«Супермама», «Міняю жінку» чи «Холостяк»: за що ми любимо реаліті та чи справді залежні від «підглядок» у чужі життя

Після тяжкого робочого дня завжди хочеться як фізично, так і морально відпочити. Особливо сильним є бажання відволіктися та ні про що не думати, задовольнити свою цікавість, але в той же час не перевантажувати мозок надто складною інформацією. І тоді, нерідко, в нагоді стають «старі та добрі» реаліті-шоу. Зізнавайтеся, вмикали хоча б раз «Міняю жінку» чи «Супермаму», «Холостяка» або «Хату на тата»? А задумувалися колись над тим, чому вам подобається такий формат телепрограм і чи насправді вони «працюють» на ваш відпочинок та дають змогу розслабитися? Чому люди продовжують підглядати за життями інших та цікавляться такими випусками реаліті? Ми розібралися та розповімо і вам.

silmedia_zgcl/yyYE9uEVg.jpeg

Що таке, це реаліті

Реаліті-шоу досить поширені в сучасному медійному середовищі. З часом та з розвитком стрімінгових платформ їх стало зручніше дивитися, адже для цього більше не потрібно виділяти конкретний час як раніше. Достатньо просто відкрити YouTube чи будь-який інший онлайн кінотеатр (Google, до речі, теж підходить).

Їх можна дивитися по одній серії, залпом весь сезон (а то й не один), всю ніч, день чи просто дорогою на роботу. Випуски таких шоу не завжди пов'язані між собою сюжетною лінією, тож ви маєте змогу обирати — зупинитися на одному чи йти далі.

silmedia_zgcl/AfkgXJPVR.jpeg
Реаліті-шоу «Супермама»

Сучасні реаліті-шоу здебільшого розважальні. Вони містять в собі гумор, чіпляючу історію, цікавих харизматичних учасників, яких запам'ятають глядачі. Нерідко продюсери таких програм обирають саме дивакуватих, харизматичних та «живих на екрані» умовних акторів з вулиці, які будуть потішати аудиторію.

Цих людей намагаються показати якнайбільш яскраво, щоб ми могли побачити всі їхні недоліки чи позитивні риси, відчути ті внутрішні чи зовнішні конфлікти, проблеми чи будь-які вагання, які мають в серці головні герої.

Їхня задача — викликати чимбільш суперечливих емоцій, які складно втримати в собі.

silmedia_zgcl/7HNpC1PVg.jpeg
Реаліті-шоу «Міняю жінку»

Такі шоу також часто «рятують» глядачів, які відчувають себе самотніми, адже перегляд відеозаписів, де нам показують майже реальне життя інших людей та можливість поспостерігати за ними дуже приваблює в перспективі відчути себе в натовпі інших, нехай екранних та недосяжних, але таких схожих на нас героїв.

У чому полягає популярність реаліті-програм та як вони потрапляють в наше поле зору

Феномен популярності таких програм різнобічний та цікавий, адже одна річ залишається незмінною — більша частина потенційних глядачів обурюється, що люди з їхніми сучасними можливостями споживають такий «неякісний» контент, втім, хоча б раз у житті вмикали хоча б один випуск українського чи зарубіжного шоу, яке їх захоплювало чи навпаки.

У будь-якому випадку, досвід перегляду таких програм є чи не в кожного.

Нині сміливо можна сказати, що сучасні шоу стали певним феноменом масової культури. Відрізки з ефірів блискавично поширюються соціальними мережами, герої програм отримують певне народне визнання, глядачі створюють фан-групи, в яких спілкуються зі своїми однодумцями, і, як не дивно, таким чином люди інколи навіть знаходять собі друзів чи близьких, з якими у них точно буде хоча б один спільний інтерес.

Перегляд реаліті-програм стає одним зі способів проведення дозвілля, одиночного чи спільного: з друзями, родиною чи парою. Цей процес певним чином потрапляє в наше стабільне життя та стає його невід'ємною частиною.

silmedia_zgcl/Q_c-31EVR.jpeg
Реаліті-шоу «Богиня шопінгу»

Навіть якщо ви затятий скептик, який на дух не переносить сучасне телебачення та всі його висхідні, хоча б раз в житті у ваше поле зору потрапляло будь-яке реаліті, яке вам доводилося переглянути, чи то з цікавості, чи з кимось за компанію. Мабуть, неможливо уникнути цієї участі завдяки вдалій стратегії їх піарників:

  • цікава реклама, у якій завжди використовують найемоційніші образи, найяскравіші та безпрецедентні випадки на шоу, найцікавіших персонажів, найшаленіші вчинки та найжиттєвіші ситуації, які можуть відгукнутися глядачеві;
  • популяризація програми через соціальні мережі (створення фан-груп, підігрівання інтересу до подальших випусків та розвитку подій у майбутньому учасниками шоу, нагадування, емоційна незакінченість на екрані та публікації найбільш мемних фрагментів програми у Instagram, Facebook, Twitter, TikTok);
  • рекомендації друзів чи знайомих;
  • бажання задовольнити свою цікавість чи змінити рід дозвілля.

Чому нам це подобається

Реаліті — це відображення наших власних актуальних життєвих проблем, страхів, втілення переживань та роздумів на екрані. Для людей їхні переваги полягають не тільки в тому, що їх перегляд дається легко та невимушено, а й життєвим сценарієм, який грають люди (хоча всі називають це відсутністю сценарію як такого). Аудиторія переглядає такі програми, неодноразово повертаючись до них.

silmedia_zgcl/O3aFRxP4g.jpeg
Реаліті-шоу «Від пацанки до панянки»

Психологи стверджують, що «любов» та цікавість до таких шоу та їхніх героїв, здебільшого зумовлена бажанням людини підглядати за життям інших. Нібито, люди спостерігають за тим, як інші будуть вирішувати ідентичні їхнім проблеми.

Явище популярності цих програм досить цікаве. Людям подобається занурюватися в чуже життя, переглядати та цікавитися турботами інших, але найголовніше те, що такі програми викликають яскраві емоції. Співчуття, переживання, злість, сум, симпатія та антипатія, радість, щастя, сором, які відповідно викликають емоційні реакції, яких потребує людина для вдоволення різноманітних потреб.

Перегляд нових випусків ефіру викликає посмішку, тривогу, збудження, пригнічення тощо. Насправді, люди потребують різних емоцій та почуттєвих розрядок — як позитивних, так і негативних. Життя не завжди таке насичене, як на екрані, тому глядачі шукають цих відчуттів саме в режимі онлайн.

silmedia_zgcl/SHo0kbEVR.jpeg
Реаліті-шоу «Чотири весілля»

Конкуренція, конфлікти, суперечки, напруження, пристрасті, симпатії та гумор — ось на чому тримається сучасне реаліті. І хто б що не заперечував, людей це приваблює, адже викликає емоції та відчуття причетності до виру подій.

То чому нам так подобаються програми такого формату?

Це постійний та незмінний засіб подолання нудьги чи стресу. На жаль, безліч людей в нашій країні, особливо зараз, потребують певної емоційної розрядки чи постійного інформаційного шуму, який би відволікав. Реаліті-шоу дають таку можливість.

Це можливість провести час разом з рідними чи знайомими. Будь-яке спільне заняття завжди нас зближує з іншими, і не так важливо, чи це гра у гольф чи перегляд «Хати на тата». Якщо вам однаково подобаються «штани за 40 гривень» чи «сокіабле» замість «sociable» — це матиме для вас сенс.

Це можливість знайти вирішення власних проблем. Життя непередбачуване, адже інколи з нами трапляються такі речі, на які, здається, відповіді чи виходу немає. Проте примарні надії на героїв з екрану завжди залишаються з нами, адже вони, сидячи в студії та без краплі сорому розповідають уявним експертам на всю країну про той безлад, який долають щодня, отже, і в нас вийде.

«У моєму житті все не так і погано». Іноді тяжко зізнатися, що ми — страшні егоїсти, але так і є. Людям приносить задоволення факт того, що їхнє життя трішки краще, а проблем у них трішки менше ніж в тих, хто вирішився назавжди це закарбувати в пам'яті мільйонів глядачів.

Нелінійність та адаптивність. Реаліті-шоу — це не серіал чи кінострічка. Його випуски можна переглядати у будь-який час, на будь-якій платформі, один випуск чи сезон відразу. Для цього не потрібно багато концентрації уваги чи навантажувати мозок, тут все набагато простіше. І саме цим так приваблюють нові ефіри «Холостячки», «Побачення без фільтрів» чи «Слідство ведуть екстрасенси» після тяжкого робочого дня.

Можливість уявити себе на чужому місці. Переглянувши кіно з відомими акторами, випуск зіркової програми чи історію успіху сучасних українських зірок, ви не зможете себе повноцінно уявити на їхньому місці. Себто, зможете, але ж знатимете, що це виглядатиме не наскільки реалістично, як це відбуватиметься зі звичайними людьми, які прийшли долати різні перешкоди. Переглядаючи історії таких самих українців, як і ви, вам буде легше думати про те, а що б в такій ситуації зробили ви, як вчинили б і куди б пішли.

Важливі соціальні теми. Складно заперечити те, що сучасні шоу вийшли на новий рівень та нерідко показують соціальні проблеми, які турбують українців. «Я соромлюся свого тіла», «Детектор брехні» чи «Стосується кожного» нехай, інколи, в дуже дотепній чи недоречній формі, втім, дають глядачам певне уявлення про те, що деякі ситуації не можна замовчувати, а необхідно негайно вирішувати чи звертатися за допомогою.

Вболівання за фаворита. Гарне реаліті — як хороший футбольний матч чи пісенний конкурс, адже тут завжди можна обрати для себе «кумира», за якого люди будуть щиро радіти, турбуватися, сваритися з іншими в соцмережах та всіляко підтримувати, навіть якщо той не здогадується про ваше існування.

silmedia_zgcl/UQRSWbE4R.jpeg
Реаліті-шоу «Побачення без фільтрів»

Згідно з опитуванням, найчастіше люди переглядають такі шоу, щоб відволіктися від повсякденного життя, поспостерігати за чужими проблемами. Ось що розповідають глядачі, які інколи приділяють свій час випускам різноманітних програм:

«Я переглядаю такі програми, щоб відволіктися чи розслабитися. Подивитися фільм чи серіал інколи складно чи займає багато часу, а такі життєві передачі – це інше. Цікаво побачити, що відбувається в житті інших людей, як вони виходять з різних ситуацій, інколи можна й просто посміятися. Це допомагає розвантажити якоюсь мірою мозок. Інколи дивишся на проблеми, які були і в твоєму житті, і ознайомлюєшся з цим з іншого боку. В такі моменти здається, що в твоєму житті все не так і погано, як здається на перший погляд. Деякі моменти в цих програмах відверто веселять, а деякі змушують серйозно задуматися».
«Складно обрати один аспект, чому на такі шоу я звертаю увагу. Це потрібно розглядати залежно від тематики програми чи її випуску. Переглядаючи одне реаліті можу просто посміятися, а вже під час перегляду іншого цей процес дає переосмислення своїх певних дій».
«Мені просто в цілому цікаво спостерігати за життєвими історіями інших людей. Як вони вирішують різні конфлікти, проблеми, змінюють себе та свої погляди. В таких шоу показують різні ситуації, які, здебільшого схожі на справжні, тож і переглядати їх теж цікаво. Різні побутові проблеми та сімейні конфлікти затягують».

Тобто, можна спостерігати тенденцію – кожен знаходить для себе щось своє в кожній програмі, але головним залишається те, що люди просто намагаються задовольнити свою цікавість у такий незатійливий та доступний спосіб.

Рівень популярності сучасних реаліті-програм

Нещодавно команда Google дослідила та оприлюднила результати аналізу, які запити в мережі набули популярності протягом 2022 року. Так от, одним із найпопулярніших став новий сезон телевізійного шоу «Холостяк».

Українці гуглили нові випуски улюбленої програми майже нарівні з картою повітряних тривог, всеукраїнськими новинами та особистостями, чиї імена набули розголосу минулого року.

silmedia_zgcl/INZmMbEVR.jpeg
Реаліті-шоу «Холостяк»

У рейтингу найпопулярніших запитів шоу опинилося на восьмому місці:

silmedia_zgcl/dE13ZbP4g.jpeg
Офіційна статистика від команди платформи Google

Це ще раз доводить те, що попри ситуацію в країні, нестабільний емоційний стан багатьох наших громадян та різні життєві перепони, які нас спіткали, люди повертаються до звичних для себе занять, які їх відволікають та заспокоюють.

Які шоу такого формату існують

Реаліті-шоу не такі прості як здаються на перший погляд, адже нам показують тільки те, що ми хочемо бачити, або те, що має свій попит. Інші ж телепрограми ніколи не виходять в ефір чи, навіть, не мають права на існування.

Загалом на телеекрані можна спостерігати кілька класичних схем шоу, які користуються найбільшою популярністю серед українців та приваблюють аудиторію своїми особливостями чи побудовою сюжету.

silmedia_zgcl/mu7aMbPVR.png
Реаліті-шоу «Холостячка»

«Підглядки»

Такий формат шоу чи не найпопулярніший серед українців. Для програм обирають персонажів, які будуть асоціюватися в глядачів з ними самими. Такі умовні «актори» своєї ролі повинні бути максимально прийнятними для аудиторії та привертати їхню увагу. До таких відносять «Вагітна в 16», «Хата на тата», «Міняю жінку».

silmedia_zgcl/6xD6nxPVg.jpeg
Реаліті-шоу «Хата на тата»

Шоу-змагання на «виживання»

Нічого не може потішити глядачів так сильно, як боротьба на екрані. «МастерШеф», «Холостячка» чи «Холостяк», «Кохання на виживання», «Чотири весілля» – суцільне втілення людської конкурентноспроможності, емоційності та запалу, які можна спостерігати в прямому ефірі.

silmedia_zgcl/2x-I4xPVg.jpeg
Реаліті-шоу «МастерШеф»

Зміни, зміни і ще раз зміни

Людям подобається спостерігати за змінами в житті інших. «Від пацанки до панянки», де дівчата обирають інший життєвий шлях та впевнено його торують, «Галерея краси» тощо. Аудиторію приваблюють шоу, де можна не лише побачити якийсь кінцевий результат, а й мотивуватися самому.

silmedia_zgcl/KFRRIbE4g.webp
Реаліті-шоу «Від пацанки до панянки»

Соціалки

Багатьох не залишать байдужими щемливі "невигадані" історії в «Кохана, ми вбиваємо дітей», суперечливі теми та конфлікти в «Супермамі», проблеми в «Я соромлюся свого тіла» чи соціальна нерівність в «Панянка-селянка». Звісно ж програми такого типу покликані відверто спекулювати на людських емоціях, намагаючись викликати в глядачів море емоцій, втім, мало хто проти цього явища.

silmedia_zgcl/2kT-4bE4R.jpeg
Реаліті-шоу «Кохана, ми вбиваємо дітей»

У чому негатив

І як би привабливо не виглядала перспектива провести вечір з улюбленими героями програми, необхідно розуміти, що реаліті має безліч своїх мінусів, які складно не помітити.

Зайвий інформаційний шум. Як би інколи цікаво не було спостерігати за подіями чужого життя, насправді, перегляд таких шоу часто негативно впливає на нашу свідомість, адже ми забиваємо мозок зайвою інформацією.

Перенасичення емоціями. Кожна людина потребує емоційної розрядки, але інколи такі програми спричиняють перенасичення, що в майбутньому відобразиться на вашому моральному стані. Можна стати дратівливим, занадто нервовим, чи навпаки, засумувати та бути морально спустошеним, адже той шкал емоцій, які ви відчуваєте, переглядаючи чужі історії та надто емпатично їх сприймаючи, однозначно впливатиме на ваш стан.

Вбитий час. Перегляд таких шоу займає багато вільного часу. Ось ви ввімкнули один випуск, потім наступний, не встигли отямитися, і ось вже закінчили перегляд цілого сезону. Під час перегляду реаліті завжди необхідно подумки встановлювати певний ліміт, інакше зупинитися інколи дуже складно.


Реаліті-шоу давно стали невід'ємною частиною масової культури сьогодення. Вони швидко та впевнено інтегрувалися в наш онлайн-простір, стали певним феноменом, який цікавить та захоплює людей. Програми такого формату завжди незмінні, адже постійно передбачають спостереження за іншими людьми та підглядання в життя чужих. Кожен сам для себе обирає, потрібен їм такий досвід чи ні, але завжди варто пам'ятати, що на екрані здебільшого – вигадки, які здатні спекулювати вашими емоціями. Саме тому ви завжди можете повернутися до будь-якого шоу, щиро радіти та сумувати з їхніми героями, але ніколи не забувайте, що екранне життя – завжди залишається екранним, а реальне відрізняється від того, що б вам хотілося бачити у ваших улюбленцях публіки.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця

Ще з рубрики: "Релакс"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар