Правоохоронці повідомили 239 підозр 211 особам, які причетні до злочинів проти учасників протестів на столичному Майдані.
Розстріли на вулиці Інститутській
18 жовтня 2023 року Київський суд оголосив вироки 5 ексберкутівцям, яких звинуватили у розстрілах на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. Того дня загинули 48 людей, 80 отримали поранення. Правозахисники називають цю справу головною серед розслідувань злочинів на Майдані.
Вироки у справі отримали:
- Павло Аброськін – 15 років в’язниці;
- Олег Янішевський – довічне ув’язнення;
- Сергій Зінченко – 15 років ув’язнення,
- Олександр Маринченко – 5 років в’язниці (відбув цей термін у СІЗО),
- Сергій Тамтура – суд виправдав.
Зінченко, Янішевський та Аброськін знаходяться у росії, їм винесли вироки заочно. Їх трьох звільнили з-під варти в грудні 2019 в рамках обміну полоненими з рф.
Суд над Януковичем за розстріл «Небесної сотні»
Правоохоронці направили до суду обвинувальні акти щодо колишнього президента Віктора Януковича та дев’яти ексчиновників.
У справі про розстріл мітингувальників на Майдані звинувачують тодішніх:
- президента України;
- міністра внутрішніх справ України;
- заступника міністра внутрішніх справ України;
- голову СБУ;
- першого заступника Голови СБУ – керівник Антитерористичного центру;
- міністра оборони України;
- заступника начальника ГУМВС України – начальник міліції громадської безпеки;
- в.о. начальника ГУМВС України у Києві;
- заступник начальника ГУМВС України – начальник міліції громадської безпеки;
- командира ДМОЗ «Беркут» при ГУМВС України у Києві.
У ДБР стверджують, що 18-20 лютого високопосадовці віддали накази та правоохоронцям щодо застосування без відповідних на те підстав і з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі столиці та припинення акцій протесту.
Викрадення учасників Революції Гідності
У 2023 році Шевченківський райсуд визнав винним Олександра Медведя винним у викраденні учасника Революції Гідності Юрія Вербицького. Його засудили до 5 років за ґратами, однак через закінчення строку давності справи Медведя від покарання звільнили.
21 січня 2014-го Юрій Вербицький зник разом з іншим учасником Майдану Ігорем Луценком. 22 січня тіло 50-річного Вербицького з ознаками тортур знайшли у лісі поблизу столиці.
Вбивство журналіста В’ячеслава Єремія
Кореспондента газети «Вести» вбили 19 лютого 2014 року на Євромайдані. Озброєні чоловіки напали на журналіста в таксі, коли той виконував редакційне завдання. Наступного дня В’ячеслав помер у лікарні від втрати крові та травм.
У серпні 2022 року правоохоронці передали до суду справу щодо вбивць журналіста В’ячеслава Веремія під час Революції Гідності. За даними ДБР, до вбивства причетні п’ять так званих тітушок.
«Щодо цих п’яти обвинувачених ДБР здійснювало спеціальне досудове розслідування, у зв’язку з їх переховуванням від органу досудового розслідування на території рф та на тимчасово окупованій території України. Деякі з них, за даними слідства, беруть участь в агресії проти України у складі незаконних збройних формувань так званої “днр”», — йдеться у повідомленні.
Катування майданівців на стадіоні «Динамо»
У грудні 2023 року правоохоронці довели вину колишнього «беркутівця», який є діючим працівником поліції, у катуванні. Він проведе за ґратами шість років.
За даними слідства, колишній беркутівець заподіяв сильний фізичний біль, фізичне та моральне страждання двом учасникам Революції Гідності.
У прокуратурі довели факти нанесення побоїв, мучення та інших насильницьких дій, а також вказали причину знущань.
«Це зробили, щоб покарати потерпілих за їхню участь в акціях протесту 20 січня 2014 року на перехресті вулиць М. Грушевського та Паркової дороги, а також з метою залякування та дискримінації їх та інших осіб», — зазначає прокуратура.
20 січня 2014 року беркутівці скинули протестувальників з колонади. Також одного з них, який на той момент був неповнолітнім, роздягнули при температурі повітря -12°C і поранили у стегно правої ноги ножем.
«Після цього забризкали перцевою рідиною та примусили пройти оголеним через групу правоохоронців, співаючи гімн України. Таким чином висміювали його ідеологічні переконання. Надалі потерпілих звинуватили в організації масових заворушень», — зазначила сторона звинувачення.
З листопада 2013 по лютий 2014 років 60 тисяч правоохоронців залучили для протидії 841 тисячі активістів на Майдані. За даними Генпрокуратури, під час Революції гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 104 із них загинули – більшість у лютому 2014 року. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною сотнею.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.