рф вербувала українських «ватників» в Польщі для диверсій та іншої чорної роботи — ЗМІ

Російські спецслужби створили мережу найманців для своїх операцій у Польщі, включаючи диверсії, вбивства та підпали, пише The Washington Post. До цих завдань вони намагалися залучити і біженців з України, які мали проросійські настрої або були зацікавлені заробити.

«Завдання були чорні — розклеювати рекламні листівки чи вивішувати вивіски в громадських місцях — а оплата була мізерною. Але для жменьки біженців зі східної України обіцянка швидкого заробітку була надто хорошою, щоб від неї відмовитися», - пише видання.
silmedia_zgcl/-mDho4RIR.png
Офіційні особи підкреслювали, що хоча більшість українських підозрюваних були зі східних регіонів, традиційно більш прихильних до Москви, вони, схоже, були мотивовані грошима, а не ідеологією

За словами польських слідчих, з часом новобранцям пропонували складніші завдання - розвідувати морські порти Польщі, розміщувати камери вздовж залізниць і ховати пристрої відстеження у військових вантажах. Згодом навіть надійшли накази скинути з рейок потяги зі зброєю в Україну.

«Польська влада вважає, що таємничим роботодавцем була російська військова розвідка ГРУ, і що зірвана операція становила найсерйознішу російську загрозу на території НАТО з моменту вторгнення москви в Україну минулого року», - зазначається в матеріалі.

Журналісти додають, що, не маючи змоги або не бажаючи покладатися на власних оперативників, росія для цих завдань зібрала команду аматорів, в тому числі використовуючи російськомовні публікації в каналах Telegram у Польщі, які часто відвідують українські біженці.

Цю інформацію, озвучену польськими чиновниками, начебто підтвердили і їхні колеги з розвідки США.

«Якби це вдалося, схема могла б окупитися на багатьох рівнях — уповільнення поставок зброї та розпалювання обурення до 1,5 мільйона українців, які втекли до Польщі з початку війни. Навіть у разі невдачі, негативний бік для Москви був обмеженим: до польської в’язниці потрапляли переважно переміщені українці, а не співробітники ГРУ», - робить висновки видання.

Зазначається також, що справа має політичну чутливість для Варшави, де офіційні особи публічно не визнали, що 12 українських біженців — серед тих, хто перебувають під вартою, бажаючи уникнути негативної реакції, яку, ймовірно, запланувала росія. Серед затриманих також – один росіянин і троє громадян Білорусі.

В інтерв’ю офіційні особи підкреслювали, що хоча більшість українських підозрюваних були зі східних регіонів, які традиційно були більш прихильними до Москви, вони, схоже, були більше мотивовані грошима, ніж ідеологією.

Новобранцям було доручено також здійснити підпали та вбивство, сказав слідчий, який безпосередньо брав участь у справі. «Ця загроза була усунена, але ширша загроза залишається», — зазначив він. За його словами, російські розвідувальні служби залишаються активними в Польщі і «намагатимуться усунути помилки, які вони зробили».

Ті, хто надсилав фотографії, на яких видно, що вони виконали поставлене завдання, отримували більш небезпечні завдання. За словами офіційних осіб, новобранцям платили в криптовалютах і банківськими переказами, які неможливо відстежити. Схоже, що росія націлилася на новобранців, чий вік і походження мали меншу ймовірність привернути увагу служб безпеки, кажуть чиновники. Більшості було за 20, а одному лише 16.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар