У чому «музейні експонати», які росія відправляє на війну, все ще можуть бути ефективні: відповідає експерт

росія масово вивозить стару військову техніку зі складів, щоб задіяти її у війні з Україною, зокрема це стосується танків Т-55 - моделі, яка вперше була прийнята на озброєння червоною армією радянського союзу в 1948 році, незабаром після закінчення Другої світової війни.

«Це перший основний бойовий танк, який використовувався радянським союзом в епоху холодної війни. До цього моменту було три дуже відмінні типи танків, легкі, середні та важкі, які виконували різні ролі на полі бою. З середини 50-х і далі існувала концепція, яка намагалася створити танк, який міг би все потроху, і який став відомий як основний бойовий танк», — охарактеризував Т-55 історик Джон Делейні, старший куратор військового музею IWM у Даксфорді, Кембридж.
silmedia_zgcl/DEvQj6s4g.png
У Східній Європі їх використовували для придушення політичних рухів у країнах колишнього Варшавського договору

Т-55 та його численні варіанти згодом стали найпоширенішим танком у світі, нараховуючи понад 100 000 одиниць. Дешевий, надійний, простий у використанні та обслуговуванні, він був військовою опорою країн — від Єгипту до Китаю та Судану, де вони все ще використовуються.

У Східній Європі їх використовували для придушення політичних рухів у країнах колишнього Варшавського договору, які прокотилися вулицями Угорщини в 1956 році, а потім Праги в 1968 році. Щоправда, в наступні десятиліття, коли їх розгортали проти танків західного виробництва – у деяких арабо-ізраїльських конфліктах, а потім у війні в Перській затоці – вони не були рівними західним за жодними параметрами.

«У першій війні в Перській затоці, наприклад, у 1991 році, американські та британські танки підбивали іракські Т-55 з 23 кілометрів», — зазначив Делейні.

На той час, коли росія почала виводити з озброєння власні Т-55 у 1980-х роках, їх було ще понад 28 000, додав Делейні, зазначивши, що вони були законсервовані, а не утилізовані. «Країна рад ніколи нічого не викидала», — пояснив він.

Супутникові знімки показують, що росія вивозила десятки танків зі складу на базі в Арсеньєві на Далекому Сході. На доступних фотографіях видно, що частина танків, які зберігаються на базі, якраз – Т-55. У квітні західні офіційні особи повідомили CNN, що є докази, які підтверджують перебування старих танків на лінії фронту.

silmedia_zgcl/Aq5_CesVR.png
На доступних фотографіях видно, що частина танків, які зберігаються на базі, якраз – Т-55

Водночас, використання цієї застарілої військової техніки, на думку експертів, все ж таки має для росіян і низку переваг. Вони можуть бути ефективними в обороні, де стоятимуть закопані і просто стрілятимуть по наступаючим силам.

«Одна з речей, для яких ви, очевидно, можете використовувати цей танк - це закопати їх на оборонних позиціях, якщо ви намагаєтеся уникнути танкового бою. Якщо поставити танк у яму, щоб ви могли бачити лише вежу, тоді це можна використовувати для захисту лінії фронту від контратаки. Якщо ви були агресором у війні і раптом збираєтеся перейти до оборони, це буде ефективним для статичних оборонних позицій», - вважає Делейні.

Друга суттєва перевага — це простота. Якщо доводиться покладатися на призовників, менш підготовлених, ніж армія супротивника, то це гарний варіант для росії. Для слабопідготовлених солдатів Т-55 забезпечує те, чого немає в сучасних танках: легкість використання.

«Якщо у вашу армію приходить багато призовників, які зараз є в російських військах, буде легше, швидше навчити людей використовувати їх, ніж використовувати більш сучасну модель бойового танка. Це справді легко обслуговувати, а з призовною армією це те, що ви шукаєте. Адже вам потрібна здатність підтримувати ці речі в робочому стані», — коментує Делейні.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Ігор Вишневський

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар