США майже закінчили утилізацію свого величезного арсеналу хімічної зброї

На армійських складах завершується ліквідація залишків величезного запасу хімічної зброї Сполучених Штатів. Цей процес утилізації відстає від початкового графіка на кілька десятиліть, але все ж вона буде завершена в п’ятницю, пише The New York Times.

Артилерійські снаряди, начинені іпритом, армія США зберігала більше 70 років. Знищення запасів тривало десятиліттями, і наразі в армії США стверджують, що ця робота майже завершена.

«Це був клас зброї, який вважався настільки нелюдським, що його використання було засуджено після Першої світової війни, але попри це Сполучені Штати та інші держави продовжували розвивати та накопичувати його», - зазначається в публікації.
silmedia_zgcl/DAE7d89Vg.jpeg
Процес утилізації коштував 42 мільярдів доларів, що на 2900% перевищує початковий бюджет, який на це закладався

Відомо, що американські збройні сили не використовували смертоносну хімічну зброю в боях з 1918 року, хоча під час війни у В’єтнамі вони використовували гербіциди, такі як «Агент Оранж», які були шкідливі для людей.

У 1989 році Сполучені Штати та Радянський Союз домовилися знищити свої запаси хімічної зброї, а коли Сенат ратифікував Конвенцію про заборону хімічної зброї в 1997 році, Сполучені Штати та інші країни, які її підписали, зобов’язалися позбутися хімічної зброї раз і назавжди.

Але знищити запаси було нелегко: снаряди з цими речовинами були створені для стрільби, а не для розбирання. Відповідно, поєднання вибухових речовин і отрути робить їх надзвичайно небезпечними для роботи.

Процес утилізації коштував 42 мільярдів доларів, що на 2900% перевищує початковий бюджет, який на це закладався.

Інші держави також знищили свої оголошені запаси хімічної зброї: Великобританія в 2007 році, Індія в 2009 році, Росія в 2017 році. Але представники Пентагону попереджають, що хімічну зброю не було знищено повністю: кілька країн так і не підписали договір, а деякі з них, зокрема Росія, здається, зберегли незадекларовані запаси.

Договір також не припинив використання хімічної зброї державами-ізгоями та терористичними групами.

Протягом багатьох поколінь американські військові обіцяли використовувати хімічну зброю лише у відповідь на хімічну атаку противника, а потім вирішили зібрати таку її кількість, що жоден ворог не наважиться атакувати першим. До 1960-х років Сполучені Штати мали вкрай секретну мережу заводів і складських комплексів по всьому світу.

Сміттєспалювальні заводи в Алабамі, Арканзасі, Орегоні та Юті, а також на атолі Джонстон у Тихому океані, використовувалися для знищення значної частини запасів хімічної зброї, але активісти заблокували їх у чотирьох інших штатах. Виконуючи наказ Конгресу знайти інший спосіб утилізації, Міністерство оборони розробило нові методи знищення хімічної зброї без спалювання.

Наразі застосовується більш складний процес з різноманітними хімічними складниками та циклом дій, який допомагає знешкоджувати снаряди з хімічною зброєю.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар