Українці починають готуватися до Різдва. Соцмережі заповнють різноманітні рецепти штоленів — німецького хліба з сухофруктами, цукатами чи горіхами. Ми не змушуємо, але пропонуємо вам додати на святкові столи хоч трохи української ідентичності. З крепликами, січениками, бобальками та іншими стравами наших предків, які вони готували на Різдво – читайте у матеріалі.
Починаємо подорож із закарпатських бобальок. Це солодкі булочки з медом та маком.
Для того, щоб їх приготувати знадобляться:
Для кульок:
- 400 г пшеничного борошна;
- 220 мл теплої води;
- 14 г пресованих дріжджів;
- ст. л. цукру;
- ½ ч. л. солі;
- 300 мл олії для фритюру.
Для соусу:
- 4 ст. л меду;
- 100 мл теплої води;
- 100 г меленого маку.
Приготування:
Спершу підготуємо мак. Найкращий варіант — змолоти мак у макітрі з макогоном. Однак на сучасних кухнях це рідкість, тож можете скористатися кавомолкою, кухонним комбайном чи блендером.
У миску викладіть пресовані дріжджі, цукор та налийте теплої води. За допомогою вінчика розчиніть дріжджі у воді та одразу додайте в миску борошно та сіль.
Замісіть тісто руками. Ретельно вимішуйте його не менше трьох хвилин. Готове тісто поверніть назад у миску, накрийте чистим рушником або харчовою плівкою та поставте в тепле місце на 50 хв.
Коли тісто підійде, обімніть його руками та сформуйте невеликі кульки, вагою по 15-20 г кожна. Сформовані бобальки накрийте чистим рушником та залиште постояти 10-15 хв.
Після цього починаємо смажити. У каструлю з товстим дном налийте олію, розігрійте її, та викладіть бобальки. Смажте бобальки, помішуючи, до золотавої скоринки 2-3 хв. Орієнтуйтеся на колір кульок, вони повинні стати золотавими.
Закип’ятіть воду у великій каструлі. Готові бобальки викладіть на сито та занурите їх в киплячу воду буквально на 4-5 секунди, а потім перекладіть до великої миски.
Для соусу до перетертого маку додайте мед та воду. Ретельно перемішайте інгредієнти вінчиком, полийтесоусом бобальки та подавайте до столу.
- 150 мл молока;
- 150 мл сироватки 0,09% жиру;
- 15 г дріжджів;
- 1 ч. л. цукру;
- 1 ст. л. борошна для опари (з загальної маси борошна);
- 1 яйце;
- 1 ч. л. солі;
- 1 ст. л. олії;
- 35 г масла;
- 530 г борошна;
- 1 жовток для змащування.
Приготування
Закипʼятіть молоко та сироватку, змішайте та охолодіть суміш до 36-37 градусів. У миску викладіть дріжджі та цукор, влийте молоко та сироватку, додайте 1 ст. л. борошна та перемішайте. Дайте опарі підійти 30 хвилин.
Додайте в опару яйце, сіль, олію та розтоплене масло.
Всипте решту борошна та замісіть однорідне тісто. Борошна може піти трохи більше (десь на 1-2 ст. л.), все залежить від його вологості. Вимішуйте тісто близько 5 хвилин, потім накрийте рушником і дайте підійти годину. Воно має вирости в 3-4 рази.
Викладіть готове тісто на стіл і розділіть на 2 частини. Розкачайте їх у джгути довжиною близько 70 см.
Закрутіть обидва джгути разом у косу. Зʼєднайте кінці коси, щоб вийшло коло, перекладіть калач на застелену пергаментом круглу залізну форму діаметром 27 см та дайте підійти ще 15-20 хвилин. Змастіть калач жовтком і випікайте 30-35 хвилин при 180 градусах.
Це маковий рулет, який полюбляють не лише на заході Україні, а й у Польщі.
Знадобиться:
- 500 г пшеничного борошна;
- 180 мл молока;
- 150 г розтопленого масла (остудити);
- 6 яєць (білки та жовтки окремо);
- 43 г свіжих дріжджів;
- 6 ложок цукру;
- 1/2 ложечки солі;
- 1,5 ложки спирту (або рому, горілки);
- 2 ложечки ванільного цукру;
- 500 г маку;
- 200 г цукру (на макову начинку);
- 100 г родзинок;
- 50 г посічених волоських горіхів;
- 1 ложка меду;
- аромат мигдалю для смаку;
- дрібка кардамону;
- 1 ложка м’якого масла;
- 1 склянка цукрової пудри;
- 3-4 ложки гарячої води.
Приготування:
Мак залийте окропом, щоб вода повністю покривала зернята. Накрийте зверху тарілкою та залиште на 30 хвилин. Потім відкрийте і дайте охолонути. Далі мак потрібно добре відтиснути від зайвої вологи і двічі перемолоти в м’ясорубці.
Тепле молоко перемішайте з ложкою цукру, дріжджами та борошном. Прикрийте рушником, залиште в теплому місці на 10-15 хвилин.
Отриманий розчин змішайте з залишком борошна, жовтками, цукром, ванільним цукром, сіллю та спиртом. Поступово вливайте розтоплене масло та вимішуйте. Поставте у тепле місце на 1-1,5 годин.
Для начинки до маку додайте родзинки, 200 г цукру, посічені волоські горіхи, ложку меду та перемішайте. Яєчні білки збийте до стійких піків. Додайте до макової начинки і ретельно перемішайте.
Розділіть тісто на три рівні частини. Кожну розкачайте у прямокутник товщиною близько 3 мм. Викладіть 1/3 начинки, залиште на краях до 2 см. Загорніть у рулет. Кінці добре склейте. Викладіть рулети на папір для запікання, змастіть олією.
Випікайте в розігрітій до 190 градусів духовці 40 хвилин. Скоринка має стати золотаво-коричневою. Поки рулети ще теплі, але не гарячі, змастіть сумішшю з цукрової пудри та гарячої води.
Свою назву печиво отримало через те, що в рецепті є амоній. Це розпушувач, який додавали у випічку, щоб вона підіймалась у печі.
Знадобиться:
- 3 яйця;
- 125 г вершкового масла;
- 500 г борошна пшеничного;
- склянка цукру;
- 2 ч. л амонію або розпушувача;
- дрібка солі
Приготування
У глибоку ємність, вбиваємо яйця, насипаємо цукор та все перемішуємо до однорідної консистенції.
В окремій мисці просіюємо борошно, натираємо на великій тертці вершкове масло і висипаємо в цю ж ємність. Змішуємо масло та борошно в крихту.
Обережно вливаємо збиті яйця з цукром до тіста та ретельно перемішуємо всі компоненти.
Додаємо в масу, що вийшла, дві чайні ложки амонію і замішуємо тісто до еластичності.
Розкачуємо тісто на пергаменті за допомогою качалки до товщини 5 мм. Вирізаємо спеціальною формою, трафаретом чи склянкою фігурки у тісті.
Складаємо вирізані форми на деко на невеликій відстані один від одного та посипаємо їх зверху цукром.
Випікаємо печиво в духовці приблизно 20 хвилин до золотистого кольору.
Смачного!
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.