Recovery: як у Полтаві відновлюють здоров’я поранених військових
На сьогодні в Україні діють 12 реабілітаційних центрів національної мережі Recovery, які надають безоплатну допомогу з відновлення фізичного та психоемоційного здоров’я захисникам, які отримали поранення під час війни. На початку квітня центр реабілітації відкрили у Полтаві. Щороку у закладі зможуть отримати безоплатну допомогу 2000 поранених військових.
Реабілітаційний центр у Полтаві
Новий реабілітаційний центр розмістили на трьох поверхах однієї з медичних полтавських установ. У закладі є дві зали фізичної реабілітації з апаратами віртуальної реальності, кабінети ерготерапії, психолога, асистивних технологій, масажу, магніто- й фізіотерапії, лазерної терапії, ординаторська, інклюзивні санітарні кімнати та службові приміщення.
У палатному відділенні можуть одночасно перебувати 51 пацієнти. Кімнати облаштували функціональними меблями, ліжками з електроприводом, а також інклюзивними санітарними зонами. У закладі немає порогів, є широкі дверні прорізи, поручні, інклюзивні туалетні кімнати та антиковзке покриття на підлозі.
«Ми надаємо реабілітаційні послуги, відновлюємо пацієнтів, які отримали черепно-мозкову травму, травму спинного мозку, травму хребта, травми кінцівок. Після того, як пацієнт потрапляє до нас у центр, ми проводимо огляд та створюємо індивідуальний план реабілітації згідно його потреб», — розповіла нам завідувачка реабілітаційного центру Світлана Гриценко.
Попри те, що реабілітаційний центр у Полтаві працює лише три тижні, пацієнти вже відчувають покращення здоров’я. У деяких з них збільшилася сила, амплітуда рухів кінцівок, з’явилась можливість самообслуговування у тяжких випадках.
Як звернутися по допомогу
Полтавський центр Recovery фокусується на реабілітації поранених військових. Потрапити до закладу можна за направленням від військової частини чи шпиталю. Світлана Гриценко розповіла, що звільнені військові можуть звернутися за направленням від сімейного лікаря.
Інноваційні тренажери та апарати для реабілітації центру Recovery дозволяють відновлювати ходу, втрачені функції верхніх і нижніх кінцівок на високому технологічному рівні. Проєкт заснували благодійники Віктор і Олена Пінчуки задля підтримки Сил безпеки й оборони.
Військовий на реабілітації
Ми познайомилися з Віктором, який раніше проходив реабілітацію у вінницькому центрі Recovery, а зараз відновлюється в Полтаві. На війні він отримав кульове ураження хребта та пошкодження нервових закінчень. Після складного поранення воїн не міг ворушити лівою рукою та заново вчився ходити.
Наразі Віктор відновлює чутливість, рухливість і дрібну моторику лівої руки. Воїн відвідує заняття з ерготерапевтом, фізіотерапевтом, масажний кабінет.
«В ерготерапевта я розминаю руку, масажую пальці, тут є спеціальний пристрій, що б’є струмом та пробиває нервові закінчення. У фізичному кабінеті роблю розминку, зарядку та повільне навантаження, через специфіку травми не можу повністю задіювати руку».
Віктор розповідає, що необхідно знаходити мотивацію та працювати над собою, щоб побачити результат. Наразі він відчуває покращення у реабілітації та відновлюється, аби скоріше повернутися до побратимів.
Фізична реабілітація
У кабінетах фізичної реабілітації є обладнання із віртуальною реальністю, апарати підвісної терапії, відновлення верхніх і нижніх кінцівок, столи для фізичних травм та системи для відновлення ходи.
Фізична терапевтка Вікторія розповіла, що непідготовлена людина на початку реабілітації може відчути погіршення:
«Про це потрібно попереджати й розповідати, що так працює система. Ми даємо навантаження, організм непідготовлений, і навіть найменші фізичні вправи приводять не тільки до кріпатури, з’являється враження ніби посилюється біль».
За мінімальний термін працівники центру не тільки надають фізичну реабілітацію, а й розповідають, як вберегти здоров’я у зоні бойових дій:
«До нас приїжджають хлопці з болем у колінах, поперековій зоні, в грудному відділі, я постійно розповідаю (бійцям — авт.), що у вас розвантаження 30 кг, плюс тактичний рюкзак, на вас ваги може бути 60 кг, вам хто-небудь розповідав, що з машини стрибати не можна? Я починаю від найменшого, бо знаю, що вони поїдуть (на фронт — авт.) і ти повинен дати максимум інформації. Я розповідаю, як витягнути хребет в умовах бойових дій, як людина може собі допомогти та не чекати доки знову приїде до нас. За оці 14 днів ми повинні встигнути все», — розповіла фізична терапевтка Вікторія.
У залі фізичної реабілітації є комплекс тренажерів і апаратів, що покриває весь спектр можливих функціональних порушень (зокрема отриманих від мінно-вибухових травм) і допомагає відновлювати поранених.
Зокрема, нам розповіли, як працює підвісна система Levitas для пацієнтів, які мають проблеми зі спиною. Її використовують для розробки верхніх та нижніх кінцівок, лікувальної фізкультури:
«Цей апарат — невагомість, ми можемо повністю людину підвісити і в такому стані вона може спати 40 хвилин та повністю розвантажити м’язи. Можемо навпаки займатися вправами, але тут йде більше навантаження. Тому спочатку ми займаємось на матах», — повідомила фізична терапевтка Вікторія.
У реабілітаційному центрі Recovery пацієнтам допомагають відновлювати ходу. За допомогою новітніх систем військові переносять вагу з однієї сторони на іншу та можуть утримувати рівновагу.
Також у центрі використовують бруси з перешкодами для відновлення, тренування навичок крокування і підйому ніг. Людина тримається за поручні та рухається вздовж тренажера при цьому переступає через перешкоди, що розташовані на різній висоті.
Для фізичного відновлення воїнів використовують не тільки апарати, а й масажні килимки, подушки, м’ячі, рухомі дошки.
У другому залі фізичної терапії розробляють суглоби воїнам з пораненнями та різними видами травм. Зокрема, в одного з пацієнтів закладу не згинається ліве коліно, інший воїн — не може високо підіймати руку після операції на плечовому суглобі. Апарати зміцнюють та розтягують м’язи захисників.
Також у приміщенні використовують технології віртуальної реальності для відновлення воїнів. Зокрема, у центрі функціонує платформа Alfa для пацієнтів після контузій чи вибухових травм:
«Починається гра, пацієнт стає сюди ніжками, не відриваючись, укріплює рівновагу, рухається вперед-назад та старається потрапити літаком в кільце. Тут декілька ігор, у них (пацієнтів — авт.) мозок працює на гру і відволікається від болі і тренує м’язи», — розповіла асистентка фізичного терапевта Валентина.
У залах фізичної реабілітації військовим також допомагають відновити рухові функції після травм та операцій, зменшують больові синдроми. Також Світлана Гриценко розповіла, що у центрі готують військових до протезування, ортопедування та надають реабілітацію після операцій.
Ерготерапія
У кабінеті ерготерапії відновлюють побутові навички, розвивають дрібну моторику та координацію рухів, сприяють поверненню до повсякденного життя воїнів. Зокрема, військових навчають вести домашнє господарство:
«Пацієнтів навчаємо соціальній сфері: щоб хворий міг роздягатися, одягатися, розв’язувати шнурки та обслуговувати себе в побуті. Це імітація квартири (це приміщення — авт.), є і пральна машина, і варильна поверхня, тобто, все як вдома, — розповіла ерготерапевтка Юлія.
У кабінеті ерготерапії допомагають військовим з різними пораненнями, зокрема реабілітують воїнів із нечутливими кінцівками. Ерготерапевтка Юлія зазначає, що завдяки різним комплексам вправ, пацієнти почувають себе краще, відчувають руки, можуть підіймати та тримати предмети.
Військові грають у шахи, займаються малюванням, ліпленням та розвивають дрібну моторику. У кабінеті ерготерапії є стіл для відновлення сили.
«Також є роботизована реабілітаційна система для кісті, що відновлює м’язи та розвиває дрібну моторику, (її використовують — авт.) після переломів та оперативних втручань», — розповіла ерготерапевтка Юлія.
Психологічна допомога
У центрі реабілітації Recovery усім пацієнтам проводять діагностику, з кожним бійцем розмовляють фахівці, проте отримати психологічну допомогу можна лише добровільно. За словами завідувачки реабілітаційного центру Світлани Гриценко наразі багато військових звертаються за психологічною допомогою.
«Я працюю з 2014 року, тоді було дуже важко заманити хлопців хоч на якусь розмову, для того, щоб вони відкривались та розповідали про проблеми. Вони говорили: “Я не псіх, мені психолог не треба”. Зараз ситуація змінилась, хлопці розуміють, що психолог це людина, яка може допомогти вирішити проблеми, вийти з депресії, подолати тривогу, панічні атаки та зрозуміти свій стан і що це нормально», — розповіла нам психологиня Тетяна.
У центрі реабілітації Recovery робота психолога також полягає в тому, щоб стимулювати воїнів до фізичного відновлення, щоб вони швидше реабілітувались. Психологиня розповіла, що наразі в закладі з військовими не пропрацьовують травми:
«Ми розуміємо, що якщо почнемо працювати з травмами, то не встигнемо закінчити роботу, тому буде повторна травматизація. Ми працюємо на мотивацію та відновлення, якщо психологічна реабілітація — це вихід з депресії, тривожних станів, розладів адаптації. Допомагаємо в короткий період швидше адаптуватися до мирного життя, щоб вони змогли відпочити та заново потрапити туди (на фронт — авт.). Робота з травмою зараз не на часі», — зазначила психологиня.
За її словами, травми пропрацьовують з тими учасниками бойових дій, які вже звільнились зі служби та стовідсотково не повернуться на фронт.
У реабілітаційному центрі діють групи самодопомоги «рівний-рівному» — підтримка, яку учасники надають один одному без участі фахівців:
«Хлопці між собою діляться наболілим, де вони були, як отримали поранення, і вони розуміють, що тільки такий самий їх може зрозуміти. Ми з психологами просто присутні на цих групах, дізнаємось ту інформацію, що допоможе нам скерувати терапію», — розповіла психологиня Тетяна.
Також у закладі є приміщення, де військові можуть вивільнити свої емоції:
«У нас є боксерські груші, де хлопці можуть, побити кулаками. Можуть навпаки помалювати картини по номерах, є вітражний розпис скла, арт-терапія, що допомагає, якщо людина не хоче розповідати про свої емоції», — зазначила пані Тетяна.
Окрім Полтави, реабілітаційні центри Recovery діють в:
- Києві;
- Львові;
- Рівному;
- Вінниці;
- Черкасах;
- Хмельницькому;
- Одесі (2 центри);
- Дніпропетровщині (3 центри);
У 12 центрах національної мережі Recovery надали реабілітаційну допомогу понад 9000 українським захисникам та захисницям. Більшість воїнів відновилися та повернулись до виконання бойових завдань.
Засновники проєкту планують розширити мережу щонайменше до 18 інноваційних реабілітаційних центрів, де щороку зможуть відновлюватися близько 25 тисяч військових.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.