«Там живуть вільні люди»: розповідь волонтерки, яка допомагає Херсонщині
11 листопада українці святкували першу річницю звільнення Херсону від окупантів. Вісім місяців два тижні та чотири дні місто перебувало під контролем російських загарбників.
Зараз Херсон знаходиться під постійними обстрілами. Кожного дня росіяни завдають ударів по місту з окупованого лівого берега області.
Ми поспілкувалися з волонтеркою Ольгою Руденко, яка розповіла, як зараз живе Херсонщина, якої допомоги потребує та як регіон пережив трагедію на Каховській ГЕС.
Ольга Руденко живе у Києві. Її волонтерська діяльність почалась з повномасштабного вторгнення. Вона повернулась до столиці після звільнення Київської області та відчула внутрішню потребу допомагати.
«Я намагалася знайти місце, де можу бути корисною. Наштовхнулася в Instagram на репост знайомої, де власниця благодійного фонду шукала людей у команду. Тоді зрозуміла, що це шанс, треба йти», – розповіла Ольга.
З того часу волонтерка їздила на склад, щоб збирати допомогу для людей поважного віку зі звільнених Житомирської та Київської областей. На той час фонд опікувався ними.
«Ми фасували продуктові набори, а потім розвозили літнім людям, які потребували допомоги».
Пізніше Ольга та інші волонтери допомагали Херсонській області, а після звільнення Херсону почали їздити і туди.
«Ми збирали гуманітарну допомогу, складали гігієнічні та продуктові набори. Інколи передавали дітям усякі книжечки, цукерки та канцтовари. З червня я почала їздити з командою у Херсон. У Херсонській області в нас були спеціальні точки, куди необхідно привезти допомогу. Це переважно села навколо Херсону. Іноді ми все фасували на місцях, щоб швидше віддати людям. Небезпека залишається і постійні обстріли змушували працювати швидко», – ділиться спогадами Ольга.
Для Ольги найважче у волонтерстві – фізична робота. У Херсонській області доводиться постійно носити бронежилет для того, щоб себе захистити. Також необхідно переносити важкі коробки з гуманітарною допомогою.
«Завжди необхідно щось розвантажити чи завантажити. Зазвичай це роблять хлопці, проте ми допомагаємо. Кожен включається у процес, щоб швидко роздавати допомогу та не наражати на небезпеку місцевих жителів».
«Першочергово ми допомагаємо сім’ям з дітками. Часто відвозили їм фрукти та цукерки. Вони так раділи, наче це щось неймовірне. Те, що ми звикли бачити кожний день, то для них щось надзвичайне. Дуже прикро, що діти не бачать звичних нам речей».
Згадує волонтерка й про трагедію на Каховській ГЕС. У той час її команда намагалась відвезти в Херсонську область якомога більше води та врятувати тварин.
«На допомогу люди реагували по-різному. Були випадки, коли бачиш затоплений будинок, де на балконі сидять люди, які не хочуть виїжджати та покидати дім. Їм пропонували евакуацію, проте вони відмовлялися, тільки просили powerbank, щоб залишатися на зв’язку».
Ольга розповідає, що після підриву окупантами Каховської ГЕС жителі Херсонщини мають багато потреб.
«Комусь необхідно відремонтувати свій будинок після підтоплення, в когось залишаються проблеми з електропостачанням. З усім цим потрібна допомога, необхідно відновлювати».
Найбільше жителі Херсонської області потерпають від обстрілів з окупованих територій.
«Нема такого як у Києві, що пролунала повітряна тривога, ми сховались та очікуємо, що щось може статися. Тут постійно прилітає. Ти не знаєш, коли очікувати, що щось бахне. Тому перш за все необхідно відновити здоров’я та будинок, а потім люди думають про продукти».
Ольга згадує свій перший приїзд на Херсонщину, розповідає про перші звуки вибухів, які вона почула в регіоні.
«Було страшно. Зізнаюсь трішки дьоргалась, коли чула звуки вибухів. Але я пам’ятаю обстріли у Києві, до цього швидко звикаєш. Ми часто жартуємо, о дивись прильот, а там виліт, бо починаєш розрізняти звуки. І це трохи розбавляло ситуацію. Страшно, але хочеться повертатися, щоб допомагати людям та бути корисною. Такі поїздки дуже заряджають емоційно».
«Страшно та прикро дивитися на людей, які залишаються під обстрілами та не можуть виїхати через якісь причини. Але вони заряджають, є відчуття, що залишаються люди, які хочуть допомагати країні. Це нас об’єднує», – додає Ольга.
Через регулярні обстріли та підрив Каховської ГЕС у Херсонській області залишаються від 72 тис. до 74 тис. жителів. Багато людей виїхали з регіону.
У Херсонській ОВА розповіли, що після трагедії на Каховській ГЕС евакуювали близько 13,5 тис.жителів із всіх земель, які були підтоплені. Водночас, люди повертаються на Херсонщину, відвідують свої домівки, відновлюють їх.
«Люди повертаються постійно. Не тільки до Херсона. Навіть у маленькі села, які постійно перебувають під обстрілами, де прилітають авіаційні бомби, там також люди не хочуть виїжджати зі своїх домівок. І це не маргінальні люди. Це нормальні фермери зі своїми будинками, із дітьми. Вони не хочуть виїжджати. Зараз із ними працюють соціальні працівники, поліція, волонтери, які їх вмовляють. Але ми не можемо їх змусити», – зазначав в інтерв’ю очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.
Ольга розповідає, що у Херсонській області залишається велика кількість жителів, які потребують допомоги. Їм досить важко покинути рідний дім, навіть попри небезпеку.
«Хтось думає, а куди я поїду, а що я там буду робити? У мене тут дім, сім’я, город. І таких людей залишається багато. Востаннє ми возили 1,5 тисячі продуктових наборів для сімей, що живуть у селах Херсонської області», – розповідає Ольга.
У Херсонській області відновили 1800 будинків. Проте через постійні ворожі обстріли кількість пошкодженого житла збільшується. Очільник ОВА Олександр Прокудін повідомляє про близько 21 тисячі побитих або знищених ворожими снарядами будівель.
На Херсонщині допомоги потребують не тільки люди, а й тварини. Багато хатніх улюбленців залишились без житла та власників, які раніше про них піклувалися.
«Для безхатніх тварин ми кожного разу привозимо корм. Деяких котів та собак відвозимо в притулок або віддаємо людям. Хтось із місцевих жителів бере тварин до себе та годує. Також у Херсоні встановили годівнички, куди можна підсипати корм. Їх близько десяти в місті. Ми підсипаємо корм, щоб безхатні тварини могли в будь-який момент поїсти», – розповідає Ольга.
Ми зібрали список організацій, які готові допомогти жителям Херсонщини евакуювати тварин у безпечні місця:
- благодійний фонд «Україна. Об’єднані в різноманітності»;
- громадська організація «Фенікс»;
- громадська організація «Петро і Мазепа»;
- благодійне об’єднання «12 вартових»;
Евакуйованих з Херсонщини тварин готовий прийняти у себе Всеукраїнський центр допомоги безпритульним тваринам Patron Pets Center у Києві.
Лівий берег Херсонщини все ще перебуває під окупацією. Ми щодня читаємо бойові зведення, слухаємо те, що розповідають військові і чекаємо на звільнення.
У той день, коли на іншій стороні Дніпра замайорить синьо-жовтий прапор, жителі Херсонщини не потерпатимуть від щоденних атак. Тоді не байдужі волонтери першими привезуть допомогу тим, хто її потребує.
Бо як розповідає Ольга, з посмішкою на обличчі — у Херсонській області живуть «вільні люди». І вони обов’язково будуть вільні з обох берегів Дніпра.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.