Саміт миру-2024: чому країни відмовляються від участі

Новини,13 черв.Залишити коментар

15 та 16 червня у Швейцарії буде Перший Саміт миру, ініційований Україною. На нього запросили понад 160 делегацій з різних країн, але не росію. Деякі країни не розуміють чому, адже для переговорів потрібні дві сторони “конфлікту”. Однак на самому саміті мова про війну не йтиме.

Основними питаннями, які планують розглянути буде ядерна безпека, експорт українського зерна та повернення викрадених росією українських дітей. 

За словами Володимира Зеленського, деякі представники континентів передадуть росії розроблені деталі цього плану. Як зазначив президент, кремлю запропонують «конкретні кроки для закінчення війни», які підтримає більшість країн світу.

При цьому в ОП припускали, що росію можуть запросити на наступний мирний саміт, але в тому випадку, якщо вона дійсно погодиться припинити війну та повернутися до справедливого миру.

«росія сьогодні їздить багатьма країнами світу, погрожуючи блокадою харчової продукції, агропродукції або хімії, цінами на енергетику або просто тисне на інші держави світу, щоб вони не були на саміті», — констатував Володимир Зеленський.

Загалом, зі 160 запрошених на Саміт миру країн, станом на 11 червня погодилися взяти участь 90, але уже 13 червня кількість учасників стрімко скоротилася до 78. Про це Радіо Свобода на умовах анонімності повідомило кілька дипломатів країн ЄС. Чому? Ми не знаємо. Але маємо припущення. Однак ділитися ними не будемо. А розкажемо причини по яких відмовляються чи відмовлялися приїздити лідери держав.


Китай відмовився від участі без росії

За словами китайської дипломатки Мао Нінь, Китай не буде учасником мирної конференції у швейцарському Бюргенштоку через те, що на нього не запросили росію.

Китайська дипломатка Мао Нінь

Дипломатка зазначила, що для Пекіна важливо, щоб для врегулювання ситуації в Україні розглядалися альтернативні формули миру, а не тільки ту, що запропонував Зеленським.

Мао Нінь не стала коментувати позицію Москви, яка фактично суперечить заявам Китаю про необхідність поваги до територіальної цілісності та суверенітету всіх країн без винятку.

Угорщина: бути чи не бути — мабуть бути

Довгий час не могла ухвалити рішення щодо участі у саміті й Угорщина. Країну теж непокоїла відсутність на заході росії.

Ще на початку минулого тижня представники Угорщини заявляли, що ще не ухвалили рішення.

«З одного боку, ми справді поважаємо Швейцарію. Ми поважаємо швейцарські зусилля щодо досягнення миру. Ми дійсно поважаємо їхню позицію. Але водночас питання, чи має мирна конференція сенс, якщо відсутні сторони війни. Отже, якщо не обидві сторони війни представлені, я думаю, це законне питання, чи має вся конференція сенс з погляду кінцевої мети, а саме прагнення миру. Тому ми вважаємо, що мирна конференція має реальне значення і дає найбільшу надію на мир, якщо обидві сторони сидять за столом. Я маю на увазі, що росія перебуває у стані війни з Україною», – зауважив очільник МЗС Угорщини Петер Сіярто.

Петер Сіярто

Сіярто зазначив, що, на відміну від інших країн Європи, Угорщина не відчуває, що перебуває у стані війни з росією.

«Ми не в стані війни. Україна не бореться за нас. Якби на нас напали, то це була б інша ситуація. Але на нас не нападали, як і інші держави Європейського союзу».

Однак уже 6 червня Сіярто пояснив, що Угорщина виступає на користь миру і бере участь у будь-яких заходах, де питання миру перебуває на порядку денному. Тому на Саміті миру буде.

При цьому Сіярто вже вкотре висловив жаль, що на Саміті не буде представлено “обидві сторони протистояння”.

«Бо ми вважаємо, що реального результату можна очікувати, якщо всі будуть за столом переговорів», – сказав він і додав, що Угорщина поважає зусилля Швейцарії, тому братиме участь на рівні міністра закордонних справ.

Саудівська Аравія солідарна з Китаєм

Фото: Associated Press

За словами джерел німецького агентства в дипломатичних колах в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія не планує брати участь у Саміті миру.

Причиною такого рішення Саудівської Аравії нібито є те, що в Швейцарії не буде присутня Росія.

До цього Саудівська Аравія провела переговори з Китаєм щодо війни в Україні. Представники обох країн зробили висновок, що вирішення питання має обговорюватися за участю всіх сторін і з дискусією з різних пропозицій.

Бразилія без росії не поїде нікуди, і Камбоджа

Пресслужба президента Бразилії повідомила, що, говорячи про Україну, да Сілва знову заявив, що виступає за мирні переговори за участю обох сторін конфлікту, згідно з документом, підписаним представниками Бразилії та Китаю.

Голова королівської ради Камбоджі Хун Сен підтвердив позицію Камбоджі, що вона не братиме участі, якщо всі сторони війни, особливо росія, не візьмуть участь у мирному саміті.

Аргентинський президент збирався святкувати вдома,але передумав і приїде

Станом на 10 червня Хав’єр Мілей планував вирушити до Європи 12-15 червня на зустріч лідерів країн «Групи семи» та повернутися до Аргентини, а потім знову поїхати до Європи 22-24 червня для участі в окремих заходах.

Президент Аргентини Хав’єр Мілей

Зміна планів пов’язана з тим, що президент хоче бути в Аргентині на національні свята 17 та 20 червня, тому він повернеться (до Аргентини) 15-го числа та повернеться в Європу 22-го, щоб завершити своє турне (17 червня у Аргентині відзначають національний день латиноамериканської свободи, а 20-го –День прапора).

Однак станом на 13 червня президент Аргентини передумав щодо своєї участі у Саміті миру. Хав’єр Мілей прийняв рішення про свою участь у Саміті миру в останні хвилини. Зазначається, що це сталося після того, як Зеленський направив йому спеціальне послання із закликом брати участь хоча б у церемонії відкриття саміту.

Казахстан намагається всидіти на двох стільцях

Станом на 11 червня країна не підтвердила участі у Саміті миру – 2024. Раніше представник МЗС заявляв, що участь Казахстану в саміті розглянуть з урахуванням графіку міжнародних заходів та офіційної позиції Казахстану щодо цього питання. 

Офіційний представник МЗС Казахстану Айбек Смадіяров заявив, що «Казахстан історично підтримує однаково тісні політичні, економічні та культурно-гуманітарні відносини як з Україною, так і з Росією».

Айбек Смадіяров

Пакистан хоче «зберегти нейтралітет»

Пакистан, скоріше за все, пропустить Саміт миру у Швейцарії в рамках своїх зусиль зі збереження “нейтралітету”. 


Чи справді Саміт — це подія з нульовим результатом?

«Чим сильніша протидія, тим важливіша ініціатива. Якби Саміт миру був прохідною подією, напевно, ми б не бачили такої системної роботи у всьому світі з підриву його проведення. Докладають зусиль трьох видів», — сказав Кулеба на спільній пресконференції з естонським колегою Маргусом Тсахкною у Києві.

Дмитро Кулеба розповів, що активно розсилаються листи, робляться публічні заяви, відбуваються закриті зустрічі, де РФ намагається довести країнам, що це взагалі ні про що, це не зрозуміло для кого, що це все не має жодного значення.

«Дії з підриву Саміту є системними, безпрецедентно масштабними, що ще раз підтверджує, що ми все робимо правильно. Ми на правильному шляху. І спільно з партнерами ми створимо прецедент, коли Саміт миру буде скликаний не на умовах країни, що напала, не на умовах країни-посередника. А на умовах статуту ООН», — сказав глава МЗС.

Також Дмитра Кулеби зауважив, що запрошення росії не має сенсу. Адже протягом 2014-2022 років Україна проводила понад 200 раундів переговорів з РФ у різних форматах, але це не вплинуло на плани окупантів.

Якими будуть результати Саміту миру ми дізнаємося уже 15 та 16 червня. Але окрім дипломатичних переговорів надважливим для України є одне — зброя. Більше зброї.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар