Восьмого грудня сирійська опозиція увійшла до Дамаска і проголосила падіння режиму Башара Асада. Він правив в країні з 2000 року після майже 30-річного правління свого батька Хафеза Асада. Кремлівські медіа повідомили, що він втік до москви, де отримав притулок. Розповідаємо, як реагують світові лідери та організації на кінець понад півстолітнього правління родини Асадів у Сирії.
Реакція ООН
Спецпредставник ООН по Сирії Гейр Педерсен закликає сирійців надати пріоритет діалогу та єдності, а також поважати міжнародне право і права людини при побудові нового суспільного ладу.
«Сьогоднішній день знаменує собою переломний момент в історії Сирії – нації, яка пережила майже 14 років безперервних страждань і невимовних втрат… Ця темна глава залишила глибокі шрами, але сьогодні ми з обережною надією дивимося вперед до відкриття нової — миру, примирення, гідності та інклюзії для всіх сирійців», — ідеться у заяві спецпредставника ООН.
Реакція Євросоюзу
Головна дипломатка Євросоюзу Кая Каллас назвала кінець диктатури Асада «позитивною і довгоочікуваною подією».
«Це також свідчить про слабкість прихильників Асада – росії та Ірану. Нашим пріоритетом є забезпечення безпеки в регіоні. Я буду працювати з усіма конструктивними партнерами в Сирії та в регіоні», – написала вона в соцмережі Х.
США
Обраний президент США Дональд Трамп написав, що «росія та Іран саме зараз ослаблені — одна через Україну і погану економіку, інша через Ізраїль і його бойові успіхи».
«Асад пішов. Він утік зі своєї країни. Його захисник, Росія, Росія, Росія на чолі з Путіним більше не була зацікавлена в його захисті. Для Росії взагалі не було жодних причин бути там з самого початку», – заявив Трамп.
Франція
Президент Франції Еммануель Макрон назвав режим Асада «варварською державою»:
«Варварська держава повалена. Нарешті. Я віддаю належне сирійському народові, його мужності і терпінню. У цей час невизначеності я бажаю йому миру, свободи і єдності».
Ізраїль
Премʼєр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що диктатура Асада впала завдяки ударам Ізраїлю по Ірану і угрупованню Хезболла.
Також Нетаньягу назвав повалення режиму Башара Асада «історичним днем в історії Близького Сходу».
За словами ізраїльського очільника уряду, падіння режиму Башара Асада «відкриває нові можливості» для Ізраїлю, «але й створює ризики». Він наголосив, що територія, яка була буферною зоною за згодою 1974 року, «втратила цей статус, оскільки сирійські війська залишили свої позиції».
Тому Ізраїль для захисту кордонів ввів туди свої війська. За словами Нетаньягу, ЦАХАЛ взяв під контроль сирійський схил гори Гермон.
Україна
На повалення сирійського президента та уряду відреагували і в Україні. Так, міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що Київ готовий до відновлення дипломатичних відносин із Дамаском після того, як ці відносини були розірвані у 2022 році.
Нагадаємо, побиття, барикади та газ — як протестують у Грузії проти уряду.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.