«Інший Франко»: фільм про невідомого українського героя

8 лютого 2024 року в українських кінотеатрах відбулась прем'єра історичної стрічки «Інший Франко». Придбати квитки на перегляд фільму можна до 14 лютого.

silmedia_zgcl/sdCQwD2Sg.jpeg

Фільм знайомить нас із сином українського письменника Івана Франка — Петром. На перший погляд головний герой викликає відразу. Він підтримав совєтську владу, погодився стати депутатом Верховної Ради УРСР. Петро Франко зрадив своїм принципам, але натомість — врятував родину. З кожною наступною хвилиною Ви дізнаєтесь про все, що довелось пережити Франку, не відкриваючи вікіпедію. Персонаж, який на початку викликав зневагу, змусить Вас хвилюватися за його долю до самого кінця.

«У Верховній Раді я щоразу піднімаю червону книжку. У цей момент себе ненавиджу, ніби пародія сам на себе», — зі сльозами говорить Петро Франко.

Сюжет

Стрічка «Інший Франко» зіткана зі фрагментів і спогадів минулого життя, які переплітаються з фатальним епізодом у червні 1941 року.

silmedia_zgcl/O7VEKD2Ig.jpeg

Львів. 1941 рік. На порозі будинку Франків з'являється несподіваний гість — друг Андрій Грищук. Петро і Андрій разом були в скаутській організації «Пласт», боролися за кохання однієї жінки, воювали проти поляків, рятували один одного з палаючого літака та тікали з полону. В один момент події на екрані змушують повірити, що вони друзі і залишаться ними до кінця. Проте один з них зажадає помсти, а іншому доведеться розплачуватися за порятунок життя у свій день народження.

silmedia_zgcl/m2n8Kv2IR.jpeg

Серед інших героїв на екрані з'являться: Ольга, в яку були закохані Андрій та Петро, доньки Франка: Ася, яка в майбутньому мріє писати, як її дідусь і Віра, яка не боїться говорити правду та відстоювати справедливість. Не менш значимим персонажем стане хлопчик, якого врятували в часи Голодомору. Його історія стане справжньою трагедією.

Фінал

У біографічному фільмі я очікувала побачити фінал, що стане відповіддю на всі попередні запитання. Поганий чи хепі-енд — кожний із варіантів став би логічним завершенням історії.

silmedia_zgcl/6NSLKvhIR.jpeg

Історичний фільм «Інший Франко» має відкритий фінал, сповнений здогадок. Глядачі ніколи не дізнаються, що сталось з Петром Франком, проте є шанс побачити, яким було його життя до...

Гра акторів

Історія розгортається у двох часових проміжках, кожного з головних героїв втілили «акторські дуети». Роль Петра Франка виконали лавреат премії «Золота дзиґа» В’ячеслав Довженко та Роман Куліш. Андрія Грищука зіграли — Андрій Федінчик та Ахтем Сеітаблаєв відповідно.

silmedia_zgcl/uB3qFv2SR.jpeg

Роль Ольги дісталася акторці Івано-Франківського академічного музично-драматичного театру імені Івана Франка Надії Левченко (в юності – Лілія Юськевич). Дочок сина Каменяра втілили на екрані Ірина Кудашова та Яна Коверник. Персонажі другого плану іноді не помітні в фільмі. Попри глибоке розкриття образів, основна увага зосереджена на головних героях, їхніх емоціях і почуттях.

Син Каменяра

«Інший Франко» — назва фільму відокремлює Петра від його батька та робить героя окремою людиною в історії. Проте образ батька переслідує головного героя протягом усього фільму. На стінах висять портрети відомого письменника, звучать його вірші, донька бажає почути продовження казки про доміно. Петро постійно відчуває на собі тягар відповідальності бути сином Івана Франка.

«Я син каменяра, нащадок його справи. Той, хто підіймає народ», — заявляє в одному з епізодів наймолодший син «Вічного революціонера».
silmedia_zgcl/CUfQFvhIR.webp

совєтська влада

У фільмі показують, як західна частина України опинилась під контролем срср та як тоталітарна влада намагалась знищити все українське. Особливо проникливим є момент, коли Петро Франко, тоді ще маловідомий вчений, прибуває до Харкова та фіксує наслідки Голодомору, який спричинила радянська влада.

silmedia_zgcl/vEQ9KDhIR.webp

У той час активно працює совєтський режим: розкинуті листівки з пропагандою, репресії, погрози та мовчання про злочини влади. Фільм на прикладі однієї історії продемонстрував як тоталітарна система нищить їй неугодних, як використовує методи підстави, шантажу, залякування, як ламає людей. Стрічка стає нагадуванням, що деякі речі не змінюються і залишаються актуальними через століття.

«пусть долгіє годи живьот сталін, голосуйтє за вождя», — лунають пропагандистські наративи у фільмі.

Особливості фільму

Майстерні декорації фільму переносять глядачів у Львів 1941 року. Спеціально для стрічки створили репліку літака Першої світової війни моделі «Альбатрос» із бортовим номером LVGC-15960, на якому літав Петро Франко.

Особливістю фільму є музика, яка передає відчуття героїв та ніби прогнозує майбутнє. Від тривожної мелодії, глядач розуміє, що на героїв чекає випробування. Під звучання спокійної музики і персонажі, і глядачі можуть на мить відпочити. Проте лише на мить, адже події у фільмі постійно тримають у напрузі.

silmedia_zgcl/J1nRcv2Ig.jpeg

Знімальна група консультувалася з родиною Франка та працівникам музею, щоб передати тонкощі сюжету. Окремо заслуговує уваги робота з флешбеками. Режисери непомітно переносять глядачів однієї з історії в іншу.

Головна особливість фільму – це відчуття прірви, що пройшла між двома колись близькими людьми. Стрічка передає відчуття небезпеки та змушує співпереживати головному герою. І звісно, відкриттям фільму стала постать Петра Франка – відомого авіатора, гарного батька, політика, співзасновника пластунського руху та сина Каменяра.

silmedia_zgcl/ykQm5vhSg.webp

Більшість українців не знають, хто такий Петро Франко, але чимало знають про його батька. Цей фільм відтворює образ героя, абсолютно невідомого своїй країні.

На прем'єрі фільму виконавець головного героя В’ячеслав Довженко заявив:

«Головна мета, щоб хоча б виникло бажання після перегляду стрічки відкрити Вікіпедію і прочитати, хто такий Петро Франко, у чому його досягнення, чому про нього кіно знімають. Свято вірю, що це відбудеться».

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар