж окремим персонажем.

Однак через рік його довелося повернути. Бо у Кена було надважливе завдання — захищати ляльку від зайвих питань з боку батьків та дітей. По суті він охороняв репутацію жінки.

silmedia_zgcl/4eNM6Gj4R.jpeg
silmedia_zgcl/b40GeMj4g.jpeg

Здавалося б, дівчаткам показали образ сім'ї та материнства. Але критики стверджували, що новий образ ляльок заохочував підліткову вагітність серед молоді.

silmedia_zgcl/cXEacp_4g.jpeg

А потім Барбі почала рухатися

Фахівець з крилатих ракет Джек Райан придумав для неї шарніри, щоб у ляльки поверталася талія, згиналися лікті, коліна і зап'ястя. Пізніше Барбі «захоплюється» різними видами спорту. Наприклад Барбі-балерина спеціально проєктувалася для виконання шпагатів, піруетів і інших балетних па.

silmedia_zgcl/I4brknCVg.jpeg

Під час боротьби за права темношкірих у США компанія придумала темношкіру ляльку.

silmedia_zgcl/hsBFgnj4g.jpeg

Таким чином заслужила лояльність афроамериканського населення, а сама лялька вплинула на толерантність поглядів багатьох поколінь дітей і дорослих.

А у 70-х Барбі нарешті починає дивитися прямо та виглядати натурально: з'явилася посмішка, була майже відсутня косметика, а волосся спадало природно.

silmedia_zgcl/v6LtXMCVg.webp
Барбі 70-х років

Барбі та благодійність

Наступне десятиліття знову змінило ляльку. По-перше, її вже добре знали у світі. По-друге, вона стала більш популярна через серію «Ляльки світу», до якої входили чорношкіра Барбі, іспанка, «східна», Барбі-італійка, парижанка та навіть королева Великобританії.

silmedia_zgcl/l2BbeMj4g.jpeg
Барбі іспанка
silmedia_zgcl/GnyBeMj4g.jpeg
Східна лялька
silmedia_zgcl/kyVE6MC4g.jpeg
Барбі з Нігерії

Навіть мами з задоволенням купували собі ляльок і грали з ними, прикриваючись дорослим хобі.

У колекції Барбі тоді були ляльки з 11 кольорами шкіри й 9 кольорами очей

Тоді ж компанія випускає колекційні Барбі, гроші від яких йдуть на благодійність. Наприклад, лялька від австралійського дизайнера Stefano Canturi коштувала 302,5 тис. доларів. На ній було кольє з рожевим діамантом та обручка з діамантом.

Гроші від її продажу на аукціоні christie's пішли у Фонд досліджень раку грудей.

silmedia_zgcl/VYQ86GjVg.jpeg

Ближче до 90-х Барбі не лише стає бізнесвумен (з'являється лялька день-ніч з двома комплектами одягу — вранці діловий костюм, а ввечері сукня), у неї ще й з'являються родичі. Всього у Барбі 70 друзів і родичів.

У 1992 році з'явилася Барбі, яка вміла говорити 300 фраз. Вона викликала невдоволення батьків своїми словами: «Уроки математики занадто складні», «Мені подобається шопінг!», «Чи достатньо у нас одягу?».

silmedia_zgcl/dHnKgnC4g.jpeg
Вагітна Барбі

Уже наприкінці 20 століття з'явилася перша Барбі в інвалідному візку. Її розробили для дітей з інвалідністю, щоб вони не відчували себе незатишно. А також для здорових дітей, щоб привчати їх до думки, що до тих, хто відрізняється, потрібно ставитися з повагою та розумінням.

silmedia_zgcl/lYbTuMjVg.webp
Перша Барбі в інвалідному візку - Беккі

1998 рік. Вважається, що Мідж та інші подружки Барбі створені для того, щоб на їх тлі головна героїня могла блиснути розумом, красою, смаком, талантами, розкішним вбранням. Подружки немов перетягують на себе всі життєві проблеми реального світу: Беккі в інвалідному візку і двічі заміжня Мадж як громовідвід проти звинувачень за надмірно ідеальний і прилизаний образ ляльки. Тоді ж дослідження університету Бата виявило, що дівчатка проходять стадію ненависті до Барбі: ламають її, видирають волосся, запікають в мікрохвильовці.

Пролив Миколи Ламма

У 2000 році художник Микола Ламм розробив модель Барбі з реальними жіночими пропорціями. На його думку, нова лялька мала позбавити дівчаток комплексів з приводу власного тіла. А у хлопчиків таким чином мало формуватися правильне уявлення про жіночу красу.

silmedia_zgcl/3LX3i7jVR.webp

А уже у 2014 році Ламм продовжив експеримент. У комплекті з лялькою тепер йде набір наклейок зі шрамами, веснянками, прищиками та навіть з целюлітом. Така лялька була покликана змусити дівчаток по всьому світу полюбити своє тіло.

У 2016 році компанія представила нові, реалістичніші, версії жіночого тіла: висока, низька та з пишними формами.

silmedia_zgcl/znsPuGCVR.jpeg

Одночасно з випуском колекції Барбі різних параметрів Mattel випустила декілька ляльок, які мають особливості здоров’я або зовнішності: ляльку на візку, ляльку з протезом ноги та ляльку з вітіліго. Останню розробили разом з дерматологами.

silmedia_zgcl/im94WnjVR.jpeg
silmedia_zgcl/nAPzWnC4R.jpeg
silmedia_zgcl/Yz54W7CVR.webp

Нові Барбі також отримали 7 різних відтінків шкіри, 22 варіанти кольору очей і 24 зачіски. Ці зміни були найрадикальнішими за всю історію існування ляльки.

Успішний проєкт, що стосується різноманітності — благодійна лялька без волосся, яку безкоштовно роздавали дівчаткам, що борються з раком. Лялька з набором яскравих перук повинна була допомогти дівчаткам прийняти наслідки хімієтерапії, через яку зазвичай випадає волосся.

silmedia_zgcl/O9VxR7CVR.jpeg

У 2023 році компанія випустила ляльку з синдромом Дауна.

silmedia_zgcl/_o3KrMC4g.jpeg

Барбі блондинки, брюнетки, представниці різних національностей, пожежниці, музикантки, ляльки з протезами й на візочку, мами та бізнес-вумен — нині ринок радує великим вибором. А компанія Mattel приклад того, як успішно розвиватися, правильно будуючи маркетингову компанію та прислухаючись до споживачів.

silmedia_zgcl/snIcrGj4R.jpeg

Грайтеся, колекціонуйте і не забувайте, що скоро у кінотеатрах прем'єра фільму про найпопулярнішу ляльку у світі.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Лайфстайл"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар