Ясір Арафат — перший у світі терорист, що отримав Нобелівську премію миру

1974 рік. Генасамблея ООН у Нью-Йорку. До зали заходить чоловік з кобурою у якій знаходиться пістолет. Він прямує до сцени. Звідти виголошує промову. Зал аплодує стоячи. Цим чоловіком був відомий палестинський лідер та терорист номер один у світі Ясір Арафат.

silmedia_zgcl/mufhxqVSg.jpeg

Він один із найвідоміших радикальних політичних діячів ХХ століття. Його життя та діяльність досі викликають протилежні думки у світі. При цьому Арафата вважають борцем за незалежність та національне визволення й убивцею-терористом, який організовував засідки на мирне населення.

У часи правління йому вдалося перетворити недержавне насилля в легітимну форму політичної боротьби.

silmedia_zgcl/wUhKr54IR.jpeg
Він залишився без матері, коли йому було п’ять років. Хлопця виростив дядько. Але щоб уникнути порівнянь з ним — взяв собі псевдонім, бо справжнє ім’я Ясіра Арафата було Мухаммад Абд ар-Рахман Абд ар-Рауф Арафат аль-Кудва аль-Хусейні.

По материнській лінії Арафат був родичем муфтія Єрусалима Аміна аль-Хусейні, лідера палестинських арабів, який під час Другої світової війни виступав за союз арабів з фашистською Німеччиною, закликав до джихаду проти англійців.


Уже з 17 років Арафат брав участь у нелегальних поставках зброї до Палестини, а його військовим інструктором був нацистський офіцер-втікач.

У часи першої арабо-ізраїльської війни 1948-1949 років він кинув навчання в Єгипті та вирушив зі своїми однодумцями мститися за вбитих арабів з палестинського села Дейр-Ясин. Щоправда, до точки призначення група не дісталася. Була роззброєна дорогою.

ФАТХ

У 1957 році Ясір Арафат створив терористичну організацію ФАТХ. Спочатку вона носила назву ХАТФ, але ця абревіатура нагадувала арабське слово поразка. Вихід було знайдено: назву організації стали писати задом наперед. ФАТХ означало перемога.

silmedia_zgcl/JGs-T9VSR.jpeg
Він був перший, хто на Близькому Сході залучав до тероризму жінок і хотів залучити дітей. Говорив, що діти, які стають з камінням перед танками є найкращим голосом до світу. Вони нагадують світу про страждання Палестини.

У останній день 1964 року ФАТХ здійснила перший теракт на території Ізраїля, намагаючись зірвати акведук, який забезпечував прісною водою половину країни.

Цю подію палестинці вважають початком збройної боротьби за створення своєї держави. ФАТХ нападали на єврейські сільськогосподарські поселення, підривали автобуси та автівки, встановлювали бомби на вулицях та майданах.

Організація захисників Палестини

У 60-х роках 20 століття Арафат звернувся за допомогою до Ліги арабських держав, доводячи, що сила арабів у єдності, тому на озброєну боротьбу потрібні гроші, зброя та люди.

Після цього, у 1964 році, коштом Ліги арабських держав створили Організацію звільнення Палестини (ОЗП). Вона об'єднувала в собі всі організації палестинського опору, які прагнули до спільної мети — звільнення Палестини та створення незалежної палестинської держави.

silmedia_zgcl/18GBTrVSg.jpeg
Ясір Арафат пишався, що світ почав боятися палестинців. У одному з інтерв'ю він сказав: Найкраще, що нам вдалося зробити — це перетворити наших земляків із втікачів у воїнів. Ніщо вже не може цього змінити. Нам вдалося йти до цієї перемоги. І я переконаний, що ми це зробимо.

Протягом півтора десятиліття Ясір Арафат давав накази, у результаті виконання яких загинули тисячі людей. Бойовики ОЗП захоплювали в Ізраїлі рейсові автобуси та школи, по всьому світу полювали на ізраїльтян та тих, хто їм співчував, крали літаки, брали заручників.

Бойовики Організації звільнення Палестини, якою він керував, були замішані в найрезонансніших терактах проти євреїв. У той же час, Ясир Арафат залишався осторонь від найбільш кривавих злочинів. Наприклад смерті ізраїльської збірної на олімпіаді в Мюнхені.

silmedia_zgcl/a9tSq54IR.jpeg
Чорний вересень на олімпіаді у Мюнхені. Організатори мюнхенської Олімпіади хотіли, аби вона запам'яталася глядачам як безтурботна і відмовилися від посилених засобів безпеки. Свято спорту зіпсував кривавий теракт. 5 вересня терористи з палестинського Чорного вересня посеред ночі увірвалися в Олімпійське поселення і захопили в заручники атлетів з ізраїльської делегації. Операція зі звільнення провалилася і всі заручники загинули. За це Ізраїль вирішив мстити. Всесвітньо відомими були їхні операції Весна молодості та Гнів Божий.

У 1974-му році Арафат голосно заявив про себе на міжнародній дипломатичній арені. Звертаючись до делегатів Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку, він сказав, що "прийшов туди з оливковою гілкою і зброєю борця за свободу".

"Не дайте оливковій гілці впасти з моєї руки" – закликав Арафат.
silmedia_zgcl/tTA8VlVIg.jpeg
Терорист, по лікоть у єврейській крові він отримав Нобелівську премію у 1995 році, коли знайшов у собі сили підписати перемир'я з Ізраєлем. Але пізніше він легко наплював на всі обіцянки і розв'язав новий виток насилля та послав до Ізраїлю терористів-смертників.

До речі, під керівництвом "миротворця" Арафата ОЗП провела близько двох тисяч терактів проти ізраїльтян. Він не раз приписував собі ідею авіатероризму.

6 вересня 1970 року підконтрольні Арафату бойовики лише за один день захопили три літаки: англійський, американський та швейцарський. Два лайнери посадили в Йорданії, а третій в Каїрі. Потім літаки підірвали. Ця акція зробила палестинців синонімом терористів та викликала обурення по всьому світу.

Король Йорданії Хусейн, який надав сховок ОЗП, вирішив позбавитися від цієї організації. Його танки та піхота нанесли розгромний удар по бойовикам Арафата. Тоді знищили десь п'ять тисяч з них. Тих, хто залишився — вигнали з Йорданії.

Ясір Арафат після Йорданії осів у Лівані, став не тільки основоположником авіатероризму, а й такого ноу-хау як захоплення шкіл.

У травні 1974 року бойовики ОЗП захопили школу в містечку Маалот, у якій були близько 100 дітей. 16 з них були вбиті, ще 68 отримали поранення.

silmedia_zgcl/AQGU4l4Ig.jpeg
У 1993 році Ясір Арафат та прем'єр Ізраїлю Іцхак Рабін підписали так звані угоди в Осло. Вони передбачали створення Палестинської автономії на Західному березі Йордана в Секторі Газа. Ясір Арафат очолив адміністрацію автономії. У 1994 році він разом з рабином і главою МІД Ізраїлю Шимоном Пересом отримав Нобелівську премію миру.

Життя Ясіра Арафата постійно було в небезпеці. Десятки замахів за 40 років. Полювання на нього вели й ізраїльські спецслужби, й арабські бойовики-радикали.

Навесні 1992 року під час піщаної бурі в Лівії розбився літак, на борту якого знаходився Арафат. Загинули і пасажири, і пілоти. Врятувався лише він. Відбувшись синцями та подряпинами він 13 годин чекав порятунку в пустелі.

28 жовтня 2004 року повідомили про серйозну хворобу Арафата. Наступного дня його перевезли у військовий госпіталь з підозрою на рак або отруєння. Незабаром Арафат упав у кому, його життя підтримували за допомогою спеціальних апаратів.

silmedia_zgcl/pS984_4IR.jpeg
Біля помираючого лідера розгорнулася справжня боротьба за владу та гроші. Статок Арафата був більше трьох мільярдів доларів. Його дружина Суха врешті-решт передала прихильникам чоловіка коди банківських рахунків у обмін на щомісячні виплати.

11 листопада Арафата відключили від апаратів життєзабезпечення. За однією з версій, основною причиною його смерті став цироз печінки. За іншою — СНІД. Але результати опублікованого восени 2013 року заключення швейцарської лабораторії говорять про те, що його отруїли полонієм.

silmedia_zgcl/E-qPT9VSg.jpeg
Арафат перетворився на терориста номер один. У світі закріпився стереотип араба як небезпечного злочинця.

Зауважимо, що палестинський терор приніс свої плоди. На території Ізраїля була створена Палестинська автономія, яка включала в себе Сектор Газа та район Ієрихона на Західному березі річки Йордан.

Адміністрацію автономії очолював Ясір Арафат. Його призначення підтримали керівники Ізраїлю та США. У їхніх очах він виглядав більш кращою фігурою ніж інші палестинські лідери, особливо ті, хто презентував фундаментальні терористичні організації ХАМАС, Хезбола, Ісламський джихард. До того ж Арафат до цього часу відхрестився від тероризму.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Історії"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар