Покажіть цей фільм фанатам срср: огляд на «Божевільні»

Тексти,1 лист.Залишити коментар

31 жовтня в прокат вийшов український трилер «Божевільні» режисера Дениса Тарасова. Показ триватиме до шостого листопада 2024 року. Ми відвідали прем’єру та готові поділитися  враженнями.

Огляд на фільм «Божевільні»

Сюжет

Це історія про Андрія Довженка, не зразкового громадянина срср. Андрій любить рок, свободу, має довге, в порівнянні з середньостатистичним чоловіком, волосся та носить джинси — всі ознаки вільноплинної шизофренії.  Через це партія захотіла, щоб він здав зрадника, та відправила до психлікарні. Дружина Андрія Оксана разом із маленьким сином Тарасом залишаються під прицілом суспільного осуду.

У психлікарні разом з головним героєм глядач спостерігає за совєтским щасливим життям. Людей, які щось “не те” сказали чи були проти партії – лікарі та санітари жорстоко карали: били, накачували ліками, піддавали тортурам. 

Кадр з фільму «Божевільні»
Кадр з фільму «Божевільні»

Влада дізнається, що хтось із пацієнтів зміг передати документи, що доводять незаконність дій, американцям. Останні звернули увагу на антигуманну поведінку персоналу.Тож з’явився шанс, що совєтів виключать із Всесвітньої психіатричної асоціації.

Стрічка з кожною хвилиною стає все більш напруженою. Питання, чи вийде в Андрія з друзями вижити та показати світові жорстокість совєтів –  змушує хвилюватися.

Емоції

«Божевільні» відбивають бажання романтизувати совєтів та життя в часи, коли хліб був по три копійки, а морозиво справжнє. Натомість влада безжально душить супротив, порушуючи права людей, використовуючи для цього медичні заклади. Фільм показує часи, коли не те, що за націоналізм/супротив режиму/бажання справедливості карали, а й за любов до музики. Стрічку варто показати всім комуністам з соцмереж та фанатам совєтського.

Виразною є сцена, де головний герой розповідає своєму родичу, що навіть підлаштовування під партію та безвільне виконання наказів легко перетворює людей на частину режиму.

Кадр з фільму «Божевільні»
Кадр з фільму «Божевільні»

Декілька разів протягом фільму глядачі бачать чорно-білі портрети Леніна та Брєжнєва, які ніби споглядають за всім, що відбувається.

«Божевільні» сприймаються емоційно через контекст: події нещодавно відбулися на нашій землі. Це не просто трилер про злочини в психлікарні, а частина історії української боротьби проти імперії.

Герой

Головного персонажа зіграв Костянтин Темляк, відомий за ролями в «Кріпосна», «І будуть люди», «Будинок «Слово»: Нескінчений роман». Актор передав емоції людини, яку хотіли зламати та не зламали.

Кадр з фільму «Божевільні»
Кадр з фільму «Божевільні»

Андрій — втілення молодого бунтарства. Навіть через труднощі він не втрачає своїх цінностей. Робить складний моральний вибір: повернутися до сім’ї та бути зрадником чи боротися без гарантії на перемогу. Андрій розуміє, як працює система, та немає іншого правильного вибору крім опору.

Про створення

«Божевільні» — перший фільм про каральну медицину. Режисер  Денис Тарасов в інтерв’ю для Суспільного розповів, що йому дуже сподобалася тема:

«В Україні ніхто не знімав художніх фільмів про каральну медицину і психіатрію в Радянському Союзі. Мене ця тема зачепила тим, що це серйозна історична тема, яка замовчувалась. Дуже хотілося говорити про це і бути першим, хто зніме про тиранічні обставини, в яких опинялися люди в психлікарні».

Стрічка заснована на реальних подіях. Автори знайшли інформацію про мільйони людей, які постраждали від каральної психіатрії в союзі.

Продюсерка розповіла, що більшість майбутніх дисидентів потрапляли до лікарень молодими й відтоді присвячували життя боротьбі. 

Кадр з фільму «Божевільні»
Кадр з фільму «Божевільні»

Консультантом проєкту став лікар-психіатр, правозахисник і колишній політв’язень Семен Глузман. Чоловік у 1970-х відбував 10-річне заслання разом.

Музика

Для фільму хотіли використати музику  Rolling Stones, Queen і Pink Floyd, але правовласники пісень Sony Music і Warner Music Group виставили цінник у бюджет стрічки. Тож західний рок 1970-х написав композитор Госейн Мірзаголі. 

Визнання

Автори створили якісний трилер, який отримав приз глядацьких симпатій на Трансильванському міжнародному  кінофестивалі, найкращого режисера та актора на Монреальському міжнародному кінофестивалі. 

Також на кінофестивалі Alexandre Trauner Art/Film Festival, що проходив у місті Сольнок(Угорщина) художник-постановник фільму Іван Тищенко отримав премією «За художнє рішення». 

У рамках українського кінофестивалю «ПТАХ», який проходив у Великобританії, фільм взяв п’ять премій.

«БожеВільні» визнано «Найкращим повнометражним художнім фільмом (не про війну)». Денис Тарасов  отримав звання «Кращій режисер повнометражного ігрового фільму». Нагороду за «Кращий сценарій повнометражного ігрового фільму» отримали Ксенія Заставська та Симор Гласенко , а Ірма Вітовська та Костянтин Темляк  визнані «Кращою актрисою» та «Кращим актором повнометражного ігрового фільму» відповідно.

Кадр з фільму «Божевільні»
Кадр з фільму «Божевільні»

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар