Нідерланди потенційно стануть першими, хто відправить Україні винищувачі F-16

Нідерланди, ймовірно, відправлять в Україну винищувачі F-16 після проведення навчання пілотів, повідомили агентству Bloomberg двоє джерел, знайомих із ситуацією.

Уряд Нідерландів протягом останніх тижнів вів дискусії з офіційними особами США, щоб натиснути на адміністрацію президента Джо Байдена для отримання «зеленого світла» на поставки літака, повідомили співрозмовники на умовах анонімності.

silmedia_zgcl/RJbfw2QVg.png
Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен з українським колегою

Після місяців тиску з боку Києва та урядів союзників Байден оголосив минулого тижня, що США підтримають зусилля з навчання українських пілотів використанню реактивних літаків.

Нідерланди та Данія очолюють коаліцію з підготовки пілотів за підтримки Великобританії та Бельгії. Уряд Нідерландів уже вивчає та обговорює зі своїми союзниками можливі плани розгортання літаків, зазначило одне із джерел. Незважаючи на готовність уряду Нідерландів допомогти посилити українську протиповітряну оборону «якнайшвидше», навчання пілотів і планування розгортання та матеріально-технічного забезпечення може зайняти багато місяців.

Зараз на озброєнні Нідерландів є 42 винищувачі F-16, 24 з яких наразі використовуються голландською армією та не можуть бути відправлені в Україну до середини 2024 року.

Десяток з інших 18 літаків мали бути продані Draken International, але уряд відклав передачу літаків у грудні без пояснень, посилаючись на комерційну конфіденційність.

Незважаючи на те, що остаточне рішення про розгортання літаків ще не прийнято, в наступному році Україна може отримати частину літаків, які є в продажу, або частину з тих 24 бойових літаків, залежно від термінів підготовки пілотів.

Нідерланди підтримують усі свої літаки F-16 у льотній придатності за допомогою регулярного технічного обслуговування.

Речниця міністерства оборони Нідерландів заявила в четвер, що уряд розгляне можливу поставку F-16 в Україну пізніше. Зараз у пріоритеті навчання пілотів, додала вона.

Раніше цього місяця прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що «немає табу» проти відправлення винищувачів в Україну. Офіс Рютте відмовився коментувати можливість розміщення F-16.

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США працюватимуть із союзниками найближчими місяцями, щоб визначити, коли будуть доставлені літаки та хто це зробить. Найімовірнішим сценарієм на даний момент є те, що США не надсилатимуть F-16 в Україну, а натомість покладатимуться на інші країни для їх постачання.

Міністр оборони США Ллойд Остін у четвер після телефонної розмови з міністром оборони Нідерландів Кайсою Оллонгрен заявив, що США відзначають «лідерство Нідерландів у координації та використанні потенціалу інших союзників для надання важливої допомоги Україні». Остін подякував Оллонгрен за безпекову допомогу Києву з боку Нідерландів. За даними міністерства оборони Нідерландів, Нідерланди наразі надали близько 1,6 мільярда євро військової підтримки Україні з початку російського вторгнення.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар