Жоден український закон, мовні квоти на радіо та навіть тренди соцмереж не могли б зробити так багато для власне української музики, як зробило російське повномасштабне вторгнення. З 24 лютого українські виконавці створили сотні пісень у різних жанрах, які нарешті знайшли своїх слухачів та почали захоплювати чарти. Це треки, які допомагали триматися у перші дні Великої війни, потім підтримували бойовий дух, допомагали пережити гучні вибухи та жахи окупації. З цими піснями ми плакали, сміялись, обʼєднувались, гнівались. Ми зібрали для вас пісні різних жанрів, відомих та поки що не розкритих виконавців, які допоможуть пізнати українську музичну культуру.
Рок
Що вам спадає на думку коли ви чуєте про український рок? Океан Ельзи, Скай, Без обмежень? Це ті гурти, які можна назвати вічною класикою, їхні тексти будуть наспівувати з покоління в покоління. Ми пропонуємо до вашої уваги не менш цікаву музику.
Zwyntar
Цей дарк-кантрі-гурт з дуже позитивною назвою виник у Києві ще у 2015 році. Проте до початку повномасштабного вторгнення про нього мало хто знав, а з 24 лютого 2022 року Zwyntar знайшов своїх слухачів.
«Ми ніяк не могли придумати назву і пропонували один одному дуже екзотичні варіанти, серед яких був навіть жахливий «Чорти З Долини Смерті». У якийсь момент ми написали на папірці латиницею ZWYNTAR і це було важливо, тому що миттєво визначило стиль, естетику і мову виконання», — розповів засновник гурту Ерік.
Одна з найпопулярніших пісень гурту має назву «Кажани». У ній виконавці перетворюються на людиноподібних крилатих створінь, які тероризують місто та відвідують вечірні шоу.
На початку Великої війни гурт випустив новий трек «Госпел». Фінальні фрагменти пісні записали в бомбосховищі, коли Київ був під ворожим обстрілом. Вона піднімає бойовий дух та вселяє надію тоді, коли здавалося б усе втрачено. Цей трек точно створений для того, щоб святкувати день Перемоги десь в лісі біля багаття, тож беріть на замітку.
Ще одна надзвичайно «весела» пісня, яку варто послухати називається «Білим снігом». В останній день зими гурт вирішив випустити трек-прощання з найдовшою і найважчою порою у 2022 році.
Хейтспіч
У квітні 2022 року в Одесі двоє музикантів вирішили заснувати рок-гурт, як відповідь на повномасштабне вторгнення росіян. Виконавців кілька разів блокували на стрімінгових майданчиках, а їхні пісні видаляли з Ютуб, проте вони продовжувати співати.
З моменту існування гурт випустив понад 20 пісень, деякі з них набули великої популярності. Довгий час на слуху був трек «руzzкий мир», в якому в жорсткій формі засуджують злочини окупантів та показують жахливі кадри війни. Так-так, ютуб нагадує, що це відео містить лайливі слова і вікові обмеження.
Ще одна важлива пісня, яку варто послухати — «заблокуйте цю пісню». Можливо це звучить як насмішка над Ютуб, але насправді в ній розповідається про висміювання політики соцмереж щодо війни в Україні, і як часто блокують ті матеріали, що не просто містять жахливі кадри, а є частиною нашої реальності.
Найуспішнішою піснею гурту став десятий трек «Я вб’ю всіх богів», що на травень 2023-го року набрав понад 1,2 мільйона прослуховувань у Spotify. Цей трек живий та емоційний, у ньому можна почути думки про неідеальне з життя з проблемами, які важко вирішити.
Діти Інженерів
Це молодий рок-гурт, що працює в стилі 2000-х. Учасники гурту не мають музичної освіти, але їм вдається створювати просту музику, яку не можна підпорядкувати стандартам і нормам.
Популярність гурту приніс трек «Рубці», який почали активно слухати користувачі TikTok.
Нещодавно гурт записав спільний трек з артисткою HALEPA. Пісня називається «Непотріб». Вона присвячена тому, як негативно сприймають депресію в суспільстві, як люди токсично реагують на цей стан. Виконавці іронічно висміюють своє оточення, яке не може зрозуміти проблеми інших і дає нікчемні поради.
Ще одна пісня гурту, яку не можна оминути — «В моїй сім’ї нормально бути ірраціональним». Кліп демонструє спогади з пострадянського дитинства та сімейні цінності виконавців.
Жадан і собаки
Про цей гурт ви точно чули, й імовірно маєте хоча б одну з їхніх пісень в щоденному плейлисті. Але для тих, хто тільки знайомиться з українськими виконавцями, неможливо оминути український рок-гурт на чолі з Сергієм Жаданом. Музика і тексти колективу переплітаються у пісні, а ті в свою чергу стають хітами. У їхніх треках панують біблійні мотиви, алкоголь, кримінал і драйвова музика. Що ще потрібно для гарного українського року?
Ще у 2018 році вийшла одна з найвідоміших пісень колективу — «Кобзон». У ній музиканти закликали скидати з топів російських артистів та слухати наших виконавців.
«коли ви вимикаєте радіо “Шансон” – у лісі помирає ще один Кобзон».
До речі, через два тижні після виходу пісні Кобзон і справді помер. А українська музика поступово захоплює чарти.
Війна вплинула на творчість гурту. Тож нещодавно вони випустили пісню «Метро». Композицію присвятили харківським дітям, які ховаються від вибухів російських ракет у метрополітені.
Нещодавно гурт випустив пісню в співавторстві з «Бумбокс». Композиція називається «Правда». Одна з її версій стала саундтреком до фільму «Мирний-21». Трек присвячений лікарям, воїнам, добровольцям і небайдужим українцям, які обороняють нашу державу.
Grandma’s Smuzi кавер українською на пісню Rammstein – Sonne
Grandma’s Smuzi – це український -метал-гурт заснований в Одесі. Музиканти перекладають світові хіти на рідну мову і виконують їх в неповторному стилі. Гурт надає нового звучання усім світовим рок-хітам.
Ми пропонуємо вам почути нову адаптацію на пісню Rammstein під назвою Sonne. Гурт не просто переспівав відомий хіт, а й додав пісні нового сенсу. Переклад, музика, вокал, зведення – ці всі важливі компоненти не поступаються оригіналу.
А текст композиції як ніколи відгукується українцям, що боронять рідну землю:
«Ця вогненна палка куля,
Спопелить все, дай лиш волю.
Не намагайся, не втечеш,
Цей вогонь не знає меж»,
До речі, оригінал пісні написали для виходу на ринг ще тодішнього боксера, а наразі мера Києва – Віталія Кличка. Проте, тоді трек здався спортсмену надто важким за змістом.
Реп
Цей жанр постійно поповнюється новими іменами та запальними хітами. Ми розповідаємо про артистів, які готові дивувати вас якістю звучання і глибиною сенсів.
OTOY
Раніше музикант писав пісні на замовлення іншим виконавцям, грав у театрі, озвучував фільми та ігри, виступав на літературних вечорах. Але одного дня опинився на сцені з Альоною Альоною, Аліна Паш та іншими виконавцями. У своїх піснях В’ячеслав поєднує англійську й українську мову, а тематика його пісень надзвичайно різноманітна.
Одна з найвідоміших пісень виконавця — «Побут новий». Трек про єднання українців і нашої нації, що швидко адаптується до нових умов, звикає жити у війну і не втрачає сутності життя.
«Такий у мене побут новий, новий мій побут — війна».
Нещодавно репер випустив трек та кліп «Донецьк – це Україна». У ньому можна побачити, як жило місто до початку війни. У відео показують кадри з «Донбас Арени» до 2014 року та як змінилось життя після.
Наразі артист працює над майбутнім альбомом «Недовготривалі відносини».
SKOFKA
Рівненський виконавець разом з Олегом Псюком презентували спільний трек «Otaman у 2021 році. З тих пір, репер часто з’являвся на великих екранах та почав писати власні пісні.
5 травня Skofka випустив новий потужний сингл «Погані сусіди». Трек присвячений росіянам, яких невдовзі виженуть з української землі.
«Я знаю дід мій воював із твоїм дідом. Я знаю бачить він, яким ти став сусідом», — рядок з пісні.
Одна з найпопулярніших пісень виконавця «Чути гімн». Трек присвячений загиблому на війні другу виконавця. У червні на бойовому завданні Валентин Коноводов разом зі старшиною підірвалися на міні. У пісні Skofka пообіцяв, що окупантам дістанеться за всі злочини проти українського народу.
alyona alyona
Це ім’я точно не нове для світу музики, проте артистка регулярно поповнює музпростір сучасними реп хітами. Одна з пісень Альони грала в іспанському фільмі від Netflix «Небезпечні звʼязки». Також співачку відзначили у своїх рейтингах The Guardian та New York Times.
Місяць тому артистка випустила пісню під назвою «Не втратимо зв’язок». Зараз, коли деякі українці залишаються на відстані, важливо підтримувати зв’язок, про що й говорить виконавиця.
Нещодавно alyona alyona випустила спільний трек з Jerry Heil під назвою «Екзамен». Композицію артистки присвятили всім українцям, які зараз проходять іспит життя.
«Ми щодня складаємо екзамен перед собою, перед Богом і перед рідними. Хтось не здає його і залишається на місці, хтось його здає та йде вперед, а хтось, здавши, готується вже здавати наступний», — розповіли співачки.
Інді-музика
В Україні є багато якісної інді музики, варто лиш пошукати. Окрім відомих гуртів: «Один в Каное», «Pur:Pur», «Latexfauna», «Vivienne Mort» можна почути імена молодих виконавців, які створюють не менш круті треки.
SadSvit
Цьому артисту всього 19 років, а за його плечима вже три студійні альбоми. Більшість людей дізналися про SadSvit минулого року завдяки пісні «Касета» у відео полку «Азов», де показали будні воїнів, які боронять місто Маріуполь.
Після цього артист почав випускати пісню за піснею та створювати нові альбоми. Один із таких – «Неонова мрія», куди входять сім треків виконавця. Рекомендуємо послухати пісні з альбому:
Пам’ятай свій дім – це важлива рефлексія, яка нагадує, що де б ти не був завжди хочеться повертатися додому.
Пітьма – пісня, що розповідає про минуле, незакритий гештальт. Цікавого звучання треку надає каліфорнійський співак Sweatcult. Цей трек поєднує в собі дві різноманітні культури та різні мови.
Це лише кілька пісень SadSvit, що можуть вас зацікавити, ще більше його робіт можна знайти за посиланням.
Tember Blanche
Про дует з Києва публіка дізналась після відбору на Євробачення 2023. Раніше гурт випустив пісню «Вечорниці», яка завірусилась у Тікток, і стала початком співпраці з Kalush.
На початку квітня 2023 року у дуета вийшов цікавий альбом «Ти лиш людина». Можна почути нові композиції, яскраві за текстом та прості, але захопливі за музикою треки, які точно заслуговують на місце в плейлисті.
У новому альбомі треки навіюють сум та змушують добряче поміркувати.
KRUTЬ
Неможливо не згадати в топі хмельницьку бандуристку, яка теж вразила українців на Євробаченні. За результатами голосування на відборі, Марина Круть була за крок до перемоги з піснею «Колискова». Композицію артистка присвятила всім українським дітям, які засинають під колискові в бомбосховищах та проводжають батьків на війну.
«Хто що б не сказав про пісню, колискова — це кодова назва. Бо під такі пісні не засинають. Під них прокидаються», — прокоментувала пісню виконавиця.
5 травня Марина Круть випустила автобіографічний трек «В містечку малому». У пісні співачка розповідає свою історію, про переїзд з маленького містечка до Львова. Вона будує свою кар’єру у великому місті про те, все ще сумує за рідною домівкою.
Трек добре поєднує в собі звучання бандури й сучасного інді-аранжування. Ця пісня відгукується всім українцям, які були змушені залишити своє місто і переїхати до іншого краю.
Lely45
Справжнє ім’я співачки — Людмила Білоусова. Вона увірвалась в шоу-бізнес влітку 2021 року з піснею «Вісім».
Через кілька місяців відбувся сольний концерт виконавиці. Минулого року співачка випустила альбом «Коли сонце сідає за схил», який став популярним у TikTok і Spotify.
На перших позиціях чартів опинилась композиція артистки «Світ мене ловив». Так-так, назва — це цитата з рядків, що викарбувані на могилі письменника Григорія Сковороди. Але сама пісня розповідає про нещасливе кохання.
Днями Lely45 презентувала пісню «Місто.Музика» про небезпечне кохання. 5 травня до прослуховування став доступний новий трек «І кожен дасть мені своє ім’я». У композиції поєднується дві сутності артистки «тендітної дівчинки» та «жорстокої стерви».
Фолк
Цей жанр взяв за основу народну творчість та набув швидкого поширення. Фолк допомагає зануритися в культуру нашого народу та розповісти про самобутність іншим. Українці творять сучасну музику в цьому жанрі, тож поговорімо про них детальніше.
Харцизи
В Інтернеті та на радіо звучать пісні з різною музикою на будь-який смак. Там можна почути від розважального до рокового звучання. Проте гурт, про який я розповім вам далі, відрізняється від інших. Творчість Харцизів поєднує глибокий зміст та чуттєву мелодію. У середині пісні можна знайти баладу, яку хочеться дослухати до кінця. А звук музичних інструментів, зокрема віолончель залишає слід в пам’яті.
Одна з пісень, яку хочеться слухати на повторі, має назву «Забуті боги». Трек гурт присвятив загиблим бійцям. Зокрема, полеглому Тарасу Шевчуку, який пройшов Революцію Гідності, бої за Донеччину в 2014 році та загинув на Лисичанському напрямку. Пісня нагадує про всіх загиблих та закликає пам’ятати їхні імена.
Одна з давніших пісень, яка відрізняється за мелодією, проте все ще розповідає про смерть — це «Шибеник». На перший погляд пісня легка і весела, проте, якщо уважно послухати текст, ці відчуття розсіюються. У центрі сюжету головний герой, який приймає свою смерть із посмішкою на обличчі, просто як закінчення історії.
Для прихильників зворушливих та філософських пісень рекомендую послухати пісню «Лебеді». У ній розповідається, як важливо жити моментом, нікуди не поспішати та насолоджуватися вічністю.
Rohata Zhaba
Цей гурт поєднує темну понуру атмосферу і життєрадісні мотиви. Свою творчість музиканти розпочали в 2019 році. Спочатку в колективі було лише троє учасників, вони виступали не невеликих музичних концертах.
Наразі гурт випустив уже чотири альбоми, працюють над п’ятим. А також знімають атмосферні кліпи.
Пісні музикантів, які варто послухати, аби перенестися в інше століття та відчути початок історії:
ДахаБраха
Один із найвідоміших українських гуртів в усьому світі DakhaBrakha. Вони виконують пісні українською, кримськотатарською, англійською та німецькою мовою і гастролюють різними країнами. Музиканти виконують пісні в автентичній народній манері, поєднують між собою різні музичні інструменти та експериментують з жанрами. Вокалістки гурту зазвичай одягнені в високі чоловічі овечі шапки.
Гурт випустив пісню та кліп «Монах», що зібрала понад 4 млн переглядів на YouTube. У ролику можна побачити київські локації – Поштова площа, вулиця Сагайдачного, київський велотрек, пляж на берегах Дніпра. Історична версія пісні була більш весела та жартівлива. Український гурт додав їй серйозного звучання.
За сюжетом, монах приїжджає в село, де зустрічає молоду дівчину. Він закохується, проте ця історія немає щасливого кінця.
Також гурт презентував пісню «Пливе човен», яка стала саундтреком до фільму Романа Бондарчука «Вулкан». Ця композиція про війну, про прощання з рідною людиною, хлопця з дівчиною, про прощання з кимось і чимось дорогим, про смерть.
Поп
У цьому жанрі достатньо складно виокремити когось одного. Ми зібрали для вас артистів, які відрізняються за стилем та музичним виконанням та готові зачаровувати своїм співом слухачів.
Khayat
Цього співака ви також могли бачити на відборі Євробачення або на шоу «Голос країни». У 2019 році співак випустив дебютний альбом «Khmil’». В ньому можна прослухати сім пісень та один бонус-трек. У своїй творчості артист використовує народні мотиви та інструменти: дудук, сопілки, дарбуку і тибетську чашу.
Один із найкращих, на нашу думку, треків виконавця, який пропонуємо вам послухати має назву «Коло». Пісня розповідає як люди ходять по колу, роблять одні й ті ж самі помилки Та ставлять однакові питання без відповідей. Пісня мотивує людей на зміни та віру в те, що коло можна розірвати.
За три місяці повномасштабної війни артист випустив дві нові пісні. До зйомок однієї з них долучилась його бабуся. Її можна побачити у кліпі на трек «Під
дощем». Цю пісню Андрій написав, щоб підтримати українців у важкі часи та допомогти людям об’єднатися і прийти один одному на допомогу.
Ще одна пісня, яка може справити на вас враження — це «Зорепад». Цей трек спонукає не жити гарними моментами з минулого, а рухатися далі та будувати своє майбутнє.
Kola
Вона почала співати у два роки, брала участь в різних вокальних конкурсах, а тепер збирає мільйонні перегляди на YouTube.
Нещодавно артистка записала дует з виконавцем YAKTAK під назвою «Порічка». У композиції доволі проста мелодія і біти, що запам’ятовуються. Короткий приспів дуже швидко в’їдається у мозок і запам’ятовується. У пісні можна почути про зворушливе кохання, де люди щасливі разом і радіють, як діти.
Лірична пісня артистки «Чи разом» завірусилась та встановила рекорд за переглядами. Співачка присвятила трек своєму колишньому хлопцю, який зараз захищає Україну.
«У куплеті я хотіла сказати про те, що сьогодні вже для всіх нас неважливо, у що ти одягнений, де ти спиш, хто тобі щось сказав, ти просто собі живеш і мені подобається, що людяність сьогодні вийшла на перший план», — розповіла Настя.
У квітні Настя випустила нову композицію «Інші ми». У ній вона співає про зміни, які відбуваються в житті кожної людини, у світі загалом, і про важливість їхнього сприйняття. У пісні можна почути, як авторка сприймає війну та як нові умови змінили її життя.
Тонка
Сучасний поп-гурт майстерно поєднує в собі свіже звучання, цікаві експерименти та зворушливу українську лірику. Вони не тільки співають свої пісні, а й кладуть поезію на сучасну музику і почали робити це до того, як стало мейнстримом.
У квітні співачка випустила новий сингл «Тан». У пісні на початку чутно звичайні ноти поп-мелодії, а в другій частині композиція заворожує електронним ритмом. У музиці прослідковується важливість діалогу зі своїм тілом, і що гнів та лють, які накопичуються в нас, об’єднатися в силу.
Ще один хіт колективу – перший реліз музикантів, народжений у часи війни під назвою «Наша сила». Це пісня про внутрішнє світло та непохитну віру в майбутнє. У новому релізі музиканти поєднують свій фірмовий intelligent pop, хроніки життя країни в цей непростий час, чутливі вірші та сучасний саунд.
Ми зібрали для вас добірку українських пісень різних жанрів. Кожен зможе обрати для себе перевірені часом хіти, або ж новинки, що тільки з’явилися в чартах. Проте є ще багато інших треків, що заслуговують на вашу увагу. Адже творчість стала реакцією на ті події, які відбуваються в Україні і головним інструментом, що постійно нагадує світові про війну. Тож слухайте наші пісні, підтримуйте українську музику та діліться улюбленими композиціями у коментарях.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.