Третя світова чи безпечна Європа? Чому місце України в НАТО
Україна прагне приєднатися до НАТО. Цей крок важливий не тільки для безпеки держави, а й майбутнього відновлення, економічної стабільності та розвитку демократії. Розповідаємо, як Україна може доповнити Альянс, чого бояться члени НАТО та як захистити Європу від Третьої світової війни.
Співпраця України з країнами НАТО
На кінець вересня 2024 року 87% українців підтримують вступ України до Євросоюзу та НАТО. Водночас близько 9% громадян не схвалюють відповідні ініціативи. За даними центру Разумкова, якби найближчим часом відбувся референдум щодо вступу України до НАТО «за» проголосували б 72% українців. «Проти» — 10%.
Підтримка Референдуму щодо вступу в НАТО | % серед усіх опитаних | % серед тих, хто взяв би участь у референдумі |
Проголосували би за вступ | 72,1 | 86,0 |
Проголосували би проти вступу | 14,8 | 9,7 |
Важко сказати | 13,1 | 4,3 |
Ще у 2008 році держави НАТО погодили, що Україна стане членом Альянсу. Для цього державі необхідно було провести реформи у політичній, економічній, оборонній, ресурсній, безпековій і правовій сферах.
У вересні 2020 року в Україні ухвалили Стратегію Нацбезпеки для розвитку партнерства з НАТО. З початку повномасштабного вторгнення Україна знову висловила прохання про вступ до Альянсу.
Наразі держави НАТО відстежують прогрес України у запровадженні реформ на шляху до Альянсу. Світові лідери зазначають, що Україну запросять вступити до НАТО, коли всі умови будуть виконані, а 32 держави підтримають це рішення.
Попри те, що Україна не є членом Альянсу, вона отримує допомогу від партнерів, щоб захиститися від росії. На держави–члени НАТО сукупно припадає 99% усієї військової допомоги Україні: боєприпаси і різні види легкої та важкої військової техніки, зокрема, протитанкові комплекси і системи ППО, гаубиці, безпілотні апарати, танки і винищувачі. Військові інструктори НАТО у різних країнах навчають українських воїнів використовувати західну техніку.
«Ми збільшуємо нашу взаємосумісність із Натівськими стандартами, працює місія. Зараз розгортається операція з підтримки та навчання України в Німеччині. Посилюється рівень співпраці з НАТО, але з запрошенням цей процес піде набагато швидше», — розповів політолог Ігор Чаленко.
Навіщо Україні вступ до НАТО
Для країн Східної та Центральної Європи членство в НАТО стає гарантією безпеки. Політолог Сергій Таран розповів нам, що всі країни, які після розпаду срср встигли доєднатись до Альянсу — наразі мають розвинену інфраструктуру, економіку, високі стандарти життя та влади. Інша ситуація з державами, які не долучились до НАТО:
«Всі ті країни з пострадянського простору, які не встигли вступити до НАТО, зараз мають війну на своїй території, окуповані частково росією, це і про Молдову, і про Грузію і, на жаль, про Україну».
Головною перевагою для України від членства в Альянсі стане безпека.
Пʼята стаття договору НАТО передбачає, що напад на одного учасника Альянсу є атакою на всіх його членів і викликає відповідь усіх держав-членів Союзу.
«Не дивлячись на російську активну агресивну риторику щодо НАТО, ми не мали фактів військової агресії проти жодного з чинних членів Альянсу», — розповів політолог Ігор Чаленко.
Політолог Петро Олещук зазначає, що інші організації, які б мали гарантувати безпеку — не працюють і зупинити росію може лише вступ України до НАТО:
«У Раді Безпеки ООН засідає держава-агресор росія. Тобто, будь-які рішення організації не діють та не працюють. Статут ООН ніхто не поважає. Основна загроза для України була і буде росія — ядерна держава, яка вдається до ядерного шантажу. Будь-які буфери та безʼядерні статуси з росією не працюють. Вона розглядає Україну, як обʼєкт для агресії та лише загальна сила Заходу буде тим аргументом, який може стримати агресію», — розповів політолог Петро Олещук.
За його словами, членство в НАТО стане забезпеченням того, що війна на території України не відновиться.
Політолог Ігор Чаленко зауважив, що пʼята стаття НАТО також є гарантом забезпечення економічної безпеки та фактом прискорення залучення інвестицій в Україну:
«Членство в НАТО, або хоча б реальний орієнтир вступу до Альянсу, позитивно впливає на бажання великих транснаціональних корпорацій і середнього бізнесу з країн ЄС вкладатися в Україну. Тобто, ми фактично можемо не лише забезпечити їм (НАТО — авт.) високі темпи економічного зростання, але й посилити безпековим фактором, коли зможемо гарантувати безпечність інвестицій протягом тривалого періоду. Не лише з точки зору впровадження проєктів, але й подальшого функціонування десятками років».
Також членство України в НАТО сприятиме відновленню держави у післявоєнний період:
«НАТО – це організація, яка має взаємну залежність у безпеці. Будь-яке військо країни захищає одночасно всі країни. Це означає, що всі країни НАТО зацікавлені в розвиненій інфраструктурі членів Альянсу. Якби Україна спромоглася вступити до НАТО, то мала б багато сприяння від Альянсу через те, що це в їхніх інтересах», — зазначив політолог Сергій Таран.
Однією з вимог до потенційних членів НАТО є проведення комплексних реформ, зокрема, боротьби з корупцією в державних структурах. Для вступу в Альянс Україні необхідно реформувати свій сектор безпеки та оборони.
Як член НАТО Україна матиме підтримку від інших країн-членів у впровадженні антикорупційних реформ. Держава зможе проводити прозорі закупівлі, фінансовий аудит і контроль за витратами та зменшити рівень корупції.
«Так чи інакше НАТО — військово-політичний блок, тобто не лише військова частина, але й в організації країнам необхідно відповідати високим демократичним політичним стандартам. Тема боротьби з корупцією — важливий елемент. У НАТО більший акцент може бути на співпрацю у військово-промисловому комплексі, також подальше впровадження цифровізації, операційних схем, методик, які дозволять уникати можливості працювати “сірому ринку” загалом. Не буде можливості підживлювати “тіньову українську економіку”, яка зараз не дає бюджету можливості отримати додатково понад 400 млрд грн за оцінкою Парламенту», — розповів Ігор Чаленко.
Політолог додає, що безпосереднє запрошення України в НАТО стане додатковим стимулом для проведення подальших реформ економічного, політичного, соціального та антикорупційного характеру.
Сергій Таран зазначає, що ті країни, які входять до Альянсу мають вищий рівень свободи слова і прозорості влади, у порівнянні з державами, які не є членами НАТО.
Переваги, які отримає НАТО
Україна не просто просить вступу до НАТО, але й має чим доповнити Євроатлантичний Альянс. Зокрема, держава може запропонувати найбоєздатнішу на європейському континенті армію:
«На сьогодні українська армія є найбільш досвідченою армією, яка протидіяла російській агресії. Зараз у світі є певна предтеча майбутнього глобального конфлікту. російська армія на другому місці за потужністю, тому український досвід дуже цінний для НАТО. Плюс людський ресурс», — розповів Ігор Чаленко.
Україна має досвід активної участі у сучасній війні та володіє навичками ведення боїв в умовах гібридної агресії. НАТО отримає перевагу, якщо включить цей досвід до колективної безпеки Альянсу. Також Україна може стати ключовим елементом у глобальній боротьбі проти росії:
«Не пустите Україну в НАТО, росія піде далі на країни Балтії й Альянсу доведеться воювати. Україна — сила, яка загороджує росію від подальшої експансії в Європі», — зазначає Сергій Таран.
НАТО може отримати у союзники державу з сучасним потужним військово-промисловим комплексом.
З початком війни Україна потроїла виробництво озброєнь до кінця 2023 року, а далі — подвоїла цей показник за перші вісім місяців 2024-го.
За даними Мінекономіки, оборонний сектор здатний за рік виробити зброї на суму приблизно 10-12 мільярдів. Також Україна перевиконала плани виготовлення безпілотників. Йдеться про 1,28 мільйона безпілотників за 10 місяців.
«Ми показали, що можемо доволі оперативно адаптовуватися до реальних потреб війни 21 сторіччя. На етапі загального переозброєння, яке відбувається у світі, ми зможемо, з промислової точки зору, додати в силі Північноатлантичного Альянсу», — розповів політолог Ігор Чаленко.
«Україна має адаптований до сучасних умов військово-промисловий комплекс, налаштований на випуск дронів, засобів ведення війни, велику кількість персоналу, який вміє цим користуватися», — додав політолог Петро Олещук.
Членство України в НАТО дозволить перерозподілити відповідальність між країнами щодо безпеки у Європі. Зокрема, пʼятий пункт «плану Перемоги» пропонує замістити українськими військовими американську армію у Європейському контененті. Це дозволить Сполученим Штатам направити свої ресурси та увагу на інші регіони, зокрема на Азійсько-Тихоокеанський, де спостерігається підвищена активність Китаю.
«Крім того, в умовах політичної нестабільності у США, де постають ідеї відмови від підтримки Європи, членам НАТО треба думати про те, як самостійно вибудовувати безпеку. Чи можлива безпека Європи без членства України в НАТО? Питання риторичне», — зазначив Петро Олещук.
Приєднання України до НАТО дозволить Альянсу посилити свої позиції у Східній Європі та на Чорному морі. Україна може надати свою територію для розміщення військових баз та підрозділів НАТО, щоб швидко реагувати на загрози.
«НАТО може використати українську територію для розміщення всього комплексу неядерного стримування агресора. Ми ще зможемо додатково посилити і протиракетну систему, безпосередньо надати наукові доробки, щоб НАТО могло напрацьовувати нові технології», — зазначив Ігор Чаленко.
За даними ООН, на території України розташовані родовища 21 рідкісноземельного елемента з 30 рідкоземів, які Євросоюз називає критичною сировиною для виробництва високотехнологічної продукції (у тому числі військової). Петро Олещук розповів, що Україна може зміцнити НАТО великою кількістю стратегічних ресурсів та покладів. Зокрема, на підтримку військової промисловості Альянсу можуть надавати Уран та Літій.
Чи може Україна вступити до НАТО під час війни
Петро Олещук зауважує, що немає юридичних норм, які б забороняли Україні стати членом НАТО під час війни:
«Очевидно наразі у країн НАТО немає політичної волі приймати Україну в Альянс, до завершення війни. Тут є багато інших моментів: а що вважати завершенням війни, чи обовʼязкове укладання якогось договору між сторонами конфлікту? Вступ України до НАТО після війни стимулює росіян відтягувати війну максимально довго».
Вступ України в НАТО ускладнюється статутом Альянсу, політичними реаліями та «потенційними» ризиками для країн-членів. Зокрема, члени Альянсу не хочуть приймати Україну через побоювання відкритого конфлікту з росією.
Натомість, західні аналітики вважають, що відсутність чіткого плану приєднання України до НАТО додає путіну більше впевненості в тому, що він зможе перечекати та перемогти у війні на виснаження. Членство в Альянсі називають єдиним довгостроковим засобом, який отримає Київ для стримування майбутніх нападів росії.
У світі обговорюють можливий сценарій, за яким до Альянсу може приєднатися лише частина території, що перебуває під контролем українського уряду. В історії були випадки, коли гарантії для учасників Альянсу надавали не на всю територію. До прикладу, наводять Західну Німеччину, яка приєдналася до НАТО в 1955 році, отримавши гарантії безпеки, а після возз’єднання вся територія країни стала частиною Альянсу.
«Сполучені Штати не мають гарантій безпеки на Гавайські острови з боку членів НАТО. Якщо там виникне конфлікт — з ним США розбиратимуться самі. Так само немає гарантій безпеки на Заморські території Іспанії чи Франції. Прецедентів, коли гарантії даються не на всю територію, а на частину були. Тому теоретично Україна, будучи в стані конфлікту і не контролюючи всю територію, могла б дійти до компромісу», — розповів політолог Сергій Таран.
В офісі Президента назвали західнонімецький варіант вступу до НАТО — аморальним:
«Ця пропозиція аморальна. І не лише тому, що в 1949 році розділили державу, яка розпочала і програла Другу світову війну, а Україна свою війну не починала й не програла. Головне, що за межами обговорень «західнонімецького варіанту» лишаються долі мільйонів людей, які виживають в окупованих містах і селах України», — заявив Михайло Подоляк.
Петро Олещук наголошує, що запрошення України до НАТО потрібне вже зараз:
Запрошення не означає негайний вступ. Після запрошення всі держави повинні ратифікувати угоду. Ця ратифікація займає певний час. Без війни, у Фінляндії цей процес тривав рік, а у Швеції — більше року. Тому Україна повинна почати вже зараз, щоб надалі це питання не було предметом торгів для росіян.
Третя світова війна або чого бояться країни НАТО
Деякі члени НАТО побоюються, що вступ України до організації означатиме війну з росією для всіх держав Альянсу. Зокрема, раніше росіяни пояснювали повномасштабне вторгнення в Україну, як крок для зупинення наближення НАТО на схід. Проте зазначимо, що Фінляндія та Швеція, які мають спільний кордон з рф — у 2023 році вступили до Альянсу.
«Спільний кордон НАТО з рф існує з 2004 року після вступу країн Балтії. У такій ситуації ми лише доповнимо систему безпеки. Ті ризики, які сьогодні називають — це більш схоже не на аналітику, а на фобії викликані певним постсовєтським синдромом часів Холодної війни. Тобто, є розуміння, що продовжує зростати російський агресор, і є бажання якомога довше відтягти можливість прямого зіткнення між НАТО та рф», — розповів політолог Ігор Чаленко.
Петро Олещук зазначив, що НАТО необхідно обʼєднувати сили союзників, бо у цей час росія укладає військові угоди про співпрацю з КНДР та Іраном:
«Війна призвела до співпраці між росіянами й терористичними режимами: пінічнокорейцями й іранцями. Вони співпрацюють в авіаційній, космічній галузях, сфері ядерних технологій. Це ескалація для всього світу. Це прямий результат не вступу України до НАТО».
Сергій Таран згадав про дві хвилі вступу країн східноцентральної Європи в НАТО (Польща, Чехія, Словаччина, Румунія, країни Балтії) і як реагувала на це росія:
«Кожного разу в росії була величезна істерика, але як тільки ці країни вступали до НАТО відносини між росією та цими державами налагоджувались. Коли росія вважає, що може впливати на державу, то псує з нею відносини та розпочинає гібридну війну, а коли це член Альянсу, то що ти їй зробиш? Це стало територією табу», – розповів Сергій Таран.
Петро Олещук пояснює, що росіяни проти вступу України до НАТО лише тому, що хочуть завоювати територію всієї держави:
«росіяни кажуть про наближення ракет НАТО до росії, але в Альянс вступили країни Балтії, Фінляндія, Швеція. Таким чином, Санкт-Петербург з усіх сторін оточений державами НАТО, яким не потрібні навіть міжконтинентальні балістичні ракети, щоб обстрілювати місто. Ніякої реакції з боку росіян на це немає. Вони знімають з фінського кордону війська та направляють в Україну. росіяни проти членства України в НАТО, бо хочуть мати можливість завоювання України, хочуть, щоб держава залишилася в сірій зоні в якості здобичі».
То як потрапити до НАТО? Переконати
За даними видання Politico, щонайменше сім країн: США, Німеччина, Угорщина, Словаччина, Бельгія, Словенія та Іспанія — не поспішають запрошувати Україну до НАТО. Зокрема, лідер Словаччини Роберт Фіцо заявив, що дозвіл Україні приєднатися «буде хорошою основою для третьої світової війни» і пообіцяв, що «ніколи не погодиться» на це.
Проте, є й Польща та країни Балтії, які підтримують відкриття перспектив для України. Тому, вступ до НАТО залежить від активної участі України у впровадженні реформ, зміцненні партнерства та ефективній дипломатичній роботі з союзниками, які так бояться Третьої світової війни.
«Є держави, які чинять цьому активний опір. Про це оголосили Словаччина та Угорщина. Є держави, які не визначилися з позицією, зокрема, Німеччина та США. Їх треба переконувати, що питання назріло та перезріло. Необхідно аргументувати таким чином, що це важливо для загальної безпеки, ескалація уже відбулася, вона буде розповзатися далі неконтрольовано, якщо не спробувати її зупинити. А зупинити шляхом побудови нових буферів не вийде, потрібна Україна. З усіма треба працювати», — зазначив Петро Олещук.
Нагадаємо, що запрошення до НАТО — це перший пункт «Плану Перемоги» Зеленського.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.