Оголошена евакуація: як рятують людей з прифронтових територій

Тексти,23 трав.Залишити коментар

Триває евакуація на сході, півдні та півночі України. Кількість людей, які змушені покинути домівку щодня зростає. Жителі Харківщини, Херсонщини, Донеччини та інших регіонів вкладають найважливіші речі у тривожну валізку, беруть тварин та залишають все у пошуках безпечного місця. Як рятують людей — розповідаємо у матеріалі.

Донеччина

Кожен десятий українець з приблизно 40-мільйонного довоєнного населення країни жив на Донеччині до того, як росія вторглася в Україну у 2014 році. Нині весь регіон став містом-привидом. 

За даними ОВА, до повномасштабної війни у вільній частині Донецької області проживало 1,9 мільйона людей. Зараз це 525 тисяч. Близько 70% тих, хто залишився, – це жінки та люди поважного віку. 1016 дітей евакуювали з Донеччини з початку оголошення примусової евакуації.

Евакуація з Покровська

Всього планують вивезти ще близько 70 тисяч жителів, у тому числі дві тисячі дітей, які залишаються на прифронтових територіях Донеччини.

Так, поліцейські евакуюють людей з обстрілюваної Красногорівки. Цього разу врятували 88-річну місцеву жительку. Напередодні ворог щільним вогнем накрив Красногорівку — шість снарядів вибухнули поруч з домівкою пенсіонерки, і жінка отримала контузію. Правоохоронці вивезли постраждалу на безпечну територію.

Також до поліції з проханням евакуювати батьків звернулася їхня донька. Зібравши найнеобхідніші речі, подружжя поважного віку у супроводі поліцейських покинуло рідне місто. З собою родина забрала двох собак.

Ще дві сім’ї вивезли із Торецька у безпечні місця. Окупанти щоденно обстрілюють прифронтове місто авіацією та артилерією, місцеві жителі не можуть виїхати самостійно та чекають на допомогу.

Деякі жителі Донеччини самотужки виходять з окупації. Так, 88-річний житель Очеретиного не хотів отримувати російський паспорт та йшов під обстрілами на підконтрольну територію. 

«Усю ніч пан Іван ішов до якого-небудь переїзду. Так як були обстріли, то він був змушений їх перечекати. А потім пішов далі. При собі мав лише пенсійне посвідчення та рюкзак з речами. Український паспорт забрали окупанти і в нього, і в сусідів», – розповіли у Донецькій ОВА.

На підконтрольній території чоловіка зустріли волонтери та допомогли дістатись до Покровська. Тепер Івана Яковича евакуюють до тимчасового притулку у Дніпрі. Згодом його переведуть до одного із закладів соцзахисту, де чоловіку виділять житло та нададуть необхідну допомогу.

Іван Якович

Нагадаємо, 98-річна Лідія Степанівна з Очеретиного подолала 10 кілометрів пішки, аби вийти з окупованої частини села. 

«Я ту війну пережила і цю війну переживаю. Залишилась без нічого. Але я своєю Україною на ногах вийшла», — розповіла Лідія Степанівна.

Лідія Степанівна

На Донеччині потребують порятунку не тільки люди, а й тварини. Зокрема, військові та волонтери евакуювали з-під обстрілів корову Маню. Її господарка загинула, а тварина була поранена. Місяць корову годували військові: 

«Цілий день ходив по селу, шукав свою ненаглядну подругу, а вона прийшла сама до мене, коли я розчарований ішов», – розповів військовий Олександр «Фауст».

Захисники доправили корову до родичів одного з воїнів на Волинь. Вона подолала більше тисячі кілометрів та наразі проходить лікування.

Корова Маня

У деокупованих селах Луганщини, що розташовані поблизу фронту, лишилось 55 людей. Всі вони підписали відмови від евакуації, проте щойно з’являться охочі — влада готова організувати виїзд.

Харківщина

З Чугуївського, Харківського та Богодухівського районів вже евакуювали 10573 людей. Частину з них розмістили у Харкові, інші — перемістились в область, невелика кількість людей виїхала за межі Харківщини. З Куп’янського району примусово вивезли всіх дітей разом з батьками.

За даними ОВА, у Вовчанську залишилося близько ста людей, яких росіяни взяли у заручники й під погрозами розстрілів не дозволяють евакуюватися. У Липцях перебувають менш як 60 людей. 

Людей вивозять з південної частини Вовчанська і з Липців, попри постійні обстріли. 13 травня з Вовчанська евакуювали жителів, яких росіяни з 11 травня тримали в полоні в підвалі. Так, Світлана та Володимир втекли та дісталися до волонтерів. Вони розповіли, що росіяни змушували їх лікувати поранених бійців:

«Ми сиділи з ними. У підвалі. Могли нас розстріляти. Як виходили, впізнали її (показує на жінку — ред.), пропустили. А так би теж розстріляли. Вони мене примушували пораненим ноги обмотувати бинтами. Ми у підвали три дні сиділи з ними», — розповіли жителі Вовчанська Суспільному. 

У поліції повідомили про розстріли цивільних російськими військовими. Зокрема, житель Вовчанську намагався втекти пішки, відмовився виконувати команди росіян і вони його вбили. Правоохоронці закликають жителів Вовчанська пробувати самостійно виходити з районів, де тривають бої, до моста, де є укриття і звідки поліція рятуватиме людей. 

Сумщина

13 травня у Сумській області оголосили евакуацію з прикордонних громад Білопілля та Ворожби. Міста та населені пункти у двох громадах перебувають під постійними ворожими обстрілами, де вже не працюють магазини, банки та аптеки. Місцева влада та військові просять жителів евакуюватися у більш безпечні місця.

На початку квітня в Уряді погодили примусову евакуацію дітей із прикордонної Середино-Будської громади на Сумщині.

Першими евакуаційними автобусами вивезли з Білопілля 28 цивільних, з них 6 дітей. Фахівці ДСНС зустріли евакуйованих у визначених місцях тимчасового проживання, де їм надали допомогу. 

За даними ОВА, з 5-кілометрової зони на Сумщині евакуювали 6527 людей, у тому числі 1056 дітей. З Конотопського району виїхало 314 жителів, з них 27 дітей, з Охтирського району – 593 людини, з них 52 дитини, з Сумського – 3147, з них 412 дітей, з Шосткинського – 2473, з них 565 дітей. З Білопілля виїхало 580 мешканців, з них 87 дітей, з Ворожби – 550, з них 107 дітей.

Запоріжжя

Щодня росіяни обстрілюють прифронтові населені пункти Запоріжжя. 50 міст та сіл регіону вже понад два роки не мають води, електроенергії, тепла та газу. Однією з найважчих залишається ситуація у Пологівському районі.

Спорожнілі вулиці, зруйновані будівлі, всіяні вирвами та уламками російських снарядів. Так живуть люди в Оріхові Запорізької області — за дев’ять кілометрів від лінії фронту. До початку повномасштабної війни у місті було понад 14 тисяч жителів, та після 24 лютого більшість людей виїхали до безпечних регіонів. Зараз у місті налічують понад півтисячі людей. 

Оріхів. Фото: Нацполіція

У місті живуть люди, які до останнього не наважуються залишати рідні будинки. Поліцейські розповіли, що буквально вмовляють оріхівців на евакуацію.

Очільник ОВА Іван Федоров розповів, що з початку травня з прифронтових територій виїхало шестеро людей:

«Здебільшого виїжджають маломобільні люди — ті, хто вже не в силах впоратися зі своїми недугами на територіях, наближених до бойових дій. Ми розуміємо, що евакуація також відбувається із Запоріжжя. Є потяги, які завдяки «Укрзалізниці» безкоштовно погоджуються вивозити наших мешканців в більш безпечні місця, а безпосередньо наші міжнародні партнери надають матеріальну допомогу тим, хто евакуювався».

Щоденно потерпає від російських обстрілів Гуляйполе. Через складну ситуацію 77-річна Раїса Єгорівна вирішила евакуюватись. Жінка понад два роки прожила під обстрілами, у її дім влучив ворожий снаряд. 

Фото: Нацполіція

Поліцейські вивезли жінку до одного із запорізьких шелтерів, де їй надали меддопомогу. Згодом для пенсіонерки знайдуть постійний прихисток у Запоріжжі або іншому більш безпечному регіоні.

Нагадаємо, зі Степногірська поліцейські вивезли літнє подружжя, чий будинок знищили росіяни.

Евакуація зі Степногірська

У Запорізькій ОВА закликають за можливості виїжджати жителів прифронтових регіонів та тих, хто живе на ТОТ. Під час евакуації люди отримують всю необхідну допомогу — фінансову, гуманітарну і соціальну.

Херсонщина

Під постійними обстрілами знаходиться і Херсонщина. Армія рф завдає ударів по регіону з окупованого лівого берега області. Волонтери, влада, працівники ДСНС та поліції щодня вивозять жителів у більш безпечні місця. У 34 населених пунктах оголосили примусову евакуацію дітей.

Евакуація з Херсонщини відбувається безплатно. Волонтери допомагають з пошуком тимчасового місця проживання, заселяють в заклади з постійним наглядом або допомагають дістатися близьких. 

«Багато жителів погоджуються, дехто – відмовляється. Так, за 13 травня вдалося евакуювати ще 25 людини. Загалом вже виїхало понад 45 тисяч людей, серед них – 6 200 діти, 460 – маломобільні. І це постійно»,заявив очільник ОВА Прокудін.

Так, волонтери вивезли трьох людей з Тягинки Бериславського району. За словами очільника РДА Володимира Літвінова, у прибережних населених пунктах ситуація стає дедалі небезпечнішою через щоденні обстріли. Раніше з села вивезли ще дев’ятьох жителів. 

Окупанти постійно обстрілюють з артилерії Михайлівку, яка розташована на правому березі Дніпра, а через річку знаходяться позиції ворожих військ. 11 травня поліцейські евакуювали з села поранену жінку поважного віку. Росіяни обстріляли будинок 81-річної пенсіонерки. Уламки від розриву снаряду пошкодили її дім та поранили ноги жінки. 

У поліції розповіли, що через складну безпекову ситуацію неможливо було самостійно вивезти жінку з села до медзакладу. Тож правоохоронці врятували поранену на броньованій автівці. 

Також евакуацію проводять з Золотої Балки на Херсонщині. Правоохоронці вивезли 46-річного жителя з пораненнями. Чоловік був на подвір’ї під час ворожої атаки. Він отримав вибухову травму та уламкове поранення шиї. 

Напередодні до поліцейських звернулися соціальні працівники й повідомили, що у Золотій Балці є 69-річна жінка, яка потребує евакуації:

«Пенсіонерка залишилася сама на цілій вулиці, всі її сусіди виїхали з розбитих осель. Будинок жінки теж неодноразово потерпав від ворожих обстрілів, навколо самі вирви, тож залишатися в таких умовах уже неможливо, — розповіли у поліції. 

Пенсіонерку врятували з-під обстрілів та надали допомогу. Надалі жінка планує переїхати до родичів.

З усіх прифронтових територій поліцейські, волонтери та рятувальники намагаються вивезти якомога більше людей до тилу. Жителі, якого не чують щодня обстрілів завдяки захисникам та тим, хто був змушений покинути свій дім, щоб не заважати воїнам виконувати свою роботу.

Сьогодні південь, північ, схід, центр та захід України можуть бути максимально зібраними, об’єднаними та підтримувати один одного. Як допомогти тим, хто втратив житло можна на державному сайті Прихистку.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар