В Україні працює реєстр психологічної допомоги ветеранам: деталі

Сергій (ім’я змінено) пішов добровольцем на фронт після початку повномасштабного російського вторгнення. Батьки не підтримали вибір єдиного сина, однак він прийняв власне рішення. Під час виконання бойового завдання чоловік отримав поранення. Як результат, Сергію ампутували ногу.

silmedia_zgcl/creaSE2IR.jpeg
Ілюстративне фото Станіслава Пантелея

Реабілітація була тривалою, а адаптація до повсякденного життя давалася складно. До того ж батьки не допомагали. Хоча допомога була дуже потрібна — наприклад, супроводжувати під час лікування та реабілітації, оформлювати документи для отримання належного статусу й отримання матеріальної допомоги.

Влітку 2023 року в Україні запрацював експериментальний проєкт «Помічник ветерана». Він передбачає підготовку фахівців, які супроводжують ветеранів війни та демобілізованих військових. Цьогоріч цей проєкт запрацює по всій Україні. У територіальній громаді, де знаходився Сергій, працевлаштування такого фахівця планувалося на 2024 рік.

«У мене був складний вибір: закритися від проблем і викликів та зневіритися. Або продовжити боротьбу за якість свого життя», — поділився чоловік.
silmedia_zgcl/8XIYSP2SR.jpeg
Ілюстративне фото Станіслава Пантелея

Сергій обрав другий варіант. Він звернувся до Міністерства у справах ветеранів України та за допомогою консультацій фахівця почав працювати над своєю реінтеграцією у цивільне життя. На питання, як йому це вдалося, ветеран відповідає — від першого дня своєї боротьби працював з психологом, і це дуже допомагало.

«Кожна консультація — це більше розуміння того, що було з тобою на полі бою, що в тебе є зараз і що може чекати далі», — говорить Сергій.

І додає: йому справді пощастило зустріти людину, яка вчасно порадила фахівця. А фахівець погодився допомогти.

silmedia_zgcl/0BbYSPhSR.jpeg
Ілюстративне фото Станіслава Пантелея

Щоб розв’язати проблему пошуку фахівця у громадах, Міністерство ветеранів створило спеціальний цифровий інструмент. Ним став новий Реєстр суб’єктів надання психологічної допомоги для ветеранів війни і членів їх сімей.

Кожен психолог або клініка, які бажають надавати допомогу та відповідають критеріям, визначеними постановою Кабміну №1270, мають можливість потрапити до Реєстру і запропонувати власні послуги. Сплачувати за надання психологічної допомоги ветеранам та їхнім рідним буде держава. Таким чином кваліфіковані спеціалісти зможуть отримати компенсацію за свої послуги. А самі ветерани — безоплатну психологічну допомогу.

Як це працюватиме:

  • Психолог, який має відповідну кваліфікацію і відповідає критеріям, визначеним Постановою 1270 подає документи до Реєстру.

Або організація формує команду надавачів психологічної допомоги, до якої обов’язково має входити певна кількість спеціалістів відповідної кваліфікації. Зокрема, лікар-психіатр. Далі заявник надає інформацію про всіх членів команди, зазначає їхню спеціальність, освіту, стаж. Надає документи, які це підтверджують.

  • Вказується інформація про наявність кабінету (кабінетів) для надання індивідуальної/групової психологічної допомоги. Конкретна адреса та години прийому.
  • Впродовж 10 днів Мінветеранів розглядає документи від заявника та приймає рішення про включення до Реєстру.
  • Суб’єкт надання послуг починає працювати.
  • Мінветеранів відшкодовує витрати за ветеранів і ветеранок та членів їхніх сімей, які звернулися за психологічною допомогою.

Також є можливість попередньої самодіагностики психологічного стану для ветеранів та ветеранок, а також членів їх сімей через цифровий інструмент Мінветеранів MARTA. Після проходження відповідних тестувань людина може отримати практичні рекомендації та побачити перелік фахівців з Реєстру, до яких може звернутися.

Окрім цифрового інструменту MARTA, інформацію з Реєстру буде опубліковано на офіційному вебсайті Мінветеранів. Там з’являться не лише загальні дані про заклади чи кабінети надання психологічної допомоги, а і їхні адреси, інформація про кваліфікацію фахівців та форми надання ними консультацій.

silmedia_zgcl/6ArEIE2SR.jpeg
Ілюстративне фото Станіслава Пантелея

Створення можливостей для безперешкодного та своєчасного отримання психологічної допомоги — це один з основних елементів системи реабілітації ветеранів та їх переходу від військової служби до цивільного життя. У Мінветеранів сподіваються, що Реєстр стане ефективним інструментом у цій роботі.

Ще одна з переваг Реєстру — це автоматизація процесів. Адже запит на психологічну допомогу масовий і має покривати всю країну. Без автоматизації та цифровізації в Україні так і буде працювати недостатня кількість професійних команд, які є не в кожній громаді. А надання допомоги гальмуватиме паперовий документообіг.

За інформацією, яку надали в Мінветеранів, у 2024 році держава планує надати орієнтовно 50 000 послуг психологічної допомоги тим, хто повернувся з війни, та їхнім рідним. А за умови продовження дії воєнного стану — також військовослужбовцям та членам їх сімей, які не мають ветеранського статусу, але потребують психологічної реабілітації.

Забезпечення українських захисників і захисниць психологічною допомогою є пріоритетом державної ветеранської політики. Реєстр дозволяє залучити більше команд фахівців, спрощує облік послуг та механізм фінансової компенсації. Його розробка здійснюється Міністерством у справах ветеранів у співробітництві із Фондом Східна Європа за підтримки уряду Німеччини.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар