Каспійське море наводнили кораблі, які приховують маршрути: возять безпілотники та боєприпаси з Ірану в росію

Води Каспійського моря стали головним морським шляхом, який забезпечує пряме сполучення між Іраном і росією. І акваторія дедалі більше завантажена суднами, включно з тими, які займаються ймовірними перевезеннями зброї з Тегерана до Москви, пише CNN.

За словами експертів, у міру поглиблення співпраці між двома режимами саме маршрути Каспійського моря використовуються для переміщення безпілотників, куль і мінометних снарядів, які російський уряд придбав у іранського режиму для посилення своїх військових зусиль в Україні.

silmedia_zgcl/N7e3h2Q4g.png
путін з президентом Ірану Ебрагімом Раїсі
«Немає жодного ризику для іранського експорту в Каспійському морі через прикордонні країни – у них немає можливостей або мотивів перешкоджати таким видам торгівлі», – сказав Мартін Келлі, провідний аналітик з розвідки охоронної компанії EOS Risk Group.

Азербайджан, Туркменістан і Казахстан — це колишні радянські республіки, які мають порти на Каспійському морі. І це «ідеальне середовище для того, щоб ця торгівля пройшла без протидії», - додав Келлі.

За словами Келлі, у період із серпня по вересень 2022 року відбувся загальний стрибок кількості суден у Каспійському морі, які вимкнули дані відстеження.

Резолюція Міжнародної морської організації вимагає, щоб більшість суден мали систему відстеження, яка автоматично надає інформацію про місцезнаходження та ідентифікацію іншим суднам і прибережним властям. З міркувань безпеки ці системи автоматичної ідентифікації (AIS) повинні передавати дані в будь-який час, за обмеженими винятками. Але кораблі можуть вимкнути відстеження AIS: тактика, яку можна використати, щоб замаскувати окремі ділянки шляху, приховати пункти призначення або чи вимкнути це стеження під час заходу в порт.

За словами Бріджит Діакун, аналітика даних і репортера Lloyd's List, яка спеціалізується на аналізі світового морського судноплавства, це явище значною мірою зумовлене саме кораблями під прапорами росії та Ірану. І, зокрема, типом вантажних суден, здатних перевозити зброю.

«Підозріло, якщо судно просто виходить з одного порту та повертається, не заходячи в інший порт», — пояснила вона.

За даними Lloyd’s List Intelligence, більшість прогалин у даних відстеження вантажних суден під прапорами росії та Ірану виникли поблизу іранських портів Амірабад і Анзалі, а також на російській Волзі та її порту в Астрахані.

Використовуючи дані MarineTraffic, CNN відстежила шість суден під прапором росії та два під прапором Ірану, які, на думку аналітиків, демонстрували підозрілу поведінку після повномасштабного вторгнення та, ймовірно, пов’язані з торгівлею зброєю.

Виявили декілька закономірностей – можна побачити, як деякі кораблі прямують з іранських портів до Астрахані, хоча вони, начебто, не робили офіційного заходу туди. Інші судна вимикають дані відстеження на підході до іранського порту Амірабад і російського порту Астрахань.

silmedia_zgcl/W8F6h2QVR.png
Порт Астрахань взимку

Зі слів аналітиків, важко дати остаточну відповідь, який вантаж знаходиться на цих кораблях, не маючи свідчень очевидців або супутникових зображень. Однак, закономірності такої діяльності в Каспійському морі підтверджують звіти західної розвідки про трафік іранських безпілотників.

Стамбульська консалтингова компанія Bosphorus Observer повідомила CNN, що іранський режим навіть здійснив інвестиції у покращення російського порту Астрахань перед війною, щоб збільшити можливості доставки цим маршрутом, який міг би обійти санкції.

За даними Bosphorus Observer, Іран також допомагає росії в її багаторічному проекті днопоглиблення річки Волга, який дозволить доставляти більш важкі вантажі до порту Астрахані та далі за допомогою Волго-Донського каналу.

Аналітики додають: у Москві вважають, що Іран може багато чому навчити росію про «інструменти ухилення від санкцій» і «як зберегти економіку, навіть якщо санкції введені».

«Тут є великий потенціал для різноманітних порушень санкцій», — сказав аналітик Bosphorus Observer Йорук Ішик, додавши, що росія також може надсилати запасні частини та інше обладнання до Ірану через Каспійський морський маршрут.

Представники США також прагнуть посилити застосування санкцій, щоб запобігти доступу Ірану до американських і західних технологій, які використовуються в безпілотниках.

У січні речник Ради національної безпеки Адрієн Уотсон сказала CNN у своїй заяві: «Ми шукаємо способи націлитись на іранське виробництво БПЛА за допомогою санкцій, експортного контролю та переговорів з приватними компаніями, чиї частини використовувалися у виробництві».

CNN також проаналізував дані відстеження Flightradar24 для чотирьох вантажних літаків, які показують, що загалом іранські літаки здійснили щонайменше 85 рейсів до аеропортів Москви з травня 2022 року по березень 2023 року.

«Однак, з точки зору порівняння обсягу того, що можна перевезти за один рейс, корабель дає вам набагато більший обсяг і можливості», — додає Келлі з EOS Risk Group.

Аналітики очікують, що у 2023 році рівень такої тіньової діяльності та «темних» заходів у порти Каспійського моря залишатимуться високими, а вплив Москви на найбільшу у світі внутрішню водойму залишиться безконтрольним.

Зростаюча співпраця на цьому внутрішньому морі, яке сховане від впливу та втручання західних держав, зміцнює силу як Москви, так і Тегерана.

«Раніше Каспійське море було театром протистояння між росією та Іраном, а тепер це потенційний шлях для ухилення від санкцій і постачання зброї», — сказав Аніс Бассірі Табрізі, керівник програми Близького Сходу та Північної Африки Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI).

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар