Що значить перший діалог Зеленського з лідером Китаю в контексті війни: аналіз CNN
Довгоочікуваний телефонний дзвінок між лідером Китаю Сі Цзіньпіном і Президентом України Володимиром Зеленським у середу став предметом аналізу експертів, політиків та журналістів. Вони намагаються зрозуміти, чи має цей контакт потенціал для посилення діалогу щодо закінчення війни росії в Україні.
Як пише CNN, це перший конкретний крок, зроблений на сьогоднішній день Китаєм, щоб взяти на себе роль посередника, про яку він говорив вже кілька місяців.
Водночас, опитані виданням аналітики вважають, що в розрахунках Китаю є більше рушійних сил, ніж просто міфічне «встановлення миру». Адже Пекін гостро зосереджений на зміцненні зв’язків з Європою на тлі погіршення відносин зі Сполученими Штатами.
Від початку війни зв’язки Китаю з Європою значно погіршилися, адже європейські лідери з жахом спостерігали, як Пекін відмовився засудити вторгнення та натомість зміцнив свої економічні та дипломатичні зв’язки з москвою, зокрема приєднавшись до кремля в звинуваченні НАТО в розпалюванні конфлікту. Масла у вогонь підлили нещодавні заяви головного дипломата Китаю в Парижі, який висловив думку, що колишні радянські країни не мають чіткого статусу згідно з міжнародним правом.
«Сі, ймовірно, приурочив цей дзвінок до того, щоб вгамувати побоювання в Європі, але ще невідомо, чи цей дзвінок значно допоможе Пекіну… Вищі посадовці в Пекіні заперечили заяви посла, але шкоди вже було завдано. Тому важко відокремити дзвінок Сі-Зеленського від тих подій», — зазначив співробітник вашингтонського аналітичного центру China Power Project Брейн Харт.
Зеленський, який протягом кількох місяців висловлював зацікавленість у розмові з Сі, висловив надії на роль Китаю в мирі. Він охарактеризув її у своєму зверненні до українців як «можливість використати політичний вплив Китаю для відновлення сили принципів і правил, на яких повинен базуватися мир».
Сі, зі свого боку, пообіцяв, що Китай «не буде сидіти склавши руки» і планує надіслати спеціального посланника для комунікацій «з усіма сторонами» щодо мирних переговорів.
«Китайці також мають реалістичні очікування щодо того, чого вони можуть досягти. Ніхто не вірить, що ні росія, ні Україна готові сісти за стіл і поговорити в цей час», — коментує Юнь Сунь, директорка китайської програми Вашинтонського аналітичного центру Stimson Center.
Крок Китаю зателефонувати Зеленському, на думку деяких аналітиків, зараз може бути скоріше спробою «замалюватися» для підтримки Францією своєї посередницької ролі після нещодавнього візиту Еммануеля Макрона до Китаю або отримати будь-які переваги від Європи.
«Для Китаю те, що війна не закінчиться скоро, не означає, що він не повинен використовувати можливість посилити свій дипломатичний вплив і зміцнити доброзичливість з Європою… Успіх не гарантований за будь-якого посередництва, але доклавши зусиль, Китай отримує багато кредитів уваги, і це для нього важливо», – сказала вона.
Водночас, тісна взаємодія Пекіна з москвою все ж закорінила у Заходу глибокий скептицизм щодо потенційної ролі Китаю. З моменту вторгнення росії в Україну Сі заявляв про нейтралітет Китаю, але п’ять разів розмовляв з путіним –
у тому числі двічі під час особистих зустрічей.
Китай також продовжує проводити військові навчання разом із російськими силами, а міністр оборони відвідав Москву на початку цього місяця та привітав «дедалі більшу консолідовану» довіру між двома країнами.
Нечітко сформульоване «політичне врегулювання» конфлікту з боку Китаю, підняте у розмові Сі та Зеленського в середу, розглядається на Заході та в Києві як набагато більш сприятливе для росії, ніж України. Адже Китай закликає до припинення вогню, але цей заклик не містить положення про те, що москва спочатку виведе свої війська з української території.
«Немає жодних ознак того, що Сі намагається змусити путіна чи росію піти на будь-які поступки і дзвінок Китаю не містить нічого конкретного, що могло б
розпочати мирний процес. З огляду на те, що війна є екзистенціальною для України, вона не може вважати будь-яке іноземне посередництво надійним, якщо сторона-посередник чітко підтримує позицію росії, яка почала вторгнення», — сказав Стів Цанг, директор Китайського інститут SOAS у Лондоні.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.