Які країни дозволили бити своєю зброєю по росії

Станом на 4 червня представники 15 країн-союзниць виступили за те, щоб дозволити Україні використовувати їхню зброю для завдавання ударів по території росії. Розповідаємо, про заяви світових лідерів на цю тему.

silmedia_zgcl/apCveasIR.jpeg

З початку повномасштабної війни країни Заходу обмежували використання своєї зброї Україною для атак на території росії. Союзники були стурбовані, що удари по рф зброєю НАТО, можуть призвести до ескалації конфлікту.

Після російського наступу на Харківщині, Україна отримала дозвіл бити західною зброєю по території рф від деяких держав. До переліку належать: Велика Британія, Франція, Польща, Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Нідерланди, Швеція, Данія, Норвегія, Фінляндія, Канада та (частково) США й Німеччина.

Данія

Україна може використовувати данські винищувачі F-16 для ударів по військових цілях на території росії. Міністр закордонних справ Данії Ларс Лекке Расмуссен пояснив позицію данського уряду:

«Коли ми обговорювали це з нашим комітетом у закордонних справах в данському парламенті, ми з самого початку чітко дали зрозуміти, що це частина самооборони, щоб було можливо також атакувати військові об'єкти на території агресора».

Данія пообіцяла надати Україні 19 літаків F-16. Перші шість винищувачів мають поставити в Україну вже влітку 2024 року. Крім того, Бельгія зобов’язалась до 2028 року передати Україні 30 своїх винищувачів F-16, але з умовою, що їх не будуть використовувати для ударів по об’єктах на території росії.

silmedia_zgcl/KOSneasSR.jpeg
F-16 ВПС США. Фото: Пресслужба НАТО

Польща

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що його країна, на відміну від інших держав, від початку повномасштабного вторгнення 2022 року не забороняла Україні здійснювати удари по території росії.

Сікорський наголошує, що Київ здатний визначати цілі з урахуванням міжнародного гуманітарного права: «Закони війни це регулюють».

silmedia_zgcl/YZkje-sSg.jpeg
Радослав Сікорський. Фото з відкритих джерел

Нідерланди

Прем'єр-міністр Нідерландів Кайса Оллонгрен підтвердила, що Україні буде дозволено застосовувати надані її країною винищувачі F-16 для ударів по цілях на території Росії. Про це вона сказала в інтерв'ю Politico під час сінгапурського саміту.

silmedia_zgcl/LowmzBsIR.jpeg
Кайса Оллонгрен. Фото з відкритих джерел

Оллонгрен зазначила, що її країна не встановлюватиме обмеження, як це зробила Бельгія. Натомість Нідерланди збережуть той самий принцип, який встановлено при передачі будь-якої іншої зброї. Єдина вимога до України – дотримуватися міжнародного права.

Литва, Латвія, Естонія

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур переконаний, що країни-партнери, які передають Україні далекобійну зброю, мають також дати дозвіл на удари по військових об’єктах на території рф. За його словами, Україна повинна мати всі можливості для захисту власної країни та свого народу.

silmedia_zgcl/bVhGzfsSR.jpeg
Ханно Певкур

Президент Латвії Едгарс Рінкевичс закликав західних союзників зняти обмеження на застосування Україною переданої зброї по військових цілях на території росії. Його країна – "за".

silmedia_zgcl/gar4kBsSg.jpeg
Едгарс Рінкевичс

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що західні союзники мають зняти обмеження на використання зброї, що постачається в Україну, а також дати Києву більше свободи для завдавання ударів по цілях у росії.

silmedia_zgcl/4h8HzfySg.jpeg
Габріелюс Ландсбергіс

Франція

Франція дозволила Україні бити далекобійними ракетами Scalp по рф. Про це повідомляє BBC News, з посиланням на анонімного французького офіцера військової авіації. Він розповів, що українські військові мають дозвіл на удари французькими ракетами Scalp по аеродромах в Курській та Бєлгородській областях країни-агресора.

При цьому Макрон наголосив, що французька зброя має використовуватися лише проти цілей, з яких завдаються удари по Україні.

«Ми не повинні дозволити їм вразити інші цілі в росії, включаючи цивільні або інші військові об'єкти», – додав він.

Німеччина

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, своєю чергою, заявив, що Україна може захищатися, поки вона дотримуватиметься умов країн-постачальників зброї, включаючи США, та міжнародного права.

«Україна має всі можливості, згідно з міжнародним правом... Про це треба сказати прямо. Мені здається дивним, коли деякі люди стверджують, що не можна дозволяти захищатися і вживати відповідних заходів», – сказав він.
silmedia_zgcl/l8ZOkBySR.jpeg
Макрон і Шольц. Фото: Reuters

Велика Британія

Велика Британія першою дозволила використовувати зброю, надану Лондоном для ударів по рф.

«Україна має таке право. Так само, як Росія завдає ударів всередині України, ви можете цілком зрозуміти, чому Україна відчуває потребу переконатися, що вона захищає себе», – заявив міністр закордонних справ країни Девід Кемерон.
silmedia_zgcl/EtOezfsIR.jpeg
Девід Кемерон

Чехія

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що його країна «не має проблем» щодо використання Києвом наданих Прагою боєприпасів для ударів по території росії.

«Україна не має воювати з однією рукою, зав’язаною за спиною. Україна повинна мати право опиратися варварському вторгненню росії навіть на російській території. Чехія не має проблем із захистом України від агресора», — підкреслив Ліпавський.
silmedia_zgcl/Nj0NifsIR.jpeg
Ян Ліпавський

Швеція

Міністр оборони Пол Йонсон заявив, що Україна має право вести воєнні дії на території росії, якщо вони не порушують законів війни. Швеція підтримує міжнародне право та право України на захист і підтримує удари по території країни-агресора.

silmedia_zgcl/wsa1zfsSg.jpeg
Пол Йонсон

Фінляндія

Голова оборонного комітету парламенту Юкка Копра заявив, що фінську зброю можна використовувати для ударів по рф. Міністр оборони Антті Гяккянен каже, що обмеження на використання зброї були введені в основному країнами, які надали Україні далекобійне озброєння.

silmedia_zgcl/A3L-zfyIR.jpeg
Юкка Копра

Норвегія

Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде заявив, що для України не має бути обмежень у застосуванні зброї, наданої західними партнерами.

«Також ми вважаємо, що Україна має абсолютно беззаперечне право згідно з міжнародним правом бити по цілях на території росії у рамках захисту своєї території… Це абсолютно нормально у стані війни, і ми не можемо змушувати Україну боротися, тримаючи одну руку за спиною… Якщо Україну атакують російські сили з території росії, бо у них є далекобійна зброя – повинна бути можливість відповісти їм», – зауважив очільник МЗС Норвегії.
silmedia_zgcl/OJfTiByIg.jpeg
Еспен Барт Ейде

США

Президент США Джо Байден дозволив Україні використовувати американську зброю для ударів по деяких цілях у росії, але лише в районі Харківщини.

Радник Білого дому з питань Нацбезпеки Джон Кірбі заявив, що Україна попросила дозволу на використання наданої США зброї для завдання ударів по «безпосередній загрозі через кордон».

«Ми говоримо про військові точки, стрілецькі позиції тощо. Логістичні опорні бази, які росіяни використовували, щоб створити якусь буферну зону, щоб вони могли продовжувати бити по Харкову», — підкреслив Кірбі.
silmedia_zgcl/vmcQiBsSg.jpeg
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі. Фото: AP

Канада

Канадська прем'єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен розповіла, що її країна ніколи не встановлювала ніяких обмежень, щодо території, де може використовуватись передане озброєння.

silmedia_zgcl/l5pHZBsSR.jpeg
Метте Фредеріксен

Тако Жолі підкреслила, що на цей момент у росії відсутні будь-які червоні лінії, які могли б завадити використовувати передану зброю для законної оборони території України.

«І в Канади немає жодних умов для використання переданої зброї Україні, і тому ми продовжуватимемо працювати з українськими збройними силами», — зауважила міністерка.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар