«Суп з колорадських жуків та паштет з сарани» — в мережі шириться російське ІПСО про голод в Україні
Окрім війни на фронті, окупанти намагаються викликати паніку, змусити українців сумніватися в своїх силах та спроможності захищатися. Напередодні Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору ворог запустив розсилку фейкових повідомлень про голод в Україні.
Ми поговорили з аналітиком та журналістом Максимом Самойдюком, який розповів, що таке ІПСО, як вони працюють та як від них вберегтися.
Що таке ІПСО?
Вікіпедія називає ІПСО «психологічними операціями», які впливають на почуття, думки та критичне мислення людей. Простими словами, ІПСО — дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої.
«ІПСО – це більш військова термінологія, яка перейшла в цивільне життя. За фактом це інформаційна операція, яка завжди має конкретну мету. Й залежно від цільової аудиторії та регіону залежить вже яким чином вона проводиться (медіа, соцмережі, листівки чи інше)», ― розповідає Максим Самойдюк.
Як працює ІПСО?
До інформаційно-психологічних операцій відносять: розгойдування психіки, вплив на настрій та емоції, дискредитацію армії, країни, союзників. Часто певну інформацію запускають через майданчики пропаганди, щоб надалі вона поширювалася вже самими носіями, ставала «вірусною».
«Завданням будь якої інформаційної операції є дезорієнтація людини в інформаційному просторі, зокрема переведення її в стан емоційного, а не раціонального, прийняття рішення. Якщо мета досягнута , то йде вже новий етап операції, коли дезорієнтованій жертві вказують «шлях вирішення», зазвичай направлене на дестабілізацію ситуації в країні», — розповідає аналітик.
Фейк про голод в Україні
Напередодні Дня пам’яті жертв Голодомору, окупанти запустили новий фейк, щоб зіграти на емоціях українців та викликати негатив до влади. Ворог розповідає неправдиву інформацію про нестачу їжі в Україні та надсилає рецепти неординарних страв, зокрема із собачого м’яса та колорадських жуків.
«Автори грають вперше чергу на досвіді українців минулої зими й режиму очікування нових обстрілів та важкого періоду. Страху Невизначеності.
Водночас йде моделювання найжахливішого сценарію, якого підсвідомо бояться українці через національну трагедію голодомору. При цьому для розсилки обрано момент під час якого увага українців сфокусована саме на цій трагедії, й попереду очікування зими. Це має знищити моральний стан українців й шукати ці самі «шляхи вирішення», — зазначає Максим Самойдюк.
У Міністерстві аграрної політики зазначили, що «нормальної їжі» в Україні вистачає і навряд хтось захоче замінити її на російське щоденне харчування.
«Звичайно, після перегляду вірусного відео з ТікТоку, де росіянка готує
щось з лимонами в брудній мультиварці й називає це «борщ», в декого могло
скластися враження, що краще вже суп з колорадами. Але ні, дякуємо, маємо свої рецепти й продукти для приготування їжі», — підкреслила пресслужба.
Як протидіяти ворожій ІПСО?
Щоб самостійно виявити елементи ворожих російських інформаційно-психологічних операцій необхідно мислити критично. Для перевірки читайте перевірені інформаційні ресурси з посиланнями на першоджерела.
Не довіряйте повідомленню, яке має такі ознаки:
- Невідоме або ненадійне першоджерело;
- Містить фото або відео, опубліковані раніше та зроблені в іншому місці;
- Відсутні дані про сферу діяльності «експерта», або він дає коментарі лише одному медіа.
«Треба завжди зберігати холодний розум, коли поглинаєш інформацію й часом обмежувати себе в ній. Якщо ж така розсилка вже настигла вас, то варто перевірити інформацію й в пріоритеті мають бути «білі джерела інформації» (тобто офіційні)», — зазначає Максим Самойдюк.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.