Війна через екран: огляд на фільм «Лишайся онлайн»

28 березня в прокат вийшов фільм про початок російсько-української війни на Київщині «Лишайся онлайн» режисерки Єви Стрельнікової.

Фільм "Лишайся онлайн"
Фільм "Лишайся онлайн"

Сюжет

З першої хвилини фільм переносить глядачів до подій, що відбувалися на початку повномасштабної війни.

Головна героїня Катя більшість часу проводить на кухні за екраном ноутбука та ховається у ванній від вибухів. Її брат Вітя вступив до тероборони десь під Бучею, наречений американець Раян волонтерить та рятує місцевих жителів поблизу Ворзеля, а мама — у безпеці, хвилюється за своїх дітей та щохвилинно телефонує доньці.

silmedia_zgcl/7ETWdnxSR.jpeg
Розмова Каті та Раяна. Кадр із фільму "Лишайся онлайн"

Каті необхідно встановити на чужий ноутбук геолокаційну програму, щоб допомогти підрозділу брата. У цей час на гаджет приходять повідомлення колишньому власнику ноутбука Андрію. Його рідні, друзі та маленький син хвилюються куди зник чоловік. На початку фільму Катя достатньо озлоблена, проте вирішує допомогти хлопчику знайти батьків і після цього сюжет фільму перетворюється у трилер.

silmedia_zgcl/D5W_vnxIg.jpeg
Розмова Каті та Сави. Кадр із фільму "Лишайся онлайн"

Події стрічки швидко розвиваються, тому увага глядачів легко розосереджується. Щосекундно на ноутбук приходять повідомлення з новинних каналів про вибухи в різних містах, звернення політиків та діяльність волонтерів. Паралельно Катя заспокоює маму, допомагає шукати Андрія, спілкується з братом та коханим. Напруга заповнює кожну сцену, протягом фільму головну героїню не полишає бажання передихнути, це саме відчуває і глядач.

Попередження: у фільмі є сцени розстрілу людей, фотографії мертвих та понівечених тіл, моменти вибухів, вбивств та насильства.

Перший у світі«скринлайф» про життя під час війни

Стрічку належить до формату «скринлайф». Простіше кажучи, це фільм, події якого повністю відбуваються на моніторі гаджета. Ця форма вдало посилює ефект присутності. Глядач може побачити все, що переживають головні герої на екрані.

Вітя та Катя у фільмі "Лишайся онлайн"
Вітя та Катя у фільмі "Лишайся онлайн"

Однак у фільмі порушують канон цього формату. Так, здебільшого нам показують листування в соцмережах, дзвінки в телеграмі, пошуки геолокацій та відеоповідомлення. Проте, також автори стрічки дають можливість поринути за світ екрана, на мить переміститися у київську квартиру, побачити переживання та емоції Каті.

У той момент «життя екрана гаджета» порушується, а залишається тільки драматична історія і спостерігач.

Актори фільму

Єлизавета Зайцева, яка зіграла головну героїню Катю, передала всю напругу сюжету та динаміку подій. Акторка грає емоційно складну та насичену роль. У її емоції легко повірити. Протягом фільму Катя не відходить від екрана ноутбука, перебуваючи лише у кухні та ванні.

Єлизавета Зайцева майстерно показала емоції болі, відчаю, відчуття втрати, передала трагічну атмосферу глядачам та дозволила побачити внутрішній світ Каті.

Катя у фільмі "Лишайся онлайн"
Головна героїня Катя. Кадр із фільму "Лишайся онлайн"

Не менш колоритним є образ військового Віті, якого на екрані втілив актор Олександр Рудинський. У його ролі глядачі бачать чоловіка, який приєднався до лав тероборони, проте не хоче засмучувати маму, і турбується про свою сестру. Олександр Рудинський розкрив образ свого персонажа, який врешті-решт стане супергероєм для одного маленького хлопчика.

Вітя у фільмі "Лишайся онлайн"
Розмова Віті та Каті. Кадр із фільму "Лишайся онлайн"

Менше на екрані ноутбука ми бачимо маму головної героїні, яку зіграла Олеся Жураківська. Вона вдало втілила зібраний образ матері, яка хвилюється за своїх дітей, що перебувають у постійній небезпеці. Мама постійно читає новини, найбільше боїться, що її син доєднається до лав тероборони та сварить доньку, яка не спускається до укриття під час повітряних тривог. Олеся Жураковська показала емоції та страх матерів, які постійно тримають в руках телефон та чекають повідомлення чи дзвінка від своїх дітей.

Олеся Журавська у фільмі "Лишайся онлайн"
Олеся Журавська у ролі мами

Фільм про війну

Попри те, що фільм «Лишайся онлайн» розповідає про події на Київщині березня 2022 року, у стрічці є не дуже реалістичні повороти та перебільшення.

Саме тому, Катя та глядачі бачать на екрані перестрілки тероборони з окупантами, героїня розмовляє з російськими солдатами та швидко отримує відповіді на відправлені повідомлення, навіть із недоступної Бучі.

silmedia_zgcl/s3eXv7bSR.jpeg
Катя розмовляє з російським солдатом. Кадр із фільму

Також не дуже реалістичною є сцена, коли Катя намагається допомогти брату врятуватися, знаходить контакт матері російського військового та переконує її зупинити свого сина вбивати людей. Саме тому стрічку варто розглядати, лише як художній фільм, про події повномасштабної війни, який не показує масштабу окупації Київщини.

silmedia_zgcl/CxwUvnbIg.jpeg
Кадр із фільму "Лишайся онлайн"

Фільм «Лишайся онлайн» однозначно варто переглянути. Це не класичне кіно з довгими монологами чи динамічною взаємодією у кадрі, це щось зовсім інше. Те, що дозволяє глядачам зазирнути в середину фільму.

Ця історія через екран ноутбука розповідає про звичайних українців, у яких не залишається вибору, крім як усупереч своїм страхам стати героями та доєднатися до порятунку інших. Встигніть переглянути фільм до 10 квітня в українських кінотеатрах.

Нагадаємо, ми робили огляд на фільм за мотивами повісті Кузьми Скрябіна «Я, "Побєда" і Берлін».

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар