В Україні поширюють фейк про побиття пенсіонерки за відмову здавати картоплю на ЗСУ

Новини,27 вер.Залишити коментар

В Інтернеті користувачі поширюють фейкове відео, у ньому розповідають про дефіцит картоплі в Україні та побиття пенсіонерки в Тернополі за відмову здавати картоплю на «потреби» війська. Розповідаємо, чому це відео є неправдивим.

Текст підготовлено у співавторстві з журналістами сайту «20 хвилин» (Тернопіль)

Сіль.Медіа — розбір фейку

Аналітикиня StopFake Ольга Юркова пояснила, що відео є фейком, бо немає інформації про місце та час інциденту, не вказані імена причетних, жодних фактів, які можна було б перевірити. У ролику невідомо за яких обставин сталась подія, яким чином у пенсіонерки просили картоплю. Аналітикиня зазначила, що жодних картопляних зборів в Україні не проводять. 

Речник Міноборони Дмитро Лазуткін розповів, що таким чином ворог намагається дискредитувати українську армію в медіапросторі. Він зазначив, що наразі ніякої продовольчої кризи в Міноборони немає, всі військовослужбовці повністю забезпечені їжею. Відтак про якісь продовольчі збори від населення взагалі не може йти ніякої мови:

«У мережі регулярно з’являються ролики, які направлені на заохочення ухилянтів і дезертирів. Водночас, чимало є відео, які покликані посіяти зерна конфлікту між армією та громадянським суспільством. За допомогою фейків ворог намагається впливати на морально-психологічний стан українців».

На відео під динамічну музику ніхто не говорить, є лише субтитри, з яких користувачі дізнаються інформацію. «Головна героїня» — так звана 70-річна пенсіонерка з Тернополя має чомусь розмите обличчя та немає голосу. На кадрах з відео немає ознак побиття 70-річної жінки, не присутня пряма мова, ні так званих військових, ні пенсіонерки.

Шахраї намагались представити інформацію нібито з телемарафону «Єдині новини». Проте телемарафон немає свого логотипа, на ролику не вказано канал, який міг створити цей «матеріал». До створення цього відео не причетні медіа, оскільки у ролику є експресивна лексика, яка порушує журналістські стандарти, зокрема: «бездушні українці», «всьому провиною», «щоб наші захисники».

Ще однією ознакою фейку — є повідомлення про дефіцит картоплі в Україні та «збір картоплі» на ЗСУ. За даними аграріїв, поганий врожай у 2024 році сприяв підвищенню цін та зростанню попиту на імпорт картоплі, але не дефіциту. З 1 по 23 вересня 2024 року країна вже отримала три вантажівки картоплі: 22 тонни з Литви, вартістю 10,56 тис. доларів, і 42 тонни з Польщі, вартістю 20,164 тис. доларів. Загалом, за даними Державної митної служби, з початку року Україна імпортувала 15 тис. тонн картоплі, щоб забезпечити населення.

Також ми з’ясували, що ДБР не відкривало кримінальних проваджень за справою про побиття 70-річної пенсіонерки. Ознакою фейку є те, що не вказано за якою статтею ведеться розслідування. На сайті ДБР відсутня інформація про проведення слідства.

«20 хвилин» (Тернопіль) — фактчекінг з місця «події» 

Головна редакторка сайту «20 хвилин» — новини Тернополя Наталія Бурлаку дізнавалася про деталі описані у фейковому відео безпосередньо на місці. 

«Не було такого, це точно фейк. Візьмемо до уваги сам формат кепшену — хіба Єдині новини його роблять? НЕ було ніяких картопляних зборів, або нам про них нічого невідомо. Періодично, звісно, волонтери та люди збирають продукти, закрутки, для своїх підопічних військових, але такої масової волонтерської ініціативи не було. У нас різні громади долучаються до збору продуктів, зокрема зібраного урожаю, але якогось масового картопляного збору не було. Нашій редакції про це невідомо, а ми постійно пишемо і підтримуємо волонтерський рух. Крім того, факту побиття жінки через картоплю не фіксували — з боку поліції не було жодних зведень про це», — розповідає Наталія Бурлаку.

Окрім того, головна редакторка провела власну перевірку інформації наведеної у відео:

«Місцеве управління Служби безпеки України повідомляє, що, за їхніми даними, “ноги цього відео ростуть з росії”. Також у місцевій поліції підтвердили, що побиття старенької, про яке йдеться на відео — фейк, подібних інцидентів у Тернополі не фіксували».

Натомість, говорить Наталія Бурлаку, відео з цими ж меседжами фіксували на російських пабліках у соцмережах. 


Нагадаємо, росіяни готують нову ІПСО, щоб переконати біженців не повертатися в Україну.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар