Хто така Мама Тереза про яку українки заспівають на Євробаченні 2024

Чим ближче до Євробачення, тим більше в соцмережах хейту щодо персони Марії Терези, яка згадується у пісні Jerry Heil та Альона Альона.

silmedia_zgcl/BlQtDDLSg.jpeg
Фото - інстаграм-сторінка Jerry Heil

У Фейсбуці знову шириться допис, скопійований, ніби під копірку, з негативним меседжем щодо особистості Марії Терези. В кінці допису зазначено, що матеріал підготовлений і зібраний на основі відкритих джерел. Яких саме — не вказано. Це дуже схоже на інформаційний вкид від країни-агресора, яка вже три роки відсторонена від участі в Євробаченні.

На жаль, багато українців не «вмикають» логіку та поширюють неперевірену інформацію. Під дописом, вони активно висловлюють свої «експертні» думки щодо вчинків Марії Терези та методів її благодійності. А ще обговорюють пісню, з якою Україна їде на Євробачення 2024, що містить рядки: «З нами Мама Тереза і Діва Марія».

silmedia_zgcl/BHGYavLSR.jpeg

Усе почалося ще в січні цього року, коли на сторінці (на ФБ) Jerry Heil анонімний автор написав коментар: «Я вибачаюсь, а чи нормально співати про мать терезу? Чи може не всі розуміють до кінця її біографію?».

Потім, ще декілька дописувачів-анонімів «розігнали» обговоренння. «Гарячу» тему підхопили ЗМІ та інші соцмережі. Таким чином, вкиди від ботоферми зробили свою справу.

Виконавці пісні Jerry Heil та Альона Альона у публічних інтерв’ю наголосили, що лише використали постать Матері Терези як загальноприйнятий символ милосердя і доброти.

До речі, суперечки щодо персони Святої — не нові. Вони тривають десятиліттями й почалися ще за її життя. Тоді, іноземні журналісти стверджували, що жінка возвеличує «культ страждань», а в її «будинках для тих, хто помирає» не надавали необхідної медичної допомоги.

Є версія, що джерелом пліток були індійські політичні та релігійні кола, для яких вона свого часу стала конкурентом, коли створила притулки й хоспіси для жебраків і дітей в Калькутті.

Друга хвиля звинувачень поширилась у світових ЗМІ у 2000-х роках після рішення Ватикану проголосити черницю Святою.

silmedia_zgcl/Xm-xvvLIg.jpeg
Мати Тереза

Основні аргументи, які наводять критики Марії Терези:

  • Культ страждань.
  • Позиція щодо розлучень, абортів і контрацепції.
  • Дружба з диктаторами і гроші від осіб із заплямованою репутацією.
  • Неналежні умови утримання хворих у лікарнях.
  • Нецільове використання коштів фонду задля свого збагачення.

До речі, допис, який шириться в соцмережах побудований саме на цих звинуваченнях.

Перебуваючи в Приштіні — столиці Республіки Косово, мені випала нагода зустрітися з людиною, яка особисто була близько знайома Марією Терезою, та почути його думку про те, чому тема звинувачень Святої з’явилася знову.

silmedia_zgcl/Wx39NvYIg.jpeg
Don Lush Gjergjі

Don Lush Gjergjі — албанський католицький священник із Косова, який здобув ступінь психолога в Римському державному університеті в 1975 році. Зараз він є генеральним вікарієм римо-католицької єпархії Прізрена з осідком у Приштині.

Символічно, що наше інтерв’ю відбувалося в Соборі Пресвятої Марії Терези в Пріштіні.

У Косово дуже поважно ставляться до Святої, батьки якої народилися в цій країні. Головний Бульвар в Приштині названий її ім’ям і на ньому встановлено пам’ятник Марії Терезі. В самому ж Соборі є стела, де зберігається краплина її крові. За повір’ям місцевих парафіян, якщо доторкнутись до неї і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться.

silmedia_zgcl/Tsx3HDLIR.jpeg
Собор Пресвятої Марії Терези

За словами Don Lush Gjergji ця крапля крові є символом життя та пожертви. Він розповів, що Марія Тереза жила за принципами, які озвучила йому в одному з інтерв’ю:

  • Без любові і самопожертви немає зміcту життя.
  • Тільки любов врятує світ, бо дії любові — дії до миру.
  • Життя — то подарунок Бога і воно для того, щоб дарувати любов іншим.

Don Lush Gjergji вперше зустрівся з Марією Терезою в 1969 році. Ось деякі його спогади:

«Я не спав всю ніч і готувався до інтерв’ю, дуже хвилювався. А вона підійшла до мене, подивилась як мама, взяла мене за руку. Я одразу заспокоївся, бо її очі випромінювали любов і добро. Далі, ми дуже довго говорили. Відтоді, вона була для мене дороговказом, прихованим скарбом, я б, навіть, сказав — духовним заповітом».

Письменник розповів, що Марія Тереза все своє життя працювала з сиротами, хворими та жебраками, створила місії допомоги знедоленим у більш ніж 100 країнах світу. Лише у Косово за її сприяння було відкрито 158 лікарень.

Ось декілька фактів з її біографії:

silmedia_zgcl/wxprHvLSg.jpeg

Справжнє ім'я Матері Терези — Аньєза (або Аґнес) Ґондже Бояджіу. Вона народилася в Скоп'є (нині — столиця Республіки Північна Македонія). У 18 років Аньєза покинула дім, вступивши до місіонерської організації. В Ірландії вона вивчила англійську мову і 1929 році відправилася до Індії, де стала послушницею монастиря Дарджілінг у Гімалаях.

Згодом, Аньєза прийняла обітницю черниці, обравши собі ім'я «Тереза» на честь Терези з Лізьє, покровительки місіонерів.

Мати Тереза розпочала працювати серед знедолених у 1948 році:

«Я повинна піти з монастиря й допомагати бідним, живучи їхнім життям. Це було веління. Не скоритися йому означало б зраду віри».

Спочатку вона заснувала школу, а незабаром почала піклуватися про голодних і хворих. Дуже швидко її діяльність стала відомою на весь світ.

В 1979 році Мати Тереза стала лауреаткою Нобелівської премії миру. Після смерті була канонізована в католицькій церкві.

Don Lush Gjergji згадує, що вона завжди була скромно одягнена. Письменник не одноразово відвідував Матір Терезу в різних країнах, де вона перебувала з благодійними місіями. Каже, що жила вона у звичних квартирах і спростовує звинувачення у розкраданні грошей.

Щодо нової хвилі хейту на адресу Святої в Україні саме зараз, Don Lush Gjergji не виключає вкиду в інформаційний простір російської пропаганди, аби вчергове посварити українців і скомпрометувати наших виконавців на Євробаченні. Письменник різко засуджує дії країни-агресорки.

Можливо, Мати Тереза не була особистістю, позбавленою недоліків і робила помилки, як і всі люди на Землі. В її притулках не було палат типу «люкс», адже там надавали прихисток і допомогу тим, кому відмовляли в лікарнях. Але, наразі, з цієї розмови я винесла одне — не існує жодних доказів того, що вона робила щось у своєму житті зі злими намірами.

Так що, шановні «експерти» і коментатори, підтверджуйте свої дописи перевіреними фактами. Поширення неправдивої інформації від ботоферм, особливо під час війни, це дії на користь ворога та підрив віри в нашу Перемогу.

Спеціально для Сіль.Медіа матеріал підготувала Ольга Прядко.


Сіль.Медіа нагадує, що пряму трансляцію півфіналів розпочнуть 7 і 9 травня о 22:00, тоді як гранд-фінал покажуть 11 травня о 22:00. Україна виступить у першому півфіналі під номером 5.

Подивитися трансляцію пісенного конкурсу можна буде на кількох платформах:

  • телеканал Суспільне Культура;
  • сайт Суспільне Культура;
  • сайт Суспільне Євробачення.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Сіль Медіа

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар