Ментальне відновлення та інтеграція в громаду: під Луцьком створюють сучасний простір для українців, які постраждали від війни

Створити сучасний комфортний простір для українців, які постраждали від війни, забезпечити переселенців гідним тимчасовим житлом на час їхнього становлення, надати майданчик для відновлення, інтегрувати внутрішньо переміщених осіб у громаду, працювати з ветеранами: такі цілі проєкту RE: Ukraine Housing Lutsk, який нині реалізують на Волині.

silmedia_zgcl/N-5E8s8IR.jpeg

RE: Ukraine Housing Lutsk – це перша приватна ініціатива тимчасового житла в Україні. Вона відрізняється від традиційних шелтерів чи компактних місць проживання тим, що гарантує більше приватності. Будиночки для проживання створені з високоякісного матеріалу та мають інноваційний дизайн. Окрім гідного жила, людям планують надавати й спектр послуг для ментального та фізичного відновлення.

Територія проєкту – понад 12 га, містечко буде облагородженим й міститиме 127 квартир для розміщення та сучасний центр відновлення. Одночасно відновитися зможуть 456 осіб. Усе це – у 12 хвилинах їзди від центру Луцька, у мальовничому селі Жидичин.

silmedia_zgcl/LMosUs8IR.jpeg

Ініціатори проєкту – команда ГО «Алгоритм дій». Її засновники звернулися до київської майстерні balbek bureau з проханням розробити концепт поселення за всеукраїнською системою RE:Ukraine Housing. Вона реалізується за підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Фінансування проєкту здійснюється коштом внесків до ГО. Наразі всі кошти задонатили приватні благодійники, а також організація веде активні перемовини з міжнародними донорами і партнерами щодо фінансової допомоги.

Про ідею створення простору, втілення її в життя, будівництво та плани на майбутнє – «СільМедіа» розповіли менеджерка з комунікацій ГО «Алгоритм дій» Ірина Новосад та спеціаліст з будівництва, один з кураторів проєкту Віктор Чешук.

silmedia_zgcl/5AuPUy8Sg.jpeg
Ірина Новосад та Віктор Чешук

Цей проєкт створюється за системою однієї з відомих архітектурних майстерень, що на початку повномасштабного вторгнення розробила цілу систему гідного житла для вимушено переміщених осіб.

«У нашої платформи у Жидичині була земельна ділянка і ми вирішили, що тут буде якраз дуже класне місце для того, аби розмістити такі тимчасові споруди, тимчасове житло. І так все закрутилося.
Але ми трішки не оцінили своїх можливостей, думали, що це все буде дуже швидко та згодом зрозуміли, що треба велике фінансування. Уже в процесі частково змінили й концепцію, не кардинально, але вирішили, що тут зможемо створити центр ментального відновлення з тимчасовим проживанням.
Тобто наразі ми хочемо, аби до нас приїздили ті, кому треба ментально відновитися в тиші, в спокої, в дуже класній громаді. І, відповідно, з цією ідеєю наша команда рухається далі», — розповіла Ірина.
silmedia_zgcl/AAwyUyUSg.jpeg
Ірина Новосад

Нині на території розташували експериментальний модуль. Як зразок, який презентують донорам, партнерам, аби наочно демонструвати, що хочуть створити в майбутньому.

«У модулі розташовано дві квартири з різних боків. Тут зроблено все для того, аби проживати могла не одна людина, а, до прикладу, родина. 64 квадратних метри одна квартира, є кухня-вітальня, 2 спальні та повноцінний санвузол. Автономне опалення, тепла підлога.
Ці модульні будиночки виготовляє одна з луцьких компаній. Все роблять в себе на виробництві, а потім привозять, з'єднують і вже дошпакльовують, доробляють на місці», — зазначив Віктор.
silmedia_zgcl/mDHU8sUSg.jpeg
Віктор Чешук

Зараз проєкт знаходиться на етапі пошуку партнерів. До прикладу, усі меблі, якими облаштовані будинки, надала компанія IKEA.

«Цьогоріч влітку на території ми плануємо облаштувати місця для кемпів. І це один з тих напрямків, куди хочемо рухатися – збирати тут певні групи. Ми вже й з ветеранським середовищем проговорили, й з кількома організаціями ВПО. Хочемо реалізувати короткострокові Програми з відновлення. Коли поставимо наступні модулі, це вже буде більш довготривало.
Але ми розуміємо, що це точно не буде житло на роки. Тобто проживання розраховуватиметься під конкретну програму на місяць-два. Людина сюди приїздить, відновлюється, знаходить у собі сили й, відповідно, рухається далі по життю. Таким чином ми допомагатимемо інтегруватися вимушено переміщеним особам у нашу Луцьку громаду. До нас приїздять дуже круті, класні люди, великі професіонали, і втримати їх в Луцьку – це також одна з наших задач», — розповіла Ірина.
silmedia_zgcl/p7PU8s8Sg.jpeg

Як зазначив Віктор, усі модулі будуть обладнані для осіб з інвалідністю. Усе містечко буде інклюзивним.

«Даний проєкт – це одна з екологічних ініціатив, тому що всі матеріали, які тут використовують, екологічні, тут немає нічого хімічного – ніякого пінопласту, ніяких таких наповнювачів, що можуть бути шкідливими.
Також передбачена в нас своя внутрішня локальна екоканалізація, це будуть очисні споруди, усе обладнання з Європи.
Окрім власне житлових будиночків, проєкт поселення передбачає зокрема й приміщення загального користування, призначені для спільних активностей, персональних та групових занять, а також затишні рекреаційні простори для відновлення. Для підтримки роботи в комплексі буде працювати центр адміністративних послуг та охорона. Інфраструктура буде наповнюватиметься з розвитком поселення. Включаючи зони для паркування автомобілів, велодоріжки, зони відпочинку біля води, дитячі та спортивні майданчики, пункт першої медичної допомоги, закладів харчування та послуг.
Тобто ми хочемо створювати те місце, яке не буде в конфлікті з місцевою громадою, а яке буде її підсилювати й розвивати», — сказав Віктор.
silmedia_zgcl/XnNQ8y8Sg.jpeg

Щодо бюджету проєкту, то він змінюємося, адже вартість будівельних матеріалів постійно зростає. Розраховують на інвесторів та донорів. Для того й хочуть реалізовувати невеличкі програми вже, аби показати, як це працює, протестувати і зрозуміти в якому темпі працювати далі.

«Ми зараз живемо в такому турбулентному світі, мусимо адаптовуватися до нових реалій кожного дня. І в нас у всіх є вибір – ми можемо сісти й чекати, коли закінчиться війна, а можемо, незважаючи ні на що, шукати можливості, щось робити, творити, підсилювати нашу країну, робити її міцнішою, допомагати тим, хто постраждав.
За цей рік ми змінювали цілі. Бо змінюється ситуація в Україні. Ми доповнюємо проєкт, розширюємо його. Можливо, через півроку ми побачимо, що в суспільстві є інший запит, тоді ще додамо якийсь напрям. Наше завдання – дивитися широко, об'ємно, масштабно. Ми розуміємо, що навіть після перемоги, мільйони українців потребуватимуть допомоги спеціалістів», — підсумувала Ірина Новосад.
silmedia_zgcl/s9ww8yUIg.jpeg

Дізнатися більше та підтримати проєкт можна за посиланням.

Альона Капран для «СільМедіа»

Матеріал створений за результатами прес-туру «Громади тилу: як Волинь приймає ВПО, воює та розвивається», організованого Харківським прес-клубом.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Сіль Медіа

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар